הראל: התוכנית "נטו הוזלות" והפחתת המס על מסגרות משקפיים ומוצרי תינוקות צפויה להוריד את המדד בכ- 0.1% - 0404
+
הראל: התוכנית "נטו הוזלות" והפחתת המס על מסגרות משקפיים ומוצרי תינוקות צפויה להוריד את המדד בכ- 0.1%

הראל: התוכנית "נטו הוזלות" והפחתת המס על מסגרות משקפיים ומוצרי תינוקות צפויה להוריד את המדד בכ- 0.1%

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים:   

בארץ: להערכתנו, התוכנית "נטו הוזלות" + הפחתת המס על מסגרות משקפיים ומוצרי תינוקות משבוע שעבר צפויה להוריד את המדד בכ- 0.1% עד 0.2% בשנה הקרובה.

שר האוצר, הכריז אמש על ביטול מסי קנייה ומכסים להערכתנו, תוכנית "נטו הוזלות" + הפחתת המס על מסגרות משקפיים ומוצרי תינוקות משבוע שעבר, צפויה להוריד את המדד בכ- 0.1% עד 0.2% בשנה הקרובה (תחת הנחות חלוקה שונות של ההוזלה בין הצרכנים ליבואנים) ולעודד את הצריכה הפרטית.

בנוסף, ביום שישי צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר – התחזית שלנו היא לירידה של 0.2%- . התחזית ל-12 החודשים הבאים עודכנה מעט כלפי מטה ל-0.5% בעקבות הפחתת המכסים.

בהשוואה לסקירה הקודמת הציפיות לאינפלציה ירדו קלות בטווחים של עד 10 שנים.

בעולם: מחר, הפד צפוי להעלות את הריבית ונאומה (כנראה) האחרון של ג'נט יילן כנגידת הבנק. להערכתנו, לנאום יהיה אופי ניצי יותר על רקע עליית הסיכויים להתממשות תוכנית הפחתת המיסים.

מחר (רביעי), הפד צפוי להעלות את הריבית בפעם השלישית השנה, נוכח הנתונים החזקים מהצפי (במיוחד התעסוקה והצמיחה ברבעון השלישי). העלאה זו מגולמת בהסתברות גבוהה מאוד שווקים, לכן, עיקר הפוקוס בהחלטה יהיה על עדכון תחזיות הצמיחה והאינפלציה של הבנק ולתוואי העתידי החזוי, ולנאומה (כנראה) האחרון של ג'נט יילן כנגידת הבנק. להערכתנו, לנאום יהיה אופי ניצי יותר על רקע עליית הסיכויים להתממשות תוכנית הפחתת המיסים.

באירופה, בעקבות המומנטום החיובי בצמיחה והירידה באבטלה, בחמישי הקרוב הבנק המרכזי צפוי לעדכן קלות את תחזיותיו. יחד עם זאת, לאחר שבישיבה הקודמת הודיע הבנק על צמצום הרכישות החל מתחילת 2018, אנו לא צופים הצהרה על שינוי במדיניות לפחות עד לסוף המחצית הראשונה של 2018