שינוי בתפיסת עולם הדיור לקשישים: מחלקות דיור חדישות ומיוחדות בבית האבות הספרדי - 0404
+
שינוי בתפיסת עולם הדיור לקשישים: מחלקות דיור חדישות ומיוחדות בבית האבות הספרדי שרון וקנין

שינוי בתפיסת עולם הדיור לקשישים: מחלקות דיור חדישות ומיוחדות בבית האבות הספרדי

"הבית הזה קיים 35 שנה והוא מוביל כל העת ביוזמות ובחדשנות. כך גם בהקמת אשכולות הסיעוד" אמר עו" ד יוסף גילאור, יו"ר ועד העדה היהודית הספרדית והנהלת בית האבות "בית אברהם" בטקס חנוכת "אשכולות דיור לסיעוד" פרויקט ראשון מסוגו בארץ, המהווה שינוי בתרבות הטיפול בקשישים בישראל.

עו"ד גילאור הודה בדברי ברכתו לכל הגופים שהיו שותפים ותרמו להקמת אשכולות הדיור לסיעודיים וציין כי בבית האבות של העדה היהודית מתגוררים כיום כ-400 דיירים, ובנוסף מבקרים במרכז היום של בית האבות כ- 70 מבקרים מדי יום. אורנה בר, מנהלת קרן הסיעוד של המוסד לביטוח לאומי אמרה בדברי ברכתה כי "אנחנו עדיין לא מבינים באיזה מהפכה אנחנו נמצאים ולא מבינים את גודל השינוי שנעשה. מדובר בהליך של חדשנות ואנו משרד הבריאות והביטוח הלאומי תומכים בשינוי הזה ומקדמים אותו".

אורנה בר הודתה לעדה היהודית הספרדית בחיפה ולמנכ"ל בית האבות ירון רז ולכל התורמים להקמת האשכולות: הנהלת בית האבות הספרדי בראשות עו"ד יוסף גילאור, קרן הסיעוד של הביטוח הלאומי, ועידת התביעות נגד הנאצים והקרן ע"ש הארי וג'נט ויינברג מבולטימור ארה"ב.

את הסרט בכניסה לאשכולות החדשים גזרה רעיית ראש העיר חיפה פרופ'  רבקה יהב, ראש המרכז הקליני הבין-תחומי באוניברסיטת חיפה. רב העדה היהודית הספרדית בעיר, הרב ראובן פרץ קבע את המזוזה בכניסה.

מנכ"ל בית האבות ירון רז שהביא את הרעיון מארה"ב מנה את יתרונות המודל, בין השאר : הדיירים שותפים לניהול האשכול, מתרחבת יכולת הבחירה של הדיירים והצוות מכתיב פחות. האשכולות נבנו על פי תכנון חדש לפיו חדר המגורים שהוא מרכז האשכול, ממש כמו בביתנו הפרטי ובו מנהלים הדיירים את חייהם בכל מובן.