שוטר לקטין בטרמפיאדה: "תוריד את התחתונים או שאתה מעוכב לתחנה" - 0404
+

שוטר לקטין בטרמפיאדה: "תוריד את התחתונים או שאתה מעוכב לתחנה"

תלונות חמורות הוגשו כנגד שוטר ממחוז ש"י בגין תקיפת אזרחים וחיפוש בלתי חוקי בתחתוניהם של קטינים בתחנת הסעה. עו"ד מנשה יאדו מ'חוננו': "שוטר חם מזג ומסוכן שאסור להביא אותו במגע עם אוכלוסייה".

שלוש תלונות שונות הוגשו לאחרונה לקצין תלונות הציבור של המשטרה במחוז ש"י כנגד שוטר אחד בגין עיכוב אלים, עיכובים וחיפושים בלתי חוקיים ברכב וחיפוש על גופם של קטינים תוך שהוא מביט מתחת לתחתוניהם.

באירוע הראשון שהתרחש במוצאי שבת חודש, נסעו גבר ואשתו ההרה מירושלים לכיוון השומרון. בכיכר אדם האיר השוטר הנילון לרכבם ודרש מהבעל שנהג ברכב תעודת זהות. תוך כדי כך, החל השוטר לערוך בידוק על גופו של טרמפיסט שישב מאחורה ובאותו רגע החל הנהג לתעד את מעשיו של השוטר בעזרת פלאפון.

בסרטון נראה השוטר דורש לפתוח בעצמו את תא המטען ולאחר שהנהג מסרב דורש השוטר לערוך חיפוש על גופו. הנהג מבקש לראות את תעודתו של השוטר, אך זה מסרב ואומר לנהג כי הוא מעוכב ושואל אותו אם הוא מסרב לבדיקה. הנהג השיב שהוא מסרב לחיפוש על גופו ובאותו הרגע מודיע השוט לנהג כי הוא עצור, מסתער עליו בברוטאליות ואוזק אותו על הכביש בצעקות "חתיכת חוצפן" ו"עכשיו תלמד איך לדבר לשוטרים", תוך כדי שאשתו ההרה של הנהג זועקת ובוכה בבהלה.

לאחר מכן החל השוטר לבצע חיפוש ארוך ברכבם של הזוג, תוך שהוא פותח את תיקיהם, ארנקם והציוד שבתא המטען.
בסיום החיפוש הכניס השוטר את הנהג לניידת והורה לו על מעצרו בגין "הכשלת שוטר". כאשר ביקש הנהג כי ישחרר אותו לאור מצבה של אשתו, ענה השוטר בתגובה: "תמחק את הסרטון ואני אשחרר אותך!". הנהג סירב לכך, ורק כאשר אשתו נגשה לשוטר וביקשה שישחררו בשל כאבים שהחלה להרגיש, נעתר השוטר ושחררו.

במסמך התלונה, שהוגש בייצוגו של עו"ד מנשה יאדו מארגון "חוננו", נכתב: "בלא התראה מוקדמת מצד השוטר, אמר השוטר למתלונן 'בסדר אתה עצור' והסתער על המתלונן בברוטאליות רבה".

עוד נכתב כי "גם אילו הייתה קיימת עילת חיפוש.. וגם אילו הייתה קיימת עילה להפעיל שימוש בכוח, דבר המוכחש, כי אז הסתערות פיזית על אזרח צריכה להיות מוצא אחרון ולכל הפחות יש להתריע לפני שעושים כן".

המתלונן באירוע זה, בחור נשוי כבן 25, סיפר על תחושותיו בעקבות האירוע: "מדובר בחוויה קשה ומשפילה, בה שוטר, שאמור להיות נציג החוק, מתנהג בצורה אלימה וברוטאלית. אני לא רוצה לחשוב איך היה יכול להסתיים האירוע מבחינתי. זה היה יכול להיגמר גם בתיק פלילי נגדי. אני מצפה מהמשטרה והגורמים הרלוונטיים לטפל במקרה הזה במלוא החומרה הנדרשת בכדי להציל אזרחים אחרים מהתנהגות אלימה שכזו".

באירוע השני, שאירע באותה הכיכר באותו הערב, עיכב השוטר שלא כדין שני זוגות נוספים תוך שהוא עורך חיפוש ארוך בחפציהם האישיים וציודם. גם באירועים אלה תועד השוטר, כשהוא מסרב למסור למעובים את שמו ועילת החיפוש ברכבם. שוטרת שנכחה במקום ערכה חיפוש על גופה של אחת הנשים תוך שהיא ממששת את בטנה ההרה ואף מבקשת להסתכל מתחת לחולצתה של האישה.

בסרטון נוסף הנמצא בידי ארגון חוננו, מתועד השוטר כשהוא דורש מקטין להוריד את תחתוניו.

באירוע השלישי, שאירע בצומת שילה ותועד גם הוא, הגיע אותו השוטר לטרמפיאדה בה פגש בצעיר ושני קטינים, תוך שהוא מסרב להזדהות ועיכב את השלושה לבדיקה. בבדיקה דרש מהם השוטר לערוך חיפוש על גופם ובמהלך הבדיקה על גופו של אחד הקטינים מתח את מכנסיו והסתכל מתחת לתחתוניו. הקטין לקח צעד אחורה בבהלה ולתמיהתם של השלושה השיב כי הוא מעוניין לערוך חיפוש בתחתוניהם ומאיים עליהם שיעוכבו בתחנה אם יסרבו. בכתב התלונה מפורט הדיאלוג בין השוטר לבין הקטינים:

הקטינים: "מה אתה רוצה לעשות לו? חיפוש בתחתונים?"
השוטר: "כן! חיפוש בתחתונים שלו! וכל מה שאני מבקש אתם תעשו! ואני מעכב אתכם!"
שוטר לקטין: "אתה לא מוריד את התחתונים שלך?"
הקטין: "אני לא מוריד! אני לא מוריד!"
שוטר: "אתה לא מוריד? אתה מעוכב לתחנה!"
השלושה סירבו ולאחר חיפוש נוסף בכליהם ועל גופם שחרר אותם השוטר. 

עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' שהגיש את התלונות, מסר: "התנהלות מבישה ומכוערת של שוטר שתועד מסתער בברוטאליות מלאת חמה על אזרח תמים בלי להציג תעודה ובלי להסביר מדוע, פועל סטיגמטית נגד מאריכי פאות ופוגע בשלוש משפחות ובמספר קטינים ומשפיל אזרחים תמימים אותם אמור היה לשרת. אירועים שלא היו אמורים לקרות, כשמדובר בשוטר חם מזג ומסוכן שאסור להביא אותו במגע עם אוכלוסייה. יש לקוות כי המשטרה תוקיע את התנהלות השוטר ותנקוט כנגדו מיידית את הסנקציות המתאימות".