הראל פיננסים: ממשיכים להמליץ להסית כספים משוק המניות האמריקאי לשווקים מחוץ לארה"ב - 0404
+
הראל פיננסים: ממשיכים להמליץ להסית כספים משוק המניות האמריקאי לשווקים מחוץ לארה"ב מיכאל קויימן, ויקיפדיה

הראל פיננסים: ממשיכים להמליץ להסית כספים משוק המניות האמריקאי לשווקים מחוץ לארה"ב

תיק המניות – תשומת לב לשוק המניות הישראלי עם סוף עונת הדו"חות

השבוע החולף התאפיין בעליות במניות בהובלת השווקים שמחוץ לארה"ב, כמו גרמניה (דקס עלה 0.5%+,MDAX עלה 2.1%+) והמזרח (הונג קונג 2.8%+). הסקטורים הבולטים היו טכנולוגיה ומניות הצריכה המחזורית, על רקע יום המכירות שאחרי חג ההודיה (בלאק פריידי) שפתח את עונת הקניות ובא לידי ביטוי במכירות של קמעונאיות רבות, במיוחד באינטרנט. אנו ממשיכים להמליץ להסית כספים משוק המניות האמריקאי לשווקים מחוץ לארה"ב הזוכים לתמחור נוח וזול יותר, לצד שיפור בסביבה הכלכלית שתומכת בהמשך עליות.

בישראל, תסתיים בשבוע הקרוב עונת הדוחות לרבעון השלישי של 2017 וכמו בעולם היא מסתמנת כעונה מצוינת. למעט בנק הפועלים, כל הבנקים בשוק המקומי כבר פרסמו דו"חות מצוינים, כשאחרון בהם היה בשבוע החולף בנק לאומי שדיווח על תשואה להון גבוהה יחסית, של 10.3%. מניית בנק הפועלים (שיפרסם דוחות השבוע) קפצה לאחר שהבנק דיווח על הפרשה של 80 מיליון דולר "בלבד" בשל החקירות נגדו בארה"ב. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לסקטור הבנקים, אשר נסחר במכפילי הון נמוכים יחסית וזוכה לרוח גבית גם מהביצועים של הבנקים בעולם.

סקטור התקשורת בלט בשבוע שעבר, הודות לדוחות פרטנר, שדיווחה על עלייה של 17% ברווח הנקי; וכן לאחר שדווח כי שאול אלוביץ עוזב את דירקטוריון בזק, לאחר החקירה שנפתחה בחברה, ולאחר שבנק הפועלים החל בהליכים משפטיים נגדו – אליהם ככל הנראה מצטרף גם בנק דיסקונט. היחיד שהמשיך לבלוט לרעה בשוק המקומי היה סקטור האנרגיה, הממשיך להיות מוקד להתרחשות שלילית – בעיקר בקבוצת דלק, לאור החששות העתידיים לגבי יכולת היצוא של תמר. עם זאת, היום (א') דווקא בלט סקטור האנרגיה בתיקון חד.

על רקע זה, אנו ממשיכים להמליץ למקד את הנתח הגדול ביותר בתיק המניות לשוק המקומי, כולל למניות מכל המדדים וגם בסקטורים כמו תעשייה ונדל"ן שעד עתה ממשיכים לספק הפתעות חיוביות ודו"חות טובים.

אג"ח – שפוע האג"ח בארה"ב התמתן, לא מאריכים מח"מ

לאחר שפרסום פרוטוקול הבנק הפדרלי העלה את השאלה אם קצב העלאת הריבית בארה"ב יואט ב-2018 הגיבו שוקי האג"ח הממשלתי בירידת שיפוע עקום התשואות. כך קרה שהמרווח בין אג"ח ממשלתי לשנתיים לאג"ח ל-10 שנים ירד לשפל של כ-60 נקודות. המשמעות עבור המשקיעים היא שהמח"מ הארוך פחות מפצה על הסיכון, כך שעדיף להישאר במח"מ בינוני.

אנו ממשיכים להמליץ גם על הסתת כספים לאג"ח חו"ל מגודר מט"ח, המגלם ברובו את הציפייה להעלאת ריבית בארה"ב. אם אכן העלאת הריבית בארה"ב תהיה איטית יותר מכפי שהשוק מגלם, תיתכן גם אפשרות לרווחי הון באפיק זה.

לנוכח העובדה שבשוק המקומי הריבית צפויה להישאר ברמתה עוד הרבה אחרי עליית הריבית בארה"ב, בישראל ניתן לשמור על מח"מ קצת יותר ארוך.

השבוע אנו עשויים לראות פעילות ערה יותר באפיק הקונצרני השקלי, לאור העובדה שלראשונה יונפקו מחר (יום ב') תעודות סל על מדד האג"ח החדש, תל בונד שקלי 50. מדובר במדד אג"ח קונצרני שקלי ללא חשיפה לחברות הנדל"ן האמריקאי. דווקא בשבוע האחרון האג"חים של חברות אלה בלטו בעליות, אחרי שבתקופה האחרונה בלטו בביצועי חסר. הדירוג הממוצע של המדד החדש הוא AA– והדבר תואם את ההמלצות שלנו לעלות בדירוגים של תיק האג"ח כפתרון למצוקת המרווחים המתכווצים בדירוגים הנמוכים.

תיק השקעות – חשיבות לאג"ח הצמודות

2018 צפויה להיות שנה של צמיחה כלכלית בכל רחבי העולם, כאשר לראשונה זה כעשור צפויה הצמיחה הזו להקיף מעל 90% ממדינות העולם. סביבת המקרו הנוחה הזו אמור לתמוך בביצועי השווקים לשנה הקרובה – על החברות זה צפוי להשפיע לחיוב בשורת ההכנסות ובנוגע לריביות, אלה לא צפויות לעלות כמעט בשום מקום למעט בארה"ב, וגם שם הקצב צפוי להאט בהשוואה לשנה החולפת כפי שנגזר מהפרוטוקולים של ישיבת הפד מהשבוע האחרון.

על רקע זה, אנו ממשיכים להמליץ על תיק אג"ח עם מרכיב מנייתי בפיזור עולמי. בשבוע החולף בלטו לטובה האג"חים הצמודים (ממשלתי וקונצרני) והדבר תואם את העובדה התיק הקונצרני שלנו מוטה יותר לצמודים (בעיקר כי ההיצע שם גדול יותר ולא בגלל צפי לזינוק באינפלציה). ממשיכים לשמור על חשיפה מלאה לאפיק המנייתי.