נתניהו וארדן חנכו תחנת משטרה בג׳סר א-זרקא: ״פועלים לטובת תושבי ואזרחי כל המדינה״ - 0404
+
נתניהו וארדן חנכו תחנת משטרה בג׳סר א-זרקא: ״פועלים לטובת תושבי ואזרחי כל המדינה״ קובי גדעון, לע״מ

נתניהו וארדן חנכו תחנת משטרה בג׳סר א-זרקא: ״פועלים לטובת תושבי ואזרחי כל המדינה״

ראש הממשלה בנימין נתניהו חנך הבוקר (שלישי) את תחנת המשטרה החדשה בג'סר א-זרקא יחד עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך.

נתניהו: "זמן קצר אחרי שהשר לביטחון פנים והמפכ"ל נכנסו לתפקידם, נפגשנו ואמרתי להם שאחת המשימות הראשונות שלהם היא להבטיח חוק וסדר לאזרחינו הערבים. הייתי אז תחת הרושם של הקריאות, קריאות המצוקה שהגיעו. הם סובלים, הם זועקים, הם רוצים שינוי. והייתי אחר כך באירוע 'מטמטם', אין מלה אחרת. בכנסת, באחת הוועדות, ישבה לידי אישה צעירה, מוסלמית, אימא, בעלה נרצח, ילדיה הקטנים מאוימים, היא ישבה לידי והיא רעדה, רעדה. והיא אמרה לי: "רה"מ, תעזור לי, תעזרו לנו. אנחנו חיים בפחד, אנחנו רוצים לחיות כמו כל אזרחי ישראל", זה עשה עליי רושם עצום משום שזה נכון, משום שהחברה הערבית היא חלק ממדינת ישראל. אין פה שתי מדינות, לא יכול להיות מדינה אחת ומדינה אחרת, מערב פרוע, עם אלימות, עם מקרי רצח, עם אי אכיפת חוק, עם תאונות דרכים שגובות מחיר בחיים טראגיים.

זה נכון, אנחנו רואים את העקומות, ולכן הדרישה, הבקשה, התביעה והזכות לקבל את שלטון החוק, את אכיפת החוק והסדר, כפי שנהוג בכל חלקי ישראל, בעיניי זה נראה כמשימה לאומית ראשונה במעלה. לכן שוחחנו על כך, דנו על כך פעמים רבות – ובסוף קיבלנו החלטות. קודם כל, להסיט תקציבים ולהוסיף תקציבים. אני בכוונה אומר להסיט, אתם יודעים את דעתי. קודם כל בוא נשתמש במה שיש, אבל בוא נוסיף – ואמרנו נוסיף.

דבר שני, להכשיר כוח אדם. להכשיר כוח אדם, לגייס כוח אדם, כוח אדם גם מהציבור הערבי והמוסלמי, להכשיר אותו, ולהיערך אחרת, זה כבר פעולה של המפכ"ל והניצבים במשטרה, והמפקדים. והדבר השלישי, שהוא היסוד של כל התוכנית הזאת, זה לרשת את המגזר עם רשת של תחנות משטרה, תחנות משטרה חדשות, בסך הכל אנחנו מדברים, אם אני לא טועה, גלעד, אמרת לי, 13 תחנות שיוקמו ועוד חמש שיועתקו, יורחבו, ישופרו. 17 תחנות, 17. זו מהפכה משום שהמשטרות האלה מהוות מוקד חי לאכיפת החוק וכתובת לאזרח. זה שינוי כביר, והיום אנחנו בעצם מציינים הנחת אבן פינה, שתי אבני פינה להתקדמות בתוכנית המהפכנית הזאת, שהיא חשובה לא רק לאזרחינו הערביים, היא חשובה לכל אזרחי ישראל. התחנה החדשה הזאת בג'סר א-זרקא, היא תתרום רבות לביטחון הפרט, לתחושת הביטחון של האזרח, ושמירה על הסדר הציבורי בכיבוד החוק למלחמה נחושה בפשיעה, לזהירות בדרכים.

אנחנו צריכים שיתוף פעולה, יש לנו אותו. זה אומר גם להיכנס לגני הילדים ולבתי הספר ולעשות גם מהפכה חינוכית. המשטרה היא לא אויב, המשטרה היא הידיד הגדול ביותר לתושבים ולאזרחים. השוטרים שיאיישו את התחנה החדשה כאן בכפר, הם מצטרפים לשליחות הגדולה הזאת. המפתח להצלחה שלהם טמון לא רק בנחישותם לאכוף את החוק, את כולו דרך אגב, גם את כל ההוראות בבנייה ותאונות דרכים, וכל הסדר הציבורי הנדרש.

אבל קודם כל, בעיניי, וזה נאמר כאן, המפתח להצלחה זה רגישות לצורכי הקהילה ורכישת אמון התושבים. לשר הבט"פ ולמפכ"ל, המשך המשימה שלכם ברורה, אתם תשלימו את ההקמה, ואחר כך יש לנו מבחן בכל המעשים המגוונים שאתם עושים. בעצם, המבחן האמיתי יהיה הפחתת שיעור הפשיעה, העלאה ברמת הבטיחות, כולל בדרכים, וכמובן, התחושה של הביטחון האישי של אזרחינו הערבים, שתגדל בהתאם. ראינו הישגים במגזרים אחרים, אני משוכנע שנראה גם הישגים כאן, לדעתי אנחנו כבר בדרך.

אני מבקש לומר מילה כללית על המדיניות שלנו ביחס לאזרחינו הלא יהודים. אנחנו פועלים לטובת תושבי ואזרחי כל המדינה, יהודים ולא יהודים. לפני שנתיים החלטנו בממשלה על השקעה חסרת תקדים. ההשקעה הקודמת הגדולה ביותר במגזר הלא יהודי הייתה של מיליארד שקל, ממשלה קודמת בהנהגתי. הפעם קיבלנו החלטה על 15 מיליארד שקל, סכום שאין לו שום הקבלה בתולדות מדינת ישראל. והכוונה להשקיע ביישובי המגזר הערבי בתשתיות, בתחבורה, בתעסוקה, בחינוך, ברווחה, וכן, כפי שאתם רואים היום, בשיטור.

המטרה הייתה לצמצם את הפערים ולתת לכל אזרחי המדינה, כולל אותו ילד חמוד שראינו כאן, לתת להם את האפשרות להיות חלק מסיפור ההצלחה הכביר שנקרא מדינת ישראל. הם כבר רואים את ההצלחה הזאת, היא הצלחה שכל העולם מתרשם ממנה, ואפילו רוצה להיות חלק ממנה. אבל לי חשוב שכל ילד וילדה, כל ילד וילדה, יהודים ולא יהודים, כל ילד וילדה בישראל, תהיה להם את האפשרות להיות חלק מההצלחה המסחררת הזאת.

היום אתם מקבלים את ההוכחה שאנחנו לא רק מחליטים ומבטיחים – אנחנו גם מקיימים. ואני מבקש לאחל לתושבים, לך ראש העיר, למשטרה, לך שר ביטחון הפנים, כל מי שעוסק בדבר – עלו והצליחו. אנחנו נמשיך לעבוד למען כל אזרחי מדינת ישראל. אין לנו ארץ אחרת".

קובי גדעון, לע״מ