משאל בקרב מאות חיילי צה״ל: נתניהו ראש הממשלה, בנט שר הביטחון, פרשת אזריה השפיעה לרעה - 0404
+
משאל בקרב מאות חיילי צה״ל: נתניהו ראש הממשלה, בנט שר הביטחון, פרשת אזריה השפיעה לרעה 0404

משאל בקרב מאות חיילי צה״ל: נתניהו ראש הממשלה, בנט שר הביטחון, פרשת אזריה השפיעה לרעה

במהלך השבועות האחרונים שוחחנו עם 317 מחיילינו ביחידות השונות בצה"ל: יחידות מובחרות, גבעתי, צנחנים, גולני, כפיר, תותחנים, נח״ל, שריון, חיל האוויר, חיל הים, מודיעין ועוד…

שאלנו את החיילים, רובם לוחמים, את מי הם מעדיפים לראות בתפקיד ראש הממשלה, את מי בתפקיד שר הביטחון ואת השאלה החשובה ביותר בימים אלה: "האם פרשת אלאור אזריה משפיעה על שירותכם הצבאי". למרות שלא הצגנו שאלה לגבי הרמטכ"ל גדי איזנקוט, חיילינו התייחסו גם לתפקודו.

הנתון הברור שעולה משאלון חדשות 0404 מבהיר כי חיילי צה"ל אינם מרוצים כלל מתפקודו של שר הביטחון אביגדור ליברמן ולטעמם יש להחליפו. חיילינו אוהבים את ראש הממשלה בנימין נתניהו, הושפעו לרעה מפרשת אלאור אזריה וקבעו כי הם מרוצים מהרמטכ"ל גדי איזנקוט.

יותר מ-62 אחוז מחיילי צה"ל רוצים שראש הממשלה בנימין נתניהו ימשיך בתפקידו. כ-73% (נתון מדהים) מחיילי צה"ל רוצים את נפתלי בנט כשר הביטחון. ליברמן בשפל שיא ומקבל מחיילינו רק כ-5.7%. הרמטכ"ל, בניגוד לנכתב ברשתות החברתיות, אהוד ע"י החיילים. כ-66% אחוז מרוצים ממנו מאוד. על פרשת אזריה אין עוררין – חיילי צה"ל הבהירו כי הפרשה השפיעה עליהם לרעה. פגעה במוטיבציה ובלבלה אותם. 70.6% קבעו כי פרשת אזריה פגעה בהם.

השאלות ותשובות 317 חייילי צה"ל:

את מי אתם רוצים לראות בתפקיד ראש הממשלה:

197 חיילים: בנימין נתניהו. (62.1%)

74 חיילים: נפתלי בנט. (23.34%)

28 חיילים: יאיר לפיד. (8.8%)

18 חיילים: אביגדור ליברמן. (5.67%)

את מי אתם רוצים לראות בתפקיד שר הביטחון:

231 חיילים: נפתלי בנט. (72.8%)

34 חיילים: יואב גלנט. (10.7%)

20 חיילים: אביגדור ליברמן. (6.3%)

11 חיילים: משה (בוגי) יעלון. (3.4%).

21 חיילים: מעדיפים מועמדים אחרים. (6.6%)

עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה של חיילי צה"ל. בנימין נתניהו

האם פרשת אלאור אזריה פגעה במוטיבציית השירות שלכם ובהפעלת הוראות פתיחה באש בעת הנחיצות:

224 חיילים: השפיעה לרעה. (70.6%)

65 חיילים: השפיעה מעט. (20.5%)

28 חיילים: לא השפיעה. (8.83%)

מבלי שנשאל את החיילים, בחרו חלק נכבד מהם להתייחס גם לשירות הצבאי בכלל ולרמטכ"ל גדי איזנקוט בפרט ולכן הצבנו בפניהם גם שאלה על הרמטכ"ל. 209 חיילים קבעו כי הם מרוצים מאוד מתפקודו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט. חיילינו קבעו כי מדובר ברמטכ"ל מקצועי, איכותי ואשר שינה חלקים בצבא לטובה. חיילים ביקרו את הרמטכ"ל בנושא פרשת אלאור אזריה, אך טענו כי מאחר והוא נמצא בתפקיד הנושא אחריות על כלל צה"ל, היה ברור שיהיה לו קשה לפעול בדרך אחרת. הרמטכ"ל זכה לביקורת שלילית גם בכל הקשור בטיפול בנושא הפגיעה בדת ומסורת ישראל. חיילים, שאינם דתיים, הביעו עניין בנושא הפגיעה בדת והבהירו כי למרות שאינם דתיים, הם סבורים שיש לפעול לשמירה על מסורת ישראל, המעניקה מוטיבציה רבה לכלל החיילים בצבא.

חיילי צה"ל אוהבים אותו. מאוד. (נפתלי בנט)

האם אתם מרוצים מהרמטכ"ל?

209 חיילים: מרוצים מאוד מהרמטכ"ל גדי איזנקוט. (65.9%)

108 חיילים: לא מרוצים מתפקודו של הרמטכ"ל. (34%)

חלק מהתייחסות החיילים:

קצין בגולני: "פרשת אלאור אזריה השפיעה על חיילים. עובדה שמדברים על הסיפור. אני שומע חיילים שלי שעוסקים בזה. שמעתי גם שאלות כמו האם מותר או אסור לירות. ברור שהפרשה השפיעה".

לוחם שייטת לחדשות 0404: "שום פרשה לא תשפיע עליי ועל חבריי. אנחנו פועלים בשטח כפי שלימדו אותנו וכפי שאנחנו יודעים. כל חייל צריך לפעול באותה הדרך. גם אצלנו היה שיח בנושא וגם אצלנו לא אהבו לראות ששולחים לוחם לכלא על חיסול מחבל".

לוחם בהנדסה קרבית: "רק נתניהו יכול להוביל את מדינת ישראל מול כל העולם. אישית, אני מעדיף את בנט כשר הביטחון. האיש מבין ללבו של הלוחם, היה לוחם מצוין בעצמו, מטכ"ליסט וגם היחידי שהבין את בעיית המנהרות ודרש לתקוף ברצועה עזה במהלך צוק איתן. כך צריך להראות שר ביטחון".

אריאל חרמוני, משרד הביטחון

חיילי צה"ל לא רוצים אותו בתפקיד. נתון מאכזב מאוד לליברמן

חייל צנחנים: "פרשת אלאור אזריה הורידה את המוטיבציה. אני מדבר בשם עצמי ויודע שהיא השפיעה גם על החברים שלי. אני בעצמי לא יודע כיצד לנהוג באירועים שונים. אני יודע מה צריך, אבל תמיד אתה חושש שאם תעשה טעות – אתה תסיים בכלא".

חייל שריון: "פרשת אזריה השפיעה עלינו מאוד. אני לא מאמין שחייל יכול לומר אחרת. חייל שצריך להשתמש בנשק חושב פעמיים".

קצינה בחיל הים: "ראש הממשלה שלי הוא בנימין נתניהו. בעבר רציתי את יאיר לפיד, אבל לאחר שהוא נבחר בפעם הראשונה לכנסת, הבנתי שלא טעיתי".

חייל במודיעין: "אני חושב שצריך לתת הזדמנות לגלנט. הוא צריך לדעתי להיות שר הביטחון. גם בנט מתאים לתפקיד, אבל מבחינתי גלנט יותר מיושב".

חייל בחיל האוויר: "ליברמן ממש לא מתאים. הוא קיבל צ'אנס אבל אין לו שום פאסון של שר ביטחון. נפתלי בנט חייב לקבל את התפקיד הזה".

חייל בנח"ל: "היו לא מעט ביקורות ברשת ובקרב העם עצמו על גדי איזנקוט. גם לי יש עליו ביקורות, אבל בתור רמטכ"ל הוא מחזיק טוב את הצבא. אנחנו מרגישים שיפור ברמת כסף ללוחמים, אוכל משודרג, מתקנים ראויים יותר ועוד".

מ"מ בגבעתי: "ביבי ראש ממשלה ובנט שר ביטחון – שילוב מושלם לכל מערכת הביטחון בישראל. זה חלום שחייב להתגשם".