הראל פיננסים: הנתונים בעולם תומכים בהשקעה במניות ובאג"ח - 0404
הראל פיננסים: הנתונים בעולם תומכים בהשקעה במניות ובאג לאוס

הראל פיננסים: הנתונים בעולם תומכים בהשקעה במניות ובאג"ח

מניות – גיאוגרפית: ישראל וגרמניה. סקטוריאלית: סקטורים שלא תלויים בתשואות

רמות המחירים בשוקי המניות בארה"ב שוברות שיאים, במקביל לפרסום דו"חות רבעוניים חזקים של חברות הטכנולוגיה המובילות. מדד נאסד"ק 100 הוביל בסוף השבוע את עליית השערים היומית הגדולה ביותר מאז מרץ השנה. דו"חות חזקים הזניקו את מניית אמזון ב-13%, את פייסבוק ב-4.2%, את גוגל ב-4.8% ואת מיקרוסופט ב-6.5% – ארבע המניות רשמו רמות שיא של כל הזמנים, כאשר אליהן הצטרפה אפל עם עלייה של 3.5%.

עונת הדו"חות הכספיים בעיצומה, כאשר בארה"ב 273 חברות מתוך S&P500 כבר פרסמו דו"חות – 208 מהן היכו את התחזיות עם צמיחה של יותר מ-4.5% ברווח מעל התחזיות, ועליה של כמעט 1% בהכנסות מעל הציפיות. בסך הכל, עונת הדו"חות צפויה להיות הטובה ביותר זה שנים – עם גידול של כ-8.5% ברווח ומעל 6% במכירות.

סקטור הטכנולוגיה הוא החזק ביותר עם צמיחה של יותר מ-28% ברווחים (יותר מ-12% מעל התחזיות) וגידול של יותר מ-11% בהכנסות. סקטור הטכנולוגיה ממשיך לבלוט גם בשווקים אחרים, כולל אירופה ומזרח אסיה. בשבוע החולף היה הטכנולוגיה הסקטור החזק ביותר, כאשר נלוו אליו צריכה מחזורית ופיננסים. מאידך, ראינו חולשה בתחום הרפואה עקב דו"חות כספיים חלשים, וכן בסקטור הנדל"ן הסובל משינוי מגמה בתחום הריבית, ובסקטור התעשייה. במבט לעתיד, אנו ממשיכים להעדיף חשיפה לסקטורים שאינם תלויי תשואות בחו"ל.

לנוכח העובדה שאנו רואים דו"חות חזקים גם לחברות בשווקים אחרים, אנו ממשיכים להעדיף לפזר חלק מהחשיפה לשוק האמריקאי לשווקים זולים יותר, כמו אירופה וישראל. בישראל, מחירי המניות נראים אטרקטיביים בהשוואה לעולם, אם כי ברמת המדדים אנו רואים תמונה מעוותת. בשבועות האחרונים המשיכו מניות הפארמה להעיב על ת"א 35, כאשר הצטרפו אליהן מניות האנרגיה לנוכח חוסר ודאות לגבי היקף הביקוש העתידי, היצוא מלווייתן  ומחירי הגז העתידיים. חשוב לומר שלמרות ירידה של עשרות אחוזים במחירים בטווח קצר יחסית, עדיין אין הסתערות משקיעים על הסקטור – מה שמלמד כי כדאי להמתין עוד קצת להתפתחויות בנושא.

אנו רואים כי שווקי המניות הגלובליים ממשיכים להיות חזקים ונתמכים על ידי צמיחה כלכלית כמעט בכל האזורים הגיאוגרפיים בעולם, אינפלציה נמוכה ותוואי עליית ריבית מוגבל

אג"ח – גידור המט"ח בחשיפה לאג"ח חו"ל מפחיתה את התנודתיות

הגדלת החשיפה לאג"ח חו"ל מגודר מט"ח במח"מ בינוני ממשיכה להצדיק את עצמה, למרות שבשבועיים-שלושה האחרונים התשואות הממשלתיות הארוכות עלו. ההמלצה לעשות זאת גם כדי לגוון את התיק הקונצרני המקומי הוכיחה את עצמה גם בשבוע האחרון – כאשר הקונצרני המקומי ירד, בעוד שלא ראינו זאת באג"ח הדולרי מגודר מט"ח בחו"ל במח"מ דומה. האג"חים במח"מים הארוכים (במדדים כמוLQD) הושפעו כמובן מהירידות החדות באג"ח הממשלתי הארוך. אנו ממשיכים להמליץ להגדיל חשיפה לאפיק זה, אשר במח"מ של כ-3.5 שנים מאפשר להרכיב תיק אג"ח דולרי עולמי בדירוג A- עם תשואה גלומה של מעל 3%.

התנודתיות החדה בשוק המט"ח בשבוע האחרון מול השקל (אירו ודולר), מחזקת את ההמלצה לגדר את המט"ח בחשיפה לאג"ח חו"ל.

בשוק המקומי אנו ממשיכים בטיוב תיק האג"ח  לדירוגים גבוהים יותר, החלטה שמאוד השתלמה בשבוע האחרון כשהביצועים שלהם בלטו לטובה בהשוואה לדירוגים הנמוכים. אך גם בהתעלם מעליות אלו, להערכתנו, בדירוגים הנמוכים יש לא מעט מקרים שבהם התשואה הנמוכה לא מפצה על הסיכון

תיק השקעות – שמירה על פיזור רחב ויכולת לבצע שינויים מהירים

הנתונים בעולם תומכים בהשקעה במניות ובאג"ח – ריבית אפסית, כלכלה צומחת, אין אינפלציה, דוחות כספיים מצוינים. נכון לשמור על חשיפה מנייתית מלאה, כאשר אנו ממשיכים להמליץ להגדיל את פיזור התיק המנייתי גם מחוץ לארה"ב, לשווקים עם תמחור זול יותר כמו אירופה (בעיקר גרמניה) וישראל.

אחרי שבוע שהתאפיין בעיקר בירידות בשוק האג"ח המקומי, החדשות על המשך ההרחבה הכמותית באירופה מעבר למצופה, יחד עם לחצי מחירים חלשים ועודף בגביית מסים, אמורים לתמוך בשוק האג"ח הממשלתי, ובמקביל בשוק האג"ח הקונצרניות. אנו ממליצים לשמור על מח"מ 4 שנים, כי למרות שהריבית לא צפויה לעלות בטווח הנראה לעין, התשואות הארוכות עשויות להיות תנודתיות מדי – ולפיכך לא מצדיקות את הסיכון בהארכה של תיק האג"ח.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com