כיצד להתנהג עם שוטר שעוצר אתכם בדרכים? - 0404
+
כיצד להתנהג עם שוטר שעוצר אתכם בדרכים? pixabay.com

כיצד להתנהג עם שוטר שעוצר אתכם בדרכים?

אתם נוסעים ברכבכם, ולפתע מזהים במראה רכב משטרתי המסמן לכם לעצור בצד הדרך. את החוויה הזאת אף אחד לא רוצה לעבור, אם כי אנשים שונים יכולים לחוות אותה בצורה שונה, ובהתאם לכך גם להגיב לה בצורה שונה. התגובה שלכם במקרה כזה יכולה להשפיע מאוד על האופן בו יסתיים המפגש, ועל תוצאותיו, ולכן חשוב מאוד לדעת היטב כיצד להתנהל בו. עו"ד דמיטרי אניקין, עורך דין מומחה לדיני תעבורה, מסביר כי באותו הרגע, ולא משנה מה הרגש שמלווה אתכם, אתם רוצים לעשות סוויצ' בראש ולתפוס את העמדה המשפטית, כאילו הייתם עורך דין, וגם להעניק לשוטר את כל הכבוד המגיע לו.

תחושות של פחד ואף בכי במפגש עם שוטר בכביש

המפגש עם שוטר בדרך עלול לגרום לאנשים רבים תחושות קשות של פחד ואף בכי, ולאחרים תחושות של קלות דעת, עצבים וכעס. בכל אחד מן המקרים הללו, ישנו חשש שהאגו יפרוץ ולא רק שיסבך את המפגש כולו, אלא גם ימנע מכם להתנהל בצורה שאולי תוכל לסייע לכם בשלבים מאוחרים יותר של ניהול המקרה מול הרשויות. בהתאם לכך, כפי שמסביר עו"ד דמיטרי אניקין, הדבר החשוב ביותר הוא להירגע ולחשוב בצורה רציונלית, ולא לתת לאגו להשתלט על האירוע. גם אם התנהגותו של השוטר נראית לכם משפילה, וכל עוד היא לא נראית לכם בלתי סבירה, כדאי להישמע להוראות השוטר עד תום.

התנהלות רגועה ומחושבת

תחילה, הקשיבו לשוטר ותנו לו להסביר בצורה מלאה מדוע עיכב אתכם. לאחר ששמעתם את דבריו, תוכלו אתם להשמיע את דבריכם וחשוב שתעשו זאת בצורה רגועה ועניינית. לשוטר ישנה כל הסמכות להטיל עליכם את העונש הקבוע בחוק בגין העבירה שביצעתם. ישנן עבירות שמחייבות הוכחה מצולמת, כמו למשל עבירות מהירות, אבל אם השוטר ממש רוצה, הוא תמיד יוכל להפעיל סעיף כלשהו בחוק על מנת להטיל עליכם עונש. כך למשל, אם שוטר רואה אתכם נוהגים במהירות אך אין לו את היכולת לתעד את העבירה במצלמה, יוכל להטיל עליכם עונש בגין נהיגה פרועה ומסוכנת, שאינה דורשת כל הוכחה מצולמת.

שתפו פעולה ותעדו את כל פרטי המפגש עם השוטר

בהמשך, אתם רוצים לשתף פעולה באופן מלא עם השוטר, למסור לו את המסמכים הנדרשים ולספק לו את הגרסה שלכם לעבירה. לאורך התהליך כולו, רשמו לעצמכם את כל הפרטים ותעדו את מה שאמר לכם השוטר ואת מה שאתם עניתם לו. אם יש באפשרותכם לעשות זאת, הקליטו את כל האירוע דרך הטלפון שלכם, בין בהקלטה קולית ובין בהקלטת וידאו, אך הקפידו שלא לעשות זאת בצורה מתגרה ומתלהמת.

התנהגותכם באירוע תקבע את יכולת עורך הדין שלכם להוציא אתכם מהסיפור

בשלבים מאוחרים יותר, כשתשבו עם עורך דין תעבורה, התיעוד שלכם יוכל לסייע לכם למצוא אלמנטים באמצעותם תוכלו לגשת לבית המשפט ולדרוש את ביטול הדו"ח או הקלה בדו"ח. על מנת שתוכלו לעשות זאת, עליכם להקפיד על התנהגות רגועה ומחושבת לאורך האירוע כולו, כך שלכל הפחות לא תיעצרו על ידי השוטר בגין התנהגותכם. 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com