בזכות סגן שר הביטחון: האתר הארכאולוגי תל חברון הקדומה יפתח לציבור הרחב - 0404
+
בזכות סגן שר הביטחון: האתר הארכאולוגי תל חברון הקדומה יפתח לציבור הרחב

בזכות סגן שר הביטחון: האתר הארכאולוגי תל חברון הקדומה יפתח לציבור הרחב

במהלך השנה האחרונה ביצעה יחידת ארכיאולוגיה במנהל האזרחי עבודות שימור רחבות היקף באתר הארכיאולוגי תל חברון.

בתום עבודות חפירה שבוצעו בשיתוף עם אוניברסיטת אריאל, נחשפו באתר חומות העיר מתקופת הברונזה הקדומה והתיכונה, ומבנים מהתקופה הרומית הקדומה ובהם כלי חרס, תכשיטים ומטבעות. בנוסף, נחשף אזור תעשיה הכולל גתות לייצור שמן ויין, בתי בד, כבשנים לייצור כלי חרס וכן ממצא ייחודי – מקוואות ענק לייצור השמן והיין בטהרה.

אלו מצטרפים לממצאים הארכיאולוגיים מתקופת בית ראשון שנחשפו בחלקו התחתון של התל, המספרים את סיפורו של הישוב היהודי בתל חברון מימי בית ראשון, ובהם בין היתר בית ארבע מרחבים, קנקנים נושאי חותם בעברית קדומה עם הכיתוב "למלך חברון", וכן קטע מחומת העיר ומהמדרגות שהובילו אליה.

בהמשך לעבודת מטה שבוצעה בראשות סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, חתם ראש המנהל האזרחי, תת- אלוף בן- חור אחוות וקצין מטה ארכיאולוגיה, חנניה היזמי, על צו המאשר כי החלקות הארכיאולוגיות בתל רומידה יפתחו לקהל הרחב.

בחודשים הקרובים, עתידים להציב במקום  שילוט מתאים, ולהשלים את שימור הממצאים במקום.

סגן שר הביטחון אלי בן דהן: ״אתר תל רומידה הוא תל חברון העתיקה, מהווה סימן והוכחה ברורה לחיי היהודים בחברון מאז ימי בית ראשון ושני. אנחנו עושים מהפכה שקטה ביו"ש בכל הקשור לנירמול החיים ורביעת עובדות בשטח. אני שמח שנפלה בחלקי הזכות לחבר את דורנו למורשת העבר שלנו. כידוע עם שאינו זוכר את עברו, עתידו לוט בערפל."

ראש המנהל האזרחי, תת- אלוף בן- חור: ״בתום ההכנה הממושכת, המנהל האזרחי שמח לפתוח אתר ארכיאולוגי משמעותי נוסף לקהל הרחב באופן שמרגיש וממחיש את ההסטוריה היהודית בחברון״.

מהישוב היהודי בחברון נמסר: ״בתל חברון המקראית קיים ריכוז יוצא-דופן של ממצאים מתרופות רבות ושונות בתא-שטח קטן. הביקור באתר הוא חוויה  מרגשת של חיבור להיסטוריה יהודית עתיקת יומין. תודתנו לסגן שר הביטחון ולכל מי שפעלו עימו כדי לאפשר את פתיחת האתר המרגש והמעצים הזה לקהל הרחב״.