שמחה בימין וגינויים בשמאל בעקבות ההודעה על המלצת וועדת משרד הפנים להקמת עיר חדשה בשומרון - 0404
שמחה בימין וגינויים בשמאל בעקבות ההודעה על המלצת וועדת משרד הפנים להקמת עיר חדשה בשומרון חנן טויטי

שמחה בימין וגינויים בשמאל בעקבות ההודעה על המלצת וועדת משרד הפנים להקמת עיר חדשה בשומרון

היום פרסמה הוועדה המיוחדת, אותה מינה מנכ״ל משרד הפנים, את המלצותיה להקמת עיר חדשה בשומרון ולמעשה איחוד ארבע רשויות קטנות במערב השומרון לכדי עיר אחת: אורנית, שערי תקווה, אלקנה ועץ אפרים. פרסום ההמלצה בחדשות 0404 הביא לתגובות נלהבות בימין.

השר להגנת הסביבה  זאב אלקין: "הכרזה על הקמת עיר בשומרון תהיה יום חג להתיישבות ולמחנה הלאומי. לא ניתן להפריז בחשיבות הצעד הזה להתפתחות ההתיישבות ובכך למדינת ישראל. הקמת עיר נוספת בשומרון תחזק את מעמד ההתיישבות ביהודה ושומרון ומקדמת אסטרטגית את מפעל ההתיישבות. היום הזה ייזכר כיום בו השר אריה דרעי עשה צעד משמעותי למען חזון ההתיישבות והמחנה הלאומי ואני קורא לשר דרעי לאמץ את המלצות הוועדה ולהניע בפועל את ההכרזה על הקמת העיר החדשה בשומרון".

גם שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ שלח את ברכתו: "אני שמח שהשר אריה דרעי לקח על עצמו את הפרויקט הזה. יש חשיבות עצומה דווקא בעיתוי הזה בהקמת עיר חדשה בשומרון. זה רגע גדול וחשוב למדינת ישראל ולהתיישבות כולה״.

השניים מצטרפים ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין שאמר מוקדם יותר: "אני מאוד שמח על ההמלצה להקים עיר חדשה בשומרון. אין שנה מתאימה מזו – 70 שנה למדינת ישראל – והיום כ"ט בנובמבר! 20 שנה לא נבנתה עיר חדשה ביו"ש. הדבר הזה ימשוך גם זוגות צעירים, גם משפרי דיור וגם יהיה סמל להמשך ההתיישבות שלנו ביהודה ושומרון. ״אני סמוך ובטוח ששר הפנים, אריה דרעי, יאמץ את ההמלצות וכולנו נוכל לשמוח בשמחת התושבים".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "איחוד ארבעת הישובים בשומרון והפיכתם לעיר הוא צעד נכון ומתבקש והוא אמירה משמעותית וברורה לעולם: ההתיישבות מתחזקת ומתעצמת. יש פה השקעה תקציבית עצומה של משרד האוצר בשומרון במהלך. באותה מידה זהו צעד שיחסוך כסף למדינה מחד ומאידך יחזק את יהודה ושומרון. כל עיר נוספת ביו"ש היא תוספת כוח חשובה. השר אריה דרעי ראוי לכל שבח על הצעד החשוב הזה ואני קוראת לו לחתום על הקמת העיר ולחזק את ההתיישבות".

מנגד, מהשמאל מגנים את המהלך. ארגון השמאל הקיצוני עדאללה הביע התנגדות לתוכנית: "הרחבת תחומי השיפוט של היישובים המדוברים בבקשה זו כמוה כלקיחת נכסים של האוכלוסייה המקומית המוגנת ע"י אמנת ז'נבה ודינים בינלאומיים נוספים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com