לראשונה בישראל יחנכו בבית האבות הספרדי בחיפה: אשכולות דיור לסיעודיים - 0404
+
לראשונה בישראל יחנכו בבית האבות הספרדי בחיפה: אשכולות דיור לסיעודיים יח''צ

לראשונה בישראל יחנכו בבית האבות הספרדי בחיפה: אשכולות דיור לסיעודיים

בשבוע הבא, יחנכו בבית האבות הספרדי "בית אברהם" בחיפה "אשכולות דיור לסיעוד" פרויקט ראשון מסוגו בארץ, המהווה שינוי בתרבות הטיפול בקשישים בישראל, בעקבות מודל ה"גרין האוס" שהומצא ע"י הגריאטר ד"ר ביל תומאס, ויושם בארה"ב.

בית האבות הספרדי בחיפה, היה גם הראשון שיישם את רעיון "אשכולות הדיור" לתשושים ועתה הוא מוסיף אשכולות דיור, הפעם לסיעודיים. 

מנכ"ל בית האבות ירון רז שהביא את הרעיון מארה"ב ובמשותף עם עמיתיו מקרן הסיעוד של הביטוח הלאומי וממשרדי הבריאות והרווחה, התאימו למציאות הישראלית, מנה את יתרונות המודל, בין השאר: הדיירים שותפים לניהול האשכול, מתרחבת יכולת הבחירה של הדיירים והצוות מכתיב פחות. האשכולות נבנו על פי תכנון חדש לפיו חדר המגורים שהוא מרכז האשכול, ממש כמו בביתנו הפרטי ובו מנהלים הדיירים את חייהם בכל מובן. 

בטקס חנוכת האשכולות החדשים, ישתתפו הגורמים שלקחו חלק בהקמתם: הנהלת בית האבות הספרדי בראשות עו"ד יוסף גילאור, קרן הסיעוד של הביטוח הלאומי, ועידת התביעות נגד הנאצים והקרן ע"ש הארי וג'נט ויינברג מבולטימור ארה"ב.

לאחר גזירת הסרט וחנוכת אשכולות הדיור לסיעודיים, יתקיים כנס בינלאומי בחסות המרכז האקדמי המשותף לאוניברסיטת חיפה (החוג לגרונטולוגיה) ולבית האבות הספרדי.

את הטקס יפתח נציג אגף הגריאטריה במשרד הבריאות ובמרכזו הרצאתה של סוזן ריאן, מנהלת פרויקט ה"גרין האוס" בארה"ב: "עקרונות הגרין האוס ויישומם בבתי אבות בארה"ב".

מנכ"ל בית האבות הספרדי, ירון רז, שחזר זה עתה מכנס הגרין האוס בארה"ב, יחלוק עם האורחים את תובנותיו מהכנס וידבר על "חידושים ושינויים בתרבות הטיפול בזקנים". אורנה בר מנהלת קרן הסיעוד בביטוח הלאומי ואירית פישר יועצת המוסד לביטוח לאומי ירצו על "מודל האשכולות בבתי אבות: מחלום למציאות".

את הכנס ינעל פאנל של מומחים שיתייחסו לסוגיה "עם הפנים קדימה- שינוי תרבות הטיפול בזקנים במוסדות בישראל".