השקעה במלונות בישראל - 0404
השקעה במלונות בישראל FREEPIK

השקעה במלונות בישראל

תחום התיירות בישראל הפך לאחד מאפיקי ההשקעה המשתלמים עבור בעלי ממון, שגילו אפשרויות השקעה המניבות הכנסות חודשיות מכובדות לצד אפשרות השבחה העולה משמעותית ביחס לעסקאות נדל"ן אחרות. במאמר זה נדון בהרחבה ביתרונות של השקעה במלונות בישראל.

מדינה מתויירת – תיירות־פנים ותיירות־חוץ

ישראל, כמו מרבית מדינות אירופה, נהנית משפע של תיירים המגיעים אליה מכל רחבי העולם. לצד תיירות החוץ קיימת גם תיירות פנים ענפה. חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית הוא יציאה לנופשים בבתי־מלון באזורים המבוקשים בהם – טבריה, אילת, אזור הכנרת, ים־המלח, אזור הצפון ועוד. העובדה כי מדובר במדינה שרובה סמוכה לרצועת חופי הים־התיכון, הופכת כמעט כל עיר בארץ לפנינת תיירות.

לא בכדי התיירות מהווה חלק נכבד מהתמ"ג הישראלי. בשנת 2016 למשל היווה תחום התיירות 2.8% מהתמ"ג ו-4% ממקומות התעסוקה בארץ היו בתחום התיירות. בשנת 2021 עדיין חשנו את ההשפעה של הסגרים בשל מגפת הקורונה, אך תיירות הפנים חזרה לככב כאחד מאפיקי ההכנסה העיקריים. בשנת 2022 אנו רואים את המגמה הזו צפויה להתחזק.

החופשות בחגים מממנות את ההשקעות של משקיעי הנדל"ן בתחום זה

כל פעם שמשפחה ישראלית יוצאת לחופשה בארץ בבית­־מלון יש משקיע שמחזיר נתח מהשקעתו. התקופה הקשה של משבר הקורונה פתחה הזדמנויות רבות בפני משקיעים בעלי ממון, שיכלו לרכוש חטיבות שלמות של מלונות בארץ ובחו"ל, מחברות שתזרים המזומנים שלהן היה דחוק.

את הרכישות הגדולות ראינו דווקא באמצעות שיתופי פעולה בין בתי השקעות שיכלו לגייס כספים להשקעות אלטרנטיביות ממשקיעים פרטיים, בשיתוף עם המשפחות המבוססות והמנוסות יותר בתחום המלונאות.

מי הרוכשים האחרונים של בתי מלון בישראל?

לא מפתיע לשמוע כי משקיעים המגיעים מנישות שונות לחלוטין מגיעים גם לתחום השקעות הנדל"ן בבתי־מלון. למשל, באפריל 2021 פורסם כי זרוע התיירות של רמי לוי מרחיבה את רכישותיה, וקונה את מלון לוסקי הממוקם ברח' הירקון בתל־אביב. השקעה זו מתווספת לרכישה של ישראייר ובנייה של מלון חדש בעיר הבירה.

הרכישה הזו לא התבצעה במקרה. לוי ראה את ההזדמנות להשבחה משום שקיימות זכויות בנייה בשטח. השקעות אלה נוספו להשקעות הרבות שעשה בתחום ההסעדה (קופיקס), הקמעונאות (שיווק השקמה) וכן חברות התקשורת והפארם שבבעלותו.

משפחת דיין – משפחת משקיעים החולשת גם על תחום המלונאות

משפחה נוספת שברשותה החזקות בתחומים שונים בישראל – מקרמיקה ומוצרי בנייה ועד להשקעות בבתי מלון בארץ ובחו"ל היא משפחת דיין, שמתוכה מוביל את השקעות הנדל"ן והמלונאות, הבן הצעיר אמיר דיין .
המשפחה החלה ברכישה של בתי־מלון ונדל"ן מסחרי מעבר לים, וכיום מחזיקה בתי־מלון רבים בישראל במסגרת שותפויות שונות, וקרנות שהקימה עם בתי השקעות מוכרים.

למשל, בשנים האחרונות רכשה את חטיבת המלונות של אפריקה־ישראל, וכן היא בעלת הזיכיון של רשת קראון פלאזה. באילת לחברה יש בעלות על שני מלונות ידועים מאוד: מלונות לה-פלאיה ו-Be City. רק לאחרונה שמו של אמיר דיין עלה שוב לכותרות העיתונות הכלכלית, באתר דה מרקר , כאשר מלונות אפריקה־ישראל של האחים דיין ואי.בי.אי הקימו קרן מלונות בבעלות משותפת בשם EVO. הכספים המושקעים בקרן, לצד ההון עצמי של משפחת דיין, ישמשו כדי לרכוש בתי־מלון שונים בישראל בסכום של 1.2 מיליארדי שקלים כפי שפרסם עיתון גלובס.

המגמה הזו צפויה להימשך

אז מה צופן העתיד? המשבר הגיאו־פוליטי האחרון באירופה מעודד גם את המשקיעים וגם את הנופשים לחפש אלטרנטיבות בישראל. היציבות הכלכלית זוכה להכרה בעולם, וחברת דירוג האשראי מודיס, העלתה בתחילת אפריל 2022 את דירוגה של ישראל לחיובית (1A). המגמה הצפויה היא כנראה עלייה נוספת של דירוג האשראי בשנים הקרובות.

במקביל, תחום התיירות בישראל ממשיך וצומח, והמדינה מהווה אלטרנטיבה למקומות אחרים כמו מזרח אירופה שסובלת כעת מחוסר יציבות. חגי ישראל ובמיוחד פסח וראש השנה, וחופשת הקיץ, צפויים להניב לישראל הכנסות בתחום תיירות הפנים והחוץ. לכן, נראה שעכשיו הזמן הטוב ביותר להשקיע במלונות.

מה צופן העתיד? המשקיעים מתאגדים בקרנות

מרבית המשקיעים אינם יכולים לרכוש בית־מלון בעצמם, וגם אין בידיהם את הניסיון הדרוש להפעלה של עסק בתחום התיירות בתפוסה מלאה. לכן, אנו בוודאי צפויים לראות את הקרנות הגדולות ממשיכות לתחזק שיתופי פעולה קיימים, ופותחות קרנות נוספות לרכישה של רשתות בתי־מלון מובילות. כמו כן, קרנן של מלונות הבוטיק תעלה, ואנו צפויים לראות רכישות נוספות גם בתחום זה.

לסיכום, השקעה במלונות בישראל נראית כעת כאחת האלטרנטיבות הרווחיות בתקופה הזו, כל עוד מחירי ההשקעה נמוכים יחסית לאחר משבר הקורונה ופוטנציאל ההשבחה שלהם גבוה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]