משרד הבריאות: מערכות רובוטיות חדישות לניהול חלוקת תרופות פועלות כמודל ראשון בירושלים - 0404
+
משרד הבריאות: מערכות רובוטיות חדישות לניהול חלוקת תרופות פועלות כמודל ראשון בירושלים

משרד הבריאות: מערכות רובוטיות חדישות לניהול חלוקת תרופות פועלות כמודל ראשון בירושלים

מודל הטכנולוגיה המתקדמת מופעל במספר בתי המרקחת בבתי החולים בישראל. כך דיווח פרופ' אייל שורצברג, מנהל אגף הרוקחות במשרד הבריאות בפתיחת הכנס הארצי לפארמאקולוגיה שהתקיים במרכז הרפואי זיו בצפת: "מערכות רובוטיות לניהול חלוקת תרופות פועלות כעת בשלושה בתי חולים -הלל יפה, שערי צדק ובני ציון, ובקופת חולים אחת בירושלים, ויוכנסו בהמשך לשימוש בכל בתי החולים ובתי המרקחת.

מערכות חדשניות אלו מרחיבות את רמת הדיוק ומשפרות איכות הטיפול התרופתי והלוגיסטיקה הכרוכה בו". אמר פרופ' שורצברג בכנס והבהיר כי הטכנולוגיה המתקדמת אינה מייתרת את תפקיד הרוקחים, כי אם משדרגת אותו לתפקיד של מטפל ויועץ וכן משדרגת את השירות לחולה: "מקצוע הרוקחות עובר בשנים האחרונות שינוי מהותי, בו רקיחת תרופות אשר אפיינה בעבר את עיקר עיסוקו של הרוקח בקהילה מצטמצמת והדגש עובר לתפקיד הרוקח כמטפל וכמייעץ על תכשירים רפואיים.

הידע האנושי מתועל לכיוון המאפשר צירופו של הרוקח לצוות המטפל ומעורבותו בכל הליך קבלת ההחלטות לגבי המטופלים. 

שינוי דרמטי נוסף שעבר התפקיד בשלוש השנים האחרונות מאפשר לרוקח להעניק טיפול ראשוני חיוני בבית המרקחת, למדוד רמות סוכר ולחץ דם ולקבל החלטה האם לתת תרופה או לא. החידוש הוא במתן סמכות לרוקחים, לניפוק מרשם בלי צורך באישור רופא. 

האתגר הגדול, הינו שינוי תפיסתי בקרב הציבור בנוגע לרוקח כגורם מטפל, המסוגל להעניק ערך מוסף לתרופה שרשם הרופא. תכניות הלימודים האקדמיות ברוקחות הותאמו ליעד זה והובילו לרכישת הידע הנדרש לעסוק בייעוץ רוקחי. בנוסף פותחו תכניות הכשרה ברוקחות קלינית מייעצת,  ואף לימודים לתואר ד"ר ברוקחות קלינית Pharm.D", אמר פרופ' שורצברג.

על פי נוהל 113 של משרד הבריאות הרוקח בקהילה אמון על שיפור היענות המטופל, שימוש מושכל בתרופות ושיפור בטיחות הטיפול התרופתי . טיפולים רבים משתבשים בשל העדר היענות. כ-50% מהמטופלים אינם צורכים תרופות באופן בו הם אמורים, על מנת להחלים, או לאיזון מצבם הבריאותי "אגף הרוקחות של משרד הבריאות מבקש לשפר היענות המטופלים, גם באמצעות מגמת הנגשה ודיגיטציה, במסגרתה השיק השנה אפליקציה חדשה בשם  תרופה TO GO, המספקת מידע נחוץ אודות תרופות ללא מרשם כולל מחיר, חומר פעיל, צורת צריכת התרופה, תמונת אריזת התרופה ועלונים לצרכן. האפליקציה מאפשרת חיפוש תרופה המתאימה לתסמינים כאלו או אחרים, ומאפשרת קבלת מידע נוסף באמצעות סריקת הבר-קוד שעל גבי התרופה" הוסיף פרופ' שורצברג

עוד נחשפו בכנס תוצאות מחקר ראשוני שבדק שימוש בקנאביס רפואי להקלת סימפטומים המלווים אוטיזם חמוּר בילדים. פרופ' מתי ברקוביץ', מנהל היחידה לפרמקולוגיה קלינית וטוקסיקולוגיה במרכז הרפואי אסף הרופא ציין כי בחומר הקנאביס הרפואי קיימת מידה רבה של יעילות על ילדים עם ASD  (אוטיזם) חריף ועל אף שנדרש חקר מבוקר נוסף, ניתן לומר כי התכשיר השפיע על יכולות השינה של הילדים באופן חיובי וגרם להם רוגע בזמן ערות, מה שהוביל לשיפור ניכר בתפקוד התא המשפחתי כולו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com