בורובסקי: ״מי שאומר שיוגש כתב אישום נגד נתניהו - אין לו מושג על מה שהוא מדבר״ - 0404
+
בורובסקי: ״מי שאומר שיוגש כתב אישום נגד נתניהו – אין לו מושג על מה שהוא מדבר״ יח״צ

בורובסקי: ״מי שאומר שיוגש כתב אישום נגד נתניהו – אין לו מושג על מה שהוא מדבר״

ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, מי שבזמנו כיהן כיועץ בכיר במשרד מבקר המדינה ועמד בראש צוות המאבק בשחיתות שלטונית, מבהיר כי כל מי שטוען שיוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה באחת מהפרשות הנחקרות – עושה זאת על דעת עצמו בלבד ואינו מסתמך על עובדות, שכן, בשלב הזה של החקירה, אין עדיין שום מסקנה שהתגבשה בתיק ועדיין לא יכולה להיות כזאת.

בראיון בחדשות 0404, מסביר מי שבקיא היטב בנעשה במשטרת ישראל ובאגפי החקירות, כי כדאי מאוד להקשיב לראש הממשלה בנימין נתניהו שיוצא לאחר חקירתו החמישית ושוב הבהיר: ״לא יהיה כלום, כי לא היה כלום״.

יעקב בורובסקי: ״האנשים האלה מדברים מבלי שהם יודעים. הם חלק ממסע לא נבון והם עושים טעות גדולה. אני יודע בביטחון מוחלט שלזכותו של רוני אלשיך ייאמר שהוא שולח אנשים לבדיקות פוליגרף על כל חשד להדלפה. זה לא אומר שלא מודלפים חומרים, אבל הדלפות מן הסתם מגיעות דרך הפרקליטות או ע״י עורכי הדין, כאשר עורך דין מקבל מהלקוח שלו פרטים על מה שהיה והוא בהחלט יכול להדליף״.

״אין צל של סיכוי שהאמירות בתקשורת נסמכות על עובדות. כל אלה שלפני 17 שנה גרמו לכך שהמשטרה תפסיק להמליץ, נזעקים עכשיו וטוענים על סתימת פיות. הם הרי היו אלה שגרמו שהמשטרה תפסיק להמליץ. לצערי זה הלך ודרדר עוד יותר את מערכת היחסים בין המשטרה לפרקליטות וכבר היום המשטרה – בחלקים גדולים כבר מסורסת. היא בחלק מהמקרים אפילו כבר לא מחליטה אם פותחים בחקירה, ולא רק כלפי אישיות ציבורית״.

עמוס בן גרשום, לע"מ

״אין להם מושג. אין לכתבים מושג״, המשיך בורובסקי והוסיף: ״יכול להיות שמישהו שהם מדברים איתו חושב שיש ראיות, אבל המרחק משם למציאות הוא גדול מאוד. עמדה מגובשת תהיה רק בתום החקירה. רק אחרי שהממצאים יעברו את כל השלבים… רק אז תהיה דעה מגובשת. מי שאומר כיום שהוא חושב וידוע שיש תשתית ראייתית, אומר דברים על דעתו הבלעדית ותחושיו שלו בלבד. אפילו אם מישהו מתוך המשטרה אמר את הדברים, ואני בספק רב, כי הם פוחדים פחד מוות מהדלפות ולא יסתכנו, שלב החקירה לא הסתיים. עד שהחקירה לא מסתיימת, הכל דיבורים בעלמא״.

״יש הרבה דברים שזורקים לאוויר. הציבור צריך לדעת שפרקליט מלווה לא מקבל את ההחלטות בתיק, הוא לא משפיע כלל, בשום דרך שהיא על תוצאות החקירה. הוא רק מלווה אותה. יש שני מסלולים – פשט ודרש. המשטרה עוסק בפשט, בחקירה והפרקליטות תעסוק בדרש – בתכלית״.

בורובסקי מגן על שמה של משטרת ישראל ומבהיר כי יש הבדל עצום בין עד המדינה ארי הרו (בתיקי נתניהו – 1,000 ו-2,000) לבין מיקי גמור בפרשת הצוללות: ״אני מגן על המשטרה בחירוף, כי המשטרה לא עוסקת בפוליטיקה. המשטרה מתנהלת בצורה יסודית ומקצועית. ארי הרו, בניגוד למיקי גנור, איננו שותף למעשה העבירה, באם בוצעה. הוא עד מדינה על עבירות שהוא ביצע – אישיות שלו ובלי קשר לתיקי 1,000 ו-2,000. חתמו איתו על הסכם רק כדי לקבל פרטי ורקע. להרו אין משקל רציני בתיקים שבהם מעורב ראש הממשלה״.

בורובסקי אינו מבין מדוע חוקרים את נתניהו על סיגרים: ״1,000 ו-2,000 הם תיקים שהם גבוליים. 2,000 גבולי כי בכלל לא ברור אם יש היבט פלילי וכנראה שאין כזה. 2,000 יסגר בהיבט המדיני. הסיכוי שיהיה כאן כתב אישום יותר נמוך מנמוך. ב-1,000 – אם אין דברים מהותיים של קבלת כספים משמעותיים, הוא גם תיק שצפוי להסגר ללא כתב אישום. סיגרים ודברים אחרים… אולי אינם ראויים, אבל הציבור לא יודע שאם ראש הממשלה היה רוצה לעשן כל יום על חשבון משלם המסים הישראלי, הוא יכול היה לעשות זאת. זה לא ראוי, אבל עקרונית הוא יכל לעשות את זה״.

קובי גדעון, לע"מ

״החשוב הוא מה היתה המודעות של ראש הממשלה״, אומר בורובסקי ומוסיף: ״העובדה שראש הממשלה קיבל חוות דעת בע״פ או בכתב (ע״י עורך הדין ויינרוט, ב.ג.).  מעיד על בירור העניין מבחינתו״…

״אני לא מכון לקבל שעל סיגרים ודברים כאלה חוקרים ראש ממשלה חמש פעמים. אני באופן אישי כן מעריך שראש ממשלה יוצא ואומר ״אין כלום, כי לא היה כלום״ בפעם החמישית – הוא מאתגר את כולם״…

בורובסקי לא אהב את טענות ראש הממשלה כלפי משטרת ישראל: ״זו טעות גדולה לבוא בטענה למשטרה. המשטרה עושה עבודתה. אין לה צבע. המשטרה לא קובעת בתיק. היא מקבל החלטות בפשט״.

בורובסקי קורא למפכ״ל לפטר מיידית את יועץ התקשורת ליאור חורב: ״רוני אלשיך הוא מפכ״ל איכותי, מקצועי, לא מתעסק במשחק הפוליטי. הוא טעה טעות קיצונית בזה שהוא מאפשר לליאור חורב להיות יועצו בשעה שחורב יועץ של גופים פוליטיים וזה מוביל לאפשרות של ניגוד עניינים מהותי. אסור בתכלית האיסור להעסיק בתפקיד היועץ אדם שנגוע בעניינים פוליטיים. אני לא מבין את היועמ״ש – אני לא מבין איך הוא לא חותך את התפקיד הזה. המפכ״ל היה צריך להעמיד אותו לבדיקת פוליגרף. העסקה לא חוקית. לא מבין את היועמ״ש שלא חותך את זה. בשורה התחתונה, משטרת ישראל צמצמה את ההדלפות עד לכמעט מינימום. את ליאור חורב צריך לפטר לאלתר״.

מבזקיםלכל המבזקים