ח"כ מוטי יוגב: 800 המיליון ליו"ש אינם מספקים - 0404
+
ח"כ מוטי יוגב: 800 המיליון ליו"ש אינם מספקים

ח"כ מוטי יוגב: 800 המיליון ליו"ש אינם מספקים

היום (שני), התקיימה ישיבת ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון ישיבה על קידום תכניות הכבישים והתאורה ביהודה ושומרון, בראשות יו"ר הועדה חבר הכנסת מוטי יוגב. הועדה ביקשה ממשרד הביטחון וממשרד האוצר סטאטוס מלא של מצב תכנון ותקצוב הכבישים ביהודה ושמרון וכן תכנית עבודה לסיום תכנון וביצוע.

הוועדה מתקיימת על רקע הפגנת ראשי הרשויות ומשפחות נפגעי הטרור בדרישה לתקצב את הכבישים ומרכיבי הביטחון ביהודה ושומרון והבטחת הממשלה להעביר לשם כך 800 מיליון ש"ח.

בפתיחת הועדה אמר יו"ר הועדה חבר הכנסת מוטי יוגב: "800 המיליון שהובטחו כעת הם חשובים, אבל הם קומץ שלא משביע את הארי. ההתיישבות ביו"ש גדלה, ברוך ה' אנו מתקרבים לחצי מיליון תושבים יהודיים ויחד עם התושבים הערביים התשתיות המיושנות אינן יכולות להכיל עוד את המצב הקיים. 800 מיליון זה המחיר של מחלף אחד בראש העין, אנו מודים על המצב הקיים אבל חייבים הרבה יותר".

במהלך הישיבה פרשו נציגי משרד התחבורה ומשרד הביטחון את הליכי התכנון ביחס לכלל הכבישים המרכזיים ביו"ש ועל השלבים הבאים הנדרשים עד לביצוע.

חבר הכנסת יוגב: "הגיע הזמן להסתכל על יו"ש בגדול, לבנות תכניות אב ליהודה ושומרון כמו בכל הארץ, תכניות אב שיתנו פתרונות 30 ו50 שנה קדימה באמצעות כבישי אורך ורוחב שיחברו את יו"ש לשאר הארץ באופן מלא, כולל תכנית לרכבות ושאר מרכיבי התחבורה. משקיעים מליונים לחינם, בלי ראייה כוללת שום דבר לא יעזור".

עוזר שר הביטחון לענייני יו"ש מר קובי אלירז אמר בדיון: "יש הוראה של שר הביטחון לעשות תכנית כוללנית ליו"ש. כל גורמי המקצוע מתכנסים לכך והיא צריכה להיות מוצגת לשר תוך חודש. השדרוג של הכבישים חייב להיות בהסתכלות של עשור. יהודה ושומרון הוזנחה, ביחס לשאר הארץ. ציר 60 מאלון שבות לירושלים, מחיזמה עד תפוח, הכבישים הללו צריכים להיות גדולים, רחבים, עם מחלפים, צריך לתכנן רכבת לאריאל, כל הדברים האלו חייבים לקבל תעדוף."

יעל בן ישר דוברת הישוב בית אל אמרה: "לוקח חצי שעה מגבעת אסף לבית אל, במקום 7 דקות, זה לא הגיוני, העומס נוצר מפתיחת הציר לתושבי הרשות".

נציג משרד האוצר הבטיח בוועדה כי עד סוף החודש יגיעו 200 מיליון ש"ח ראשונים מהבטחת ראש הממשלה לאישור וועדת הכספים.