טראמפ בנאום חג לעם היהודי: ״ירושלים היא בירת ישראל - נתחיל בהכנות למעבר השגרירות מתל אביב לירושלים״ - 0404
+
טראמפ בנאום חג לעם היהודי: ״ירושלים היא בירת ישראל – נתחיל בהכנות למעבר השגרירות מתל אביב לירושלים״

טראמפ בנאום חג לעם היהודי: ״ירושלים היא בירת ישראל – נתחיל בהכנות למעבר השגרירות מתל אביב לירושלים״

מתנה גדולה מידיד ישראל הגדול ביותר מאז ומעולם. נשיא ארה״ב, דונלד טראמפ סיפק את הסחורה ובגדול והכריז כי מעתה ארה״ב מכירה בירושלים כבירתה הנצחית של ישראל.

טראמפ והוסיף והבהיר כי הורה להתחיל בהכנות להעברת שגרירות ארה״ב מתל אביב לבירת ישראל – לירושלים.

טראמפ הוסיף וקבע כי לא ידחוף להגיע לפתרון שתי המדינות שבו הוא תומך והבהיר כי רק שני הצדדים – ישראל והערבים ייקבעו את עתידם ולא הוא זה שייקבע.

טראמפ בנאומו ההיסטורי: ״מיד שנכנסתי למשרד אמרתי שאבדוק הכל במבט חדש. אי אפשר לחזור על טעויות העבר, צריך גישה חדשה. ההצהרה שלי מכריזה על גישה חדשה. ב-1995 הקונגרס קבע שהשגרירות תעבור לירושלים ולהכיר שהעיר הזו היא הבירה של ישראל ,זה עבר ברוב מוחלט ואושר שוב ושוב גם לפני 6 חודשים, אבל כל הנשיאים סירבו לעשות זאת, או להכיר בירושלים כבירת ישראל, או להעביר את השגרירות. חשבו שזה יפריע לשלום. הם פחדו, חשבו אולי אחרת, אבל העובדות מדברות בעד עצמן – שאחרי 20 שנה זה לא עזר כלום ולא הביא לשלום. טפשי לחשוב לעשות את אותו הדבר ולכן אני החלטתי שרשמית צריך להכיר בירושלים כעיר הבירה של ישראל. אחרים הבטילו בקמפיין ונכשלו. אני הבטחתי ואני מקיים״.

טראמפ הוסיף ואמר: ״זה האינטרס העליון של ארצות הברית ויביא לשלום בין ישראל לבין הפלסטינים. ישראל – יש לה את הזכות לקבוע מהי עיר הבירה שלה. זו עובדה וזה יביא לשלום. בדיוק לפני 70 שנה הנשיא טרומן הכיר במדינת ישראל. מאז לישראל היתה את עיר הבירה ירושלים. דורות רבים. ירושלים זה המרכז של ממשלת ישראל, הבית של כנסת ישראל (אמר ״כנסת ישראל״ בעברית), של בית המשפט העליון. זה הבית הרשמי של ראש הממשלה ונשיא המדינה. שנים, נשיאים היו בירושלים וביקרו שם ופגשו את כולם, כמו בביקור שלי השנה. ירושלים זה לא רק בלב שלושת הדתות – זה בלב הדמוקרטיה המצליחה בעולם. הישראלים בנו מדינה ששם כל הדתות והאמונות חופשיים לגור ולהאמין ולחיות לפי האמונה שלהם. ירושלים כיום היא מקום שבו יהודים יכולים להתפלל בכותל המערבי וגם נוצרים ומוסלמים במקומות שלהם.

הנשיאים עד היום לא הכירו בירושלים כבירה. אנחנו החלטנו היום להכיר בירושלים כבירה של ישראל! זו הכרה במציאות. זה הדבר הנכון לעשות. אני מודיע למחלקת המדינה להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים. הנחתי להתחיל בהכנות למעבר השגרירות מתל אביב לירושלים״.