עפר קליין, הראל ביטוח ופיננסים: "להערכתנו, הנתונים הכלכליים לא תומכים בעליית מחירי הנפט" - 0404
+
עפר קליין, הראל ביטוח ופיננסים: "להערכתנו, הנתונים הכלכליים לא תומכים בעליית מחירי הנפט" מיכאל קויימן, ויקיפדיה

עפר קליין, הראל ביטוח ופיננסים: "להערכתנו, הנתונים הכלכליים לא תומכים בעליית מחירי הנפט"

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "להערכתנו, הנתונים הכלכליים לא תומכים בעליית מחירי הנפט, והם אף צפויים לרדת בהמשך השנה. זאת למרות ההערכות בשוק, כי בוועידת קרטל אופ"ק שתתקיים ביום חמישי הקרוב, צפויים להאריך את הסכם קיצוץ ההפקה בשנה נוספת מחיר הנפט המשיך לעלות בשבוע האחרון והוא קרוב לרמתו הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות.

לאחר שמחיר הנפט החל לעלות בספטמבר בעקבות משאל העם הכורדי, ולאחר מכן על רקע המתיחות המתגברת בין ערב הסעודית לאירן – והחשש מיציבות בערב הסעודית, השבוע נוספה גם ירידה חדה מהצפי במלאים בארה"ב, והשבתת צינור הנפט בין ארה"ב לקנדה.

בנוסף, ההערכות בשוק הן שבוועידת קרטל אופ"ק בחמישי הקרוב, הקרטל בשיתוף עם רוסיה יאריכו את הסכם קיצוץ ההפקה בכשנה נוספת.  יחד עם זאת, להערכתנו, כל עוד לא יתפתח עימות משמעותי בין ערב הסעודית לאירן – היקף ההפקה העולמי שעודו משמעותי, רמות המלאים הגבוהות בעולם, והגידול המתמשך בהפקה בארה"ב – כל אלו לא תומכים בעליית המחירים, והם אף צפויים לרדת בהמשך השנה.

בארץ – שבועיים לאחר פרסום נתוני הצמיחה החזקים לרבעון השלישי והאינדיקאטורים הראשוניים לרבעון הרביעי מצביעים על המשך מומנטום חיובי. יחד עם זאת, להערכתנו, הריבית תישאר ללא שינוי עד 2019

שבועיים לאחר פרסום נתוני הצמיחה החזקים לרבעון השלישי והאינדיקאטורים הראשוניים לרבעון הרביעי השנה מצביעים על המשך מומנטום חיובי; שוק עבודה חזק והתיירות הנכנסת, ממשיכים לפצות על החולשה היחסית בתעשייה וביצוא הסחורות. כך גם לפי המדד המשולב של מצב המשק לחודש אוקטובר ומדד פדיון רשתות השיווק שעלה בשיעור חד של 3.5 אחוזים באוקטובר לשיא חדש.

ריבית בנק ישראל נותרה כצפוי ללא שינוי 0.1 אחוז, על רקע חוזקו של השקל, החולשה המחודשת ביצוא הסחורות והאינפלציה הנמוכה. הבנק ציין שאמנם הציפיות לאינפלציה בטווחים של עד שנתיים עלו לאחרונה, אך הן עדיין נמוכות, והבנק המשיך להדגיש כי שמדיניותו לא תשתנה לפני שהאינפלציה תתבסס בתוך תחום היעד. להערכתנו, ללא פיחות משמעותי (שאנו לא מאמינים שיתרחש) אנו לא צופים כרגע העלאת ריבית לפני 2019".