על פרשת השבוע - פרשת וישב - 0404
+
על פרשת השבוע – פרשת וישב 0404

על פרשת השבוע – פרשת וישב

בס"ד

וישב, המדור- הגיגים, ד"ר חזות גבריאל

כרוניקה של שנאה!

קשה עד מאוד היא שנאתם של אחים, דווקא בשל היותם אחים. השנאה חודרת דרך סדק צר, כ'אורח בלתי רצוי' וכמחשבה תמימה ועם הזמן היא מקבלת ממדים של עובדה מוכחת ובלתי ניתנת לערעור. מערכי הנפש של האדם מקבלים תפנית וכוחות ההגנה מפני מצבים נוראיים אלו מתקפלים. כל השלבים הללו מתוארים בתורה. כרוניקה ידועה מראש שמסופה הטראגי סבל כל עם ישראל: וַיִּרְא֣וּ אֶחָ֗יו כִּֽי־אֹת֞וֹ אָהַ֤ב אֲבִיהֶם֙ מִכָּל־אֶחָ֔יו וַֽיִּשְׂנְא֖וּ אֹת֑וֹ וְלֹ֥א יָכְל֖וּ דַּבְּר֥וֹ לְשָׁלֹֽם:

וַיִּרְא֣וּ אֶחָ֗יו – הם סך הכל רואים, מתבוננים, מנסים להבין את פשר 'כתונת הפסים' ואת אהבת האב לבנו. זו אינה ראייה פשוטה, עובדתית, זרה, אלא ראייה של אחים. לאחים יש ראייה מסוג מיוחד.

כִּֽי־אֹת֞וֹ- ההתבוננות גורמת לכך שיוסף מעתה יהיה במוקד. כי- אותו, הוא , יוסף האחראי למצב העגום שבו הם שרויים, לקנאה הסמויה הרותחת כלבה מתחת לפני השטח. לא המציאות הבלתי נשלטת, לא אופיים של האחים, לא התנהלותו של האבא האוהב והאהוב, יוסף הוא הכתובת. יוסף מצידו, מוסיף עוד הרבה קיסמים למדורה. הוא אינו חש בסערה המתקרבת. הם מסתירים זאת ממנו כיאה לאחים.

אָהַ֤ב אֲבִיהֶם֙- זו כבר תיאוריה פסיכולוגית ממוסדת. התיאוריה מבוססת על עובדות (כתונת פסים). עובדות אלו מתפרשות על ידם באופן שלשנאתם יהיה הסבר הגיוני. הוא הלא אביהם לא רק אביו, מדוע אם כן שיזכה להעדפה? אם אביהם אוהב אותו כלומר שאותם הוא שונא! לא אוהב אותו יותר מהם, אלא אוהב אותו בלבד.

מִכָּל־אֶחָ֔יו – זו אינה נקודת מבט פרטית של מי מן האחים. ההשוואה כאן הינה בין יוסף לבין כל האחים. כאשר כל האחים פגועים, לא ייתכן שיוסף יצדק. המחשבה הקולקטיבית מגבירה את עוצמת האמונה בתיאוריה שנוצרה. לא רק אני חושב כך, כל אחי חושבים כך!

וַֽיִּשְׂנְא֖וּ אֹת֑וֹ- הלבה מתפרצת. היא אינה נסתרת ואינה נדחקת אלא גלויה ושורפת. השנאה מופנית אליו בלבד, אל אותו. זהו הביטוי המתחיל את התהליך והוא הביטוי המסיימו, המצביע על הכתובת, כִּֽי־אֹת֞וֹ.

וְלֹ֥א יָכְל֖וּ דַּבְּר֥וֹ לְשָׁלֹֽם- התורה אינה מתארת מצב עובדתי אלא מצב קוגנטיבי. גודל השנאה נטל מהם את היכולת אפילו לדברו לשלום. השנאה לא רק חדרה אל הלבבות אלא הקימה 'קיר מגן', קיר של שנאה.

להערות: hazutg@gmail.com
לאתר- gabihazut.co.il