חדש: מהפכה במטבח ובסלון - מערכת ביתית לגידול ירקות אורגניים וצמחי נוי - 0404
חדש: מהפכה במטבח ובסלון – מערכת ביתית לגידול ירקות אורגניים וצמחי נוי מיקה

חדש: מהפכה במטבח ובסלון – מערכת ביתית לגידול ירקות אורגניים וצמחי נוי

בשורה חקלאית חדשה: חברת אורבנייצ'ר החלה להנגיש את הגידול ההידרופוני למרחב הביתי בישראל. מעתה לא חייבים לכתת רגליים אל חנויות הטבע כדי לרכוש ירקות (שנאמר עליהם שהם) אורגניים. אין גם צורך לקנות שוב ושוב עציצים לקישוט הבית.

המערכת החדשה, מתוצרת אורבנייצ'ר הישראלית – מאפשרת לכל מי שחפץ בכך לגדל ירק  למאכל, אפילו בסלון, וליהנות מאווירה קסומה של טבע, צמחי נוי ומרפא. הגידול מאפשר לכל בני המשפחה ליהנות מטעמם של ירקות הישר מהשיח אל הצלחת, כמו גם מתרומה משמעותית לסביבה.

מאחורי אורביינצ'ר עומדים רונן צור , יזם ישראלי ואיש הייטק, וגיל הכהן, קבלן שיפוצים, שהגיעו לתחום הגידול ההידרופוני לגמרי במקרה, אך מהר מאד זיהו נישה וצורך שאיש לא טיפל בהם בצורה נאותה עד כה בישראל.

לדברי צור, ניתן לגדל בבית כמעט כל צמח ומזון, ולשדרג פלאים את איכות החיים במרחב הפרטי שלנו. בין הגידולים שהוא מציין נמנים נענע, קייל וזעתר  המעשירים כמעט כל מנה, אך אנשים מגדלים בביתם בשיטת גידול זו גם חסה, שום, כרישה, סלק, מלפפון, ואפילו כרובית וארטישוק.

"הגידול ההידרופוני הביתי מאד נפוץ בחו"ל. זהו טרנד מטורף שסוחף אחריו מאות אלפי שוחרי סביבה ברחבי העולם" אומר צור, מנהל השיווק של אורבנייצ'ר. לדבריו, השיטה ההידרופונית, שמיושמת ומפותחת אפילו בנאס"א על מנת לאפשר חקלאות בחלל – מאפשרת לגדל כמעט את כל סוגי הצמחייה ללא אדמה, ובאמצעות מערכות השקיה ותאורה מלאכותיות.

המערכות הללו, שהיו עד לא מזמן יקרות להחריד – הפכו בעשור האחרון לנגישות לצרכן הפרטי, אך חרף כך, בישראל, גידול ההידרו נעשה עד היום בעיקר ברמה המסחרית-תעשייתית.

לדברי צור, היתרונות הסביבתיים והבריאותיים של הגידול ההידרופוני ניכרים לעין. מדובר על שיטת גידול כמעט ללא שימוש בחומרי הדברה. כתוצאה מכך הצרכנים יודעים בוודאות מה הם מכניסים לפה – ולא חייבים לסמוך על הבטחות המשווק.

מערכות התאורה מבוססות על טכנולוגיית לד חסכונית בחשמל – שמאפשרת לגדל את כל הזנים ללא תלות בעונה ובמזג אוויר. הגידול ההידרופוני לא מזהם את הקרקע, אין לו תוצרי לוואי משמעותיים – ולכן הוא לא פוגע באיכות הסביבה.

לדברי צור, אחת מהמערכות הגידול הביתיות שמשווקת אורבנייצ'ר מאפשרת סימביוזה מלאה בין דגי נוי לגידולים חקלאיים. המערכת הסלונית נראית כמו שפע של צמחיית עציצים שבתוכה משתלב אקווריום יפיפה. למעשה ההשקיה עוברת סינון של הצמחים, הצורכים כמעט אך ורק חומרים אורגניים שנפלטים מהדגים –  ולהיפך – מי האקווריום  מטוהרים מצואת הדגים באמצעות הצמחים שבמערכת – וכך למעשה כמעט ואין צורך לדשן או לסנן את המים.

יתרון נוסף של המערכת הוא במחשוב ההשקיה והתאורה. לדברי צור, הגידול ההידרופוני דורש בתחילה הדרכה, אך בהמשך ניתן לתכנת את המערכת כך שתפעל כמעט על טייס אוטומטי. הדבר מאד משמעותי לאנשים שנעדרים מהבית לתקופות ארוכות, וטסים הרבה לחו"ל. אין צורך לדאוג שמישהו ישקה את העציצים – המערכת הביתית מתוכנתת לעשות זאת בעצמה – לאורך ימים ושבועות.

"די לעציצים" אומר צור. "הטרנד החדש בבתים של אוהבי טבע ומביני עניין הוא להנביט ולגדל את צמחי הנוי והירק אצלם בסלון, במקום לתרום, בעקיפין, לזיהום הקרקע והאוויר ברכישת עציצים ואדניות מן המוכן".

לדבריו, לא רק שמדובר בתרומה של ממש למראה הסלון, אלא מתן ערך ממשי ללכידות משפחתית וחברתית, כאשר הצמחייה ההידרופונית מחליפה את מדורת השבט המסורתית ומושיבה יחדיו סב, הורה, ילדים ונכדים. אלה, זוכים לחוויה חינוכית ולימודית חשובה מעין כמותה לדורות הבאים – שאולי, בעתיד, ייאלצו לגדל בעצמם ירקות בחלל.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com