איך חותכים מתכות בתעשייה – כל מה שרציתם לדעת - 0404
איך חותכים מתכות בתעשייה – כל מה שרציתם לדעת freepik

איך חותכים מתכות בתעשייה – כל מה שרציתם לדעת

איך בדיוק מתבצע תהליך של חיתוך מתכות בלייזר, מה היתרונות שלו וכיצד משתמשים בו בתעשייה המודרנית? על כך בכתבה שלפניכם.

 סביר להניח שרבים מכם שמעו ואולי אף השתמשו או שיחקו במכשירי לייזר שונים לאורך חייכם. מן הסתם עשיתם זאת מבלי שהבנתם בצורה מלאה את הטכנולוגיה העומדת מאחורי מכשירי הלייזר. לייזר הוא למעשה קרן אור ממוקדת, המכוונת בהספק גבוה בצורה כיוונית – כלומר עם סטייה קלה מאוד עד אפסית של קרן האור מחוץ לגבולות הכיוון אליו מכוונים את קרן הלייזר.

התייעצנו עם מפעל ס.ר.י מתכות, מפעל עיבוד מתכות בקרית מלאכי כדי להבין את התהליך ויתרונות חיתוך מתכות בלייזר.

הלייזר משמש אותנו כיום עבור מטרות שונות מאוד – החל בשימוש בסיסי וציבורי במכשירים שתכליתם להצביע או לכוון במהלך הרצאות, ועד שימושים צבאיים בלייזר כמסמן מטרות או אפילו ככלי התקפי. עם זאת, השימוש שהוא כנראה החשוב ביותר של הלייזר בעידן המודרני הוא בעולם התעשייתי, וספציפית בתעשיית המתכת עבור חיתוך מתכות בלייזר.  כבר נסביר..

 חיתוך מתכות בלייזר – איך התהליך הזה עובד?

כאמור, כאשר קרן האור שהינה הלייזר, מכוונת בצורה ממוקדת לנקודה ספציפית בהספק גבוה, היא בעלת יכולות חיתוך. החום הרב והעומס המכאני הגבוה שמפעילה קרן הלייזר יכולים לפצוע ואפילו לבצע חיתוך מלא של ממש בפני השטח של חומרים שונים, כולל המתכות הקשיחות והעמידות ביותר שבנמצא. משום כך, נעשה שימוש נרחב בלייזר עבור חיתוך של חומרי גלם מתכתיים – החל במכונות לייזר לחיתוך פלדה או ברזל, דרך מכונות לייזר לחיתוך פח ועד מכונות לייזר לחיתוך אלומיניום.

במסגרת התהליך הזה, המפעיל של מכונת הלייזר יזין למחשב השולט על עבודת המכונה, את מידות החיתוך המדויקות הנחוצות ללוח או לגוש של חומר הגלם שמכניסים לשטח המכונה. המחשב עצמו ידע לתרגם את המידות האלה לתכנון וביצוע של עבודת החיתוך, שתתבצע באופן אוטומטי לאחר מכן. התוצר הסופי, כפי שניתן להבין, יהיה מדויק ואיכותי יותר מכל אפשרות אחרת של חיתוך מתכות.

 מה היתרונות של חיתוך מתכת בלייזר?

חיתוך מתכת בלייזר הוא בעל היתרון הבסיסי והחשוב ביותר בכל עבודת עיבוד מתכות, ובתחום של חיתוך מתכות בפרט – ואנחנו מדברים על דיוק. הדיוק שאליו ניתן להגיע באמצעות חיתוך לייזר הוא לרמת המילימטר, מה שמהווה שדרוג מובהק של תחום חיתוך המתכות לעומת כל אפשרות אחרת שקיימת כיום. בשיטות מכאניות, ובוודאי כאלה שלא נשלטות על ידי מחשב, התוצאות אליהן נוכל להגיע תהיינה תמיד מדויקות פחות ומסורבלות יותר מהתוצאות אליהן נוכל להגיע באמצעות קרן לייזר עצמאית. זו יכולה לבצע את החיתוך במיקום המדויק על כל נקודה בפני השטח של חומר הגלם.

יתרון נוסף של שיטת החיתוך הזאת הוא יעילות אנרגטית, שכן מכונת הלייזר דורשת הרבה פחות חשמל וכוח עבודה מאשר מכונות החיתוך המיושנות והמכאניות.

לבסוף, ניתן לדבר גם על מהירות העבודה, שתהיה גדולה בהרבה ותאפשר עבודה רציפה בכמויות גדולות מאוד. מדובר ביתרון חשוב במיוחד בעולם תעשייתי המאופיין בייצור המוני.

היכן משתמשים בתעשייה היום בחיתוך מתכת בלייזר?

חיתוך מתכות בלייזר משמש אותנו כיום בתחומי תעשייה רבים ומגוונים – החל בתעשיית הרכב וכלה בתעשיית האלקטרוניקה והמחשוב. בכל תחום תעשייתי באשר הוא, עולה הצורך בחומרי גלם מתכתיים בצורות ובמידות ספציפיות. הדרך היעילה ביותר להבטיח את השגת המידות הספציפיות והצורות הייחודיות הללו, היא באמצעות חיתוך בלייזר. בין אם יש לנו לוח פח ענק שרוצים להתאים לשלדת רכב, ובין אם בידינו פלטת מתכת שאנחנו רוצים להתאים ללוחות אם למחשבים – חיתוך בלייזר מאפשר לנו לשלוט באופן מלא בצורה ובמידות אליהן נכוון, וכך להגיע גם לתוצאות המדויקות ביותר בתהליך התעשייתי העוקב לעיבוד המתכת.

 אל תשאירו מקום לטעויות – פנו למומחים בתחום

אם אתם הולכים לבנות מוצר טכנולוגי וצריכים לבצע תהליך של חיתוך מתכות בלייזר, עליכם לוודא שהוא מתבצע בצורה המדויקת והיעילה ביותר – כזו שתתאים באופן מיטבי לצרכים שלכם בתהליך התעשייתי כולו. בשביל להבטיח זאת, חשוב שתפנו אל חברה שמתמחה בעבודות מתכת מדויקות, בכל כמות לה תזדקקו, עם המכשור המתקדם ביותר בשוק.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]