פרסום ראשון: צל״ש ללוחמי גולני שאיימו בנשק על הערבים שתקפו אוטובוס בצפון. המח״ט: ״מהווים מודל ודוגמא״ - 0404
+
פרסום ראשון: צל״ש ללוחמי גולני שאיימו בנשק על הערבים שתקפו אוטובוס בצפון. המח״ט: ״מהווים מודל ודוגמא״ 0404

פרסום ראשון: צל״ש ללוחמי גולני שאיימו בנשק על הערבים שתקפו אוטובוס בצפון. המח״ט: ״מהווים מודל ודוגמא״

מפקד חטיבת גולני ציין לשבח את לוחמי החטיבה ששהו על האוטובוס שהותקף לפני כשלושה שבועות בכביש 77, בקטע שבין מחלף גולני לצומת בית רימון – כך נודע לראשונה לחדשות 0404. אל״מ שלומי בינדר נפגש עם החיילים, שוחח עימם והבהיר להם כי פעלו כפי שהוא מצפה מהם ומכל חייל בחטיבה.

כזכור, ערבים שניסו לעקוף על השוליים את האוטובוס העמוס בנוסעים, חסמו את דרכו ותקפו אותו באמצעות מוט ברזל וחפצים נוספים. הנהג סיפר כי חשש לחייו והרגיש ״פחד של טרור״. מהאוטובוס ירדו לוחמי גולני שאיימו בנשק על שלושת הערבים והניסו אותם.

גורמים שונים הפיצו שמועות שקריות ברשת החברתית על מעצר הלוחמים, אך לחדשות 0404 נודע כי בחטיבת גולני בחרו דווקא לשבח אותם על המעשה החשוב.

ב״אגרת למפקד״ ששלח מפקד החטיבה, אל״מ שלומי בינדר, למפקדי חטיבת גולני, הוא שיבח את פעולת הלוחמים.

תחת הכותרת ״גילוי אחריות (גם) במרחב הציבורי – איגרת למפקד בעקבות תגובתם של חיילי גולני נוכח אלימות כלפי נוסעי האוטובוס״, כתב מפקד החטיבה: ״לאחרונה התרחש אירוע בו הותקף אוטובוס ציבורי במהלך נסיעה שגרתית. בין הנוסעים היו גם לוחמי חטיבת גולני אשר הגיבו לנוכח גילוי האלימות בניסיון לעצור את האירוע. בחרנו לציין לשבח את פעולת הלוחמים ולחדד את ההתנהגות הראויה לאור ערכי צה״ל שבאה לידי ביטוי בפעולתם״.

המח״ט ציין שלושה סעיפים חשובים ״אחריות״, ״שליחות״ ו״מקצועיות״ והוסיף: ״גם במצבים שאינם לחימה בשדה הקרב, מצופה מחיילי צה״ל לגלות מעורבות ואחריות. חיילי צה״ל ומפקדיו נושאים באחריות להגן על תושבי מדינת ישראל ואזרחיה בכל מרחב, בין אם בתפקיד או בחופשה. עיני החברה נשואות אלינו בכל עת, על בסיס האמון לו אנו זוכים כמגני העם והמדינה״.

עוד כתב אל״מ בינדר: ״תחושת שליחות של החיילים בלטה נוכח היותם בחופשה ובמרחב אזרחי. החיילים גילו מעורבות ופעלו ביוזמה, שמרו על קור רוח ואיפוק ובפעולה מדויקת הביאו לסיומו של האירוע…. חיילי צה״ל נדרשים לפעול במקצועיות בכל זירה אליה הם נקלעים. החיילים פעלו באופן ממוקד ותכליתי״.

אל״מ בינדר סיכם את מכתבו: ״מפקדים, אירוע זה מהווה מודל ודוגמה אישית לפעולה ראויה המצופה מכל לוחם בצה״ל בהיותו במרחב אזרחי. הלוחמים ביטאו בפעולתם תחושת אחריות, הפעלת שיקול דעת ומהירות תגובה ובכך הסירו את האיום מנוסעי האוטובוס. פעולתם מקבלת משנה תוקף נוכח העובדה שהיו בחופשה, חושבת האחריות לא משה מהם גם לנוכח זאת – תחושה שראוי שתלווה כל מפקד וחייל בצה״ל בפעולותיו. האירוע מהווה הזדמנות לקיום שיח פיקודי ערכי על ההתנהגות הראוייה והמצופה מפקודיכם״. (בתמונות: חלק ממכתבו של מפקד חטיבת גולני לקציני החטיבה).

0404