תביעת מיליונים: אי מתן פניצילין ליולדת בזמן הלידה גרם להולדתו של תינוק עם פיגור קשה ושיתוק מוחין - 0404
+
תביעת מיליונים: אי מתן פניצילין ליולדת בזמן הלידה גרם להולדתו של תינוק עם פיגור קשה ושיתוק מוחין דוברות בית החולים רמב"ם

תביעת מיליונים: אי מתן פניצילין ליולדת בזמן הלידה גרם להולדתו של תינוק עם פיגור קשה ושיתוק מוחין

תינוק נולד עם פיגור קשה ושיתוק מוחין והוריו תובעים מעל ל-2.5 מיליון שקלים מקופת חולים כללית וממשרד הבריאות הבעלים של ביה"ח רמב"ם וטיפת חלב.

כך עולה מתביעה שהגישו לבית המשפט המחוזי מרכז באמצעות עורכי הדין ענת גוטמן וארן אמיר ממשרד גוטמן-אמיר.

מהתביעה עולה כי בתרבית שתן שנלקחה מהאם בשבוע ה-25 להריונה, נמצא סטרפטוקוק מסוגB  ((GBS ובמהלך הלידה התינוק נדבק מאמו בחיידק וחלה בדלקת קרום המוח שגרמה לפיגור שכלי ושיתוק מוחין. האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה מורה כי כל הנשים שבזמן הריונן אובחן אצלן סטרפטוקוק מסוג B תקבלנה אנטיביוטיקה מסוג פניצילין במהלך הלידה. האיגוד מצא כי טיפול מונע באנטיביוטיקה במהלך הלידה מביא לירידה של 70% בתחלואת תינוקות בחיידק.

בתביעה נטען כי קופת חולים שם טופלה האם התרשלה בכך שלאחר שהתגלה בתרבית שתן בשבוע ה-25 כי היא נגועה בחיידק, רופאי הקופה לא בצעו בדיקות נוספות – גם לא בביקורה האחרון יומיים לפני הלידה. בנוסף הם לא ציינו ולא נתנו הנחיה למתן אנטיביוטיקה במהלך הלידה.

לדברי עורכי הדין ענת גוטמן וארן אמיר ממשרד גוטמן-אמיר, למרות שהאם הביאה את תוצאות התרבית הנ"ל לתחנת טיפת חלב, לא נרשם בכרטיס מעקב ההיריון שלה באותיות 'קידוש לבנה' כי התובעת נדבקה בחיידק והיא גם לא נשלחה לבצע תרבית מהנרתיק ומהרקטום לקראת הלידה לבירור נשאות לחיידק. זאת, בניגוד להוראות משרד הבריאות.

בתביעה נטען כי ביה"ח רמב"ם התרשל בכך כי למרות שבגיליון הקבלה לביה"ח ביום 28.10.14 נרשם כי היולדת הביאה עימה "תיעוד רפואי/כרטיס טיפת חלב", בעת קבלתה, לא נרשם שעל פי הגיליונות של קופ"ח וטיפת חלב היולדת סבלה מזיהום החיידק  Streptococcus B אלא רק נרשם באופן כללי כי היא סובלת מזיהום והריונה הוא בר סיכון.  התינוק נולד 26 שעות לאחר אשפוזה בביה"ח ולצוות בית החולים היה מספיק זמן לבצע בדיקה חוזרת לנוכחות  Streptococcus B ולתת לתובעת את הטיפול האנטיביוטי המונע לפני הלידה.

יממה לאחר לידתו הועבר התינוק למחלקת 'טיפול נמרץ פגים' עקב סימני זיהום ונמצא כי הוא סובל מדלקת קרום המוח קשה, עקב זיהום בחיידק Streptococcus B . למרות זאת התינוק לא קיבל טיפול אנטיביוטי מונע מיד לאחר לידתו.

עורכי הדין ענת גוטמן וארן אמיר ממשרד גוטמן טוענים בתביעה כי כתוצאה ממחדליהן הרשלניים של הנתבעות במהלך הריונה של האם ובלידתה, נולד תינוק שסובל משיתוק מוחין, פיגור שכלי קשה ומליקויים חמורים נוספים והוא נכה 100%.

הרשלנות מתבטאת בכך שלא קיימו את הוראות חוזרי משרד הבריאות בעניין זיהוי, מניעה וטיפול בנשים אשר נמצאו נשאיות ל– Streptococcus B במהלך ההיריון, וכתוצאה ממחדלים אלה נגזר על ההורים לגדל ילד החי חיי מצוקה וסבל וזאת למשך כל ימי חייו.

התינוק והוריו תובעים לקבל פיצוי של למעלה מ-2.5 מיליון ש"ח בגין אובדן השתכרות, הוצאות סיעוד, טיפולים רפואיים, הוצאות ניידות מוגברות, התאמת דיור ונסיעות וגם בגלל סבלו של התינוק שלעולם לא ידבר, לעולם לא ילך ויסבול משיתוק מוחין ופיגור הקשה.