יש מי שדואג לכם לאחר ניתוח - 0404
+
יש מי שדואג לכם לאחר ניתוח

יש מי שדואג לכם לאחר ניתוח

ישנן פרוצדורות רפואיות שלאחריהן האדם אינו יכול לחזור לתפקוד מלא. זה יכול להיות אירוע מוחי של אדם מבוגר או ניתוח להחלפת מרפק. כך או כך, אדם שעבר פרוצדורה רפואית מורכבת זקוק לא פעם לייעוץ מקצועי או לליווי על ידי אנשי רפואה. במצבים שבהם בני המשפחה לבדם אינם יכולים לטפל ביקירם, כדאי לפנות לאנשי המקצוע.

טיפולי פיזיותרפיה נגישים

תחום הפיזיותרפיה הוא תחום נרחב העוסק במערכת התנועה של גוף האדם. כאשר איבריו של האדם נפגעים, יכול הרופא לקבוע כי הוא זקוק לביצוע טיפולי פיזיותרפיה במינון מסוים. הטיפולים יכולים לסייע במקרים שונים. כך לדוגמה, אדם שעבר תאונת דרכים ונפגע ברגליו יכול להסתייע בפיזיותרפיסט מקצועי כדי לשוב וללכת. הפיזיותרפיה מסייעת גם במקרים שבהם חלק מהאיברים של האדם אינם מתפקדים עקב אירוע מוחי. כדי להיות פיזיותרפיסט בישראל יש צורך בתואר ראשון המוכר על ידי אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה בארץ. פיזיותרפיסטים לעתיד נחשפים למגוון רחב של תחומי לימוד: היסטולוגיה, פיזיולוגיה ואנטומיה, טכניקות שיקומיות, ביצוע החייאה והענקת עזרה ראשונה, פתולוגיה וכדומה.

לאחר הניתוח מגיע השיקום

ישנם ניתוחים המצריכים אחריהם שיקום. כזה הוא למשל שיקום לאחר ניתוח מפרקים. במהלך ניתוח זה מסירים המנתחים את ראשי העצמות שנפגעו ושותל במקומן ראשי עצמות מלאכותיים. ניתוח זה יכול להיעשות על ידי הרדמה מקומית או מלאה. בסיום ניתוח זה מתבצע שיקום לאחר ניתוח. המטופל נעזר באביזרי ניידות כמו קביים או כסאות גלגלים כדי לנוע ממקום למקום ומצוי בהשגחתו של הצוות הרפואי האחראי על השיקום.

שיקום אורטופדי לאחר פגיעה

אנשים לא מעטים זקוקים מדי פעם לביצוע שיקום אורטופדי לאחר הליך רפואי מורכב שהם עברו. שיקום זה מסתעף למגוון רחב של התמחויות, שכן ישנם אירועים שונים שבגלל יש צורך לבצע את השיקום. אלה רק כמה מבין האירועים הבולטים:

החלפת מפרקים – ניתוחים אלה מתבצעים בדרך כלל בעקבות שחיקת הסחוס. הם כוללים החלפה של מפרקים באזור הברכיים או הירכיים.

שבר בגפיים העליונות – קשישים הסובלים משבר ביד או באמה נזקקים לשיקום, שכן הם נעזרים בידיהם כדי להשתמש בהליכון או בקביים.

בעיות בגפיים העליונות וקטיעות – קטיעות גפיים מבוצעות עקב סיבוכים של מחלות כמו סוכרת. את הגפיים הקטועות מחליפות גפיים תותבות. כדי ללמוד ללכת באמצעותן, יש צורך בשיקום אורטופדי.

כאבי גב – ישנם מטופלים אשר סובלים מכאבי גב עזים אשר נגרמו מפריצות דיסק או מאוסטאופורוזיס. אדם הסובל מכאבי גב זקוק לשיקום.

משקמים לאחר אירוע מוחי

אירוע מוחי כמו שבץ נפוץ בעיקר בקרב אוכלוסיית האנשים המבוגרים, אך יש גם צעירים שאינם מחוסנים מפניו, בייחוד אם הם סובלים מבעיות מולדות במערכת כלי הדם. כאשר יש הפרעה באספקה של הדם אל המוח, עלול המטופל לסבול מהופעות נוירולוגיות כמו שיתוק, בלבול, אסימטריה בפנים (לדוגמה, אם מבקשים מהאדם לחייך, חיוכו הופך ל"עקום"), קושי בבליעה או בהבנת הנאמר לו. אם קרובי משפחתו של המטופל מבחינים בסימנים המקדימים לאירוע מוחי בזמן, הם מבהילים אותו מיד למיון כדי לקבל טיפול. לאחר הטיפול הרפואי נזקק המטופל לביצוע שיקום לאחר אירוע מוחי. הצוות המקצועי עושה כל הניתן כדי להחזיר את המטופל למצב שלפני השבץ, כך שהוא יוכל ללכת בכוחות עצמו, להתלבש, לאכול ולהחזיר אליו את יכולות הריכוז והחשיבה.

אנשי המקצוע שעומדים מאחורי השיקום

שיקום נגיש הוא מרכז רפואי אשר מיועד לתת מענה למטופלים המשתקמים לאחר ניתוחים אורטופדיים או אירוע מוחי. אם יש לכם קרוב משפחה אשר עבר פרוצדורה רפואית, אנשי הצוות של שיקום נגיש יעניקו לו את השיקום הראוי באמצעות שורה ארוכה של אנשי מקצוע: מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, עובדים סוציאליים, אחים ואחיות ועוד.