הרשות ממשיכה להשתלט על תחנת הרכבת ההיסטורית סבסטיה בשומרון וסוללת על אדמות מדינה - 0404
+
הרשות ממשיכה להשתלט על תחנת הרכבת ההיסטורית סבסטיה בשומרון וסוללת על אדמות מדינה רגבים

הרשות ממשיכה להשתלט על תחנת הרכבת ההיסטורית סבסטיה בשומרון וסוללת על אדמות מדינה

הרשות מגבירה את הפעילות הבלתי חוקית בתחומי תחנת הרכבת מסעודיה (סבסטיה) שבשומרון, אחד משרידיה המרכזיים של מסילת הרכבת שסלל השלטון העות'מאני לפני כמאה שנים, אשר חיברה את מרחבי האימפריה העות'מאנית.

תחנת הרכבת העתיקה, ממוקמת על אדמות שהוכרזו כאדמות מדינה כבר בימי השלטון הטורקי, ובאיזור הנמצא תחת שליטה ישראלית מלאה. שיפולי המתחם נמצאים בשטח שסמכויות הבניה בו הועברו לרשות במסגרת הסכמי אוסלו.

כזכור, התחנה אף הפכה לאחד מסמליה הבולטים של ההתיישבות, כאשר לפני כארבעה עשורים צעדו אליה אלפי תומכי 'גוש אמונים' שנותרו במקום עד החלטת הממשלה על הקמת היישוב קדומים הסמוך.

בימים האחרונים איתרו אנשי תנועת רגבים מספר רב של כלים כבדים שהחלו בסלילת כביש על תוואי המסילה הטורקית – באיזור הנמצא בשליטה ישראלית. בנוסף בודקים בארגון אם מבנה חדש שהוקם במקום בימים האחרונים, הוצב אף הוא בשטח בשליטה ישראלית ובניגוד לחוק.

רגבים

אין זו הפעם הראשונה בה מקיימת הרשות פעילות בלתי חוקית במקום. לפני כשנה וחצי התריעה תנועת רגבים בפני המנהל האזרחי על בסיס מידע מקדים, כי בכוונת הרשות הפלשתינית מתכננת לסלול כביש אספלט בלתי חוקי בתוך מתחם התחנה לעבר הכפר בורקא. חרף ההתראה המוקדמת, ביחידת הפיקוח של המנהל האזרחי לא מנעו את ביצוע הסלילה. בשנת 2013 הוקמו במתחם מבנים בלתי חוקיים, אולם צווי ההריסה כנגדם לא בוצעו עד היום.

למרות כי מטיילים וחובבי היסטוריה מגיעים למקום באופן חופשי ללא כל צורך בתיאום, במנהל האזרחי טענו בתגובה לפניות רגבים, כי "מדובר באתר אשר לאור המצב הביטחוני – כל הגעה למקום מחייבת תיאום מראש ואבטחה צבאית, ולפיכך מורכבות ההגעה מקשה על נקיטת פעולות האכיפה והפיקוח במקום".

"לפי הידוע לנו, מדובר במגמה ברורה של השתלטות מכוונת מצד הרשות הפלשתינית, שמנסה לדחוק את הנוכחות הישראלית במקום הזה", אומר ישי חמו, רכז הפעילות של רגבים ביהודה ושומרון. "במהלך השנה האחרונה התקיימו מספר רב של עבודות בלתי חוקיות בכל רחבי המתחם, וחוסר האכיפה במקום כה חשוב, כושלת ומקוממת".

יוסי דגן, ראש מועצת השומרון: "אין מקומם מכך שבזמן שההתיישבות נאלצת לצאת למאבק על קבלת תקציבים שהממשלה הבטיחה, עבור סלילת כבישים המהווים עורק חיים חיוני, הרשות הפלשתינית לא יושבת על הגדר והיא סוללת עובדות בשטח. צר לי מאוד שהנושא לא מטופל למרות שתחנת הרכבת בסבסטיה היא אתר בעל ערך היסטורי ותיירותי ראשון במעלה״.