חוזה מכר דירה – מה חשוב לדעת? - 0404
חוזה מכר דירה – מה חשוב לדעת? יחצ עו"ד ניר אביבי

חוזה מכר דירה – מה חשוב לדעת?

חוזה מכר דירה הוא למעשה החוזה שחותמים עליו בעת רכישת דירה חדשה והוא החוזה הנפוץ ביותר בעולם הנדל"ן.

עורך דין מקרקעין שמתמחה בקנייה ומכירה של דירות מגורים וניסוח ועריכה של חוזה מכר דירה, צריך לדעת לנסח, לערוך ולבצע שינויים על גבי חוזה מכר דירה בצורה כזו שתגן על לקוחותיו ( בין אם מדובר בקונים או מוכרים) בצורה כזו שחוזה המכר יערך בצורה מקצועית ויהווה חומת מגן עבור לקוחותיו של עורך הדין.

דגשים בחוזה מכר דירה

חשוב מאוד שכאשר מנסחים חוזה מכר דירה, הוא יהיה מנוסח בצורה הדדית אשר שומרת על האינטרסים של שני הצדדים ולא רק על צד אחד.

מעבר לכך, ישנם חלקים עקרוניים וקבועים בכל חוזה מכר דירה כגון: פרק התמורה שבו מוגדרת התמורה של הדירה ומה סך התשלום שעל הקונה לשלם למוכר בגין הדירה. גובה התשלומים אותם יבצע הקונה לידי המוכר עבור הדירה, מועדי התשלום, וכן כמה זמן יעבור מתשלום לתשלום ואיך יתבצע התשלום.

בנוסף לכך פרק חשוב גם כן הוא התחייבויות המוכר והתחייבויות הקונה בהסכם המכר. בדרך כלל המוכר יתחייב לשמוע על הדירה במצב טוב עד למסירת החזקה בדירה ובנוסף יתחייב שאין בדירה ליקויים שהמוכר ידע עליהם ולא גילה לקונה. פעמים רבות נכתב בהסכם המכר שהבית נמכר AS IS. כלומר שהדירה או הבית נמכרים כמו שהם ושהקונה לא יכול בטענות למוכר ככל שיתגלו ליקויים בדירה.

מצד שני חשוב לדעת שהפסיקה הנוכחית היום מעודדת את המוכר לגלות לקונה על ליקויים שידע עליהם המוכר ולא גילה על כך לקונה.

חלק חשוב ונוסף בכל חוזה מכר דירה הינו החלק המתייחס להפרות של חוזה המכר על ידי מי מהצדדים.

כאשר אחד הצדדים מפר את חוזה המכר (לדוגמא אם הקונה לא עומד בתשלומים בגין הדירה או שהמוכר לא מפנה את הדירה במועד), ישנו פיצוי מוסכם שבדרך כלל הינו 10% משווי הדירה. חשוב לציין בעניין זה שהפיצוי המוסכם בדרך כלל הינו פיצוי ללא הוכחת נזק ואשר ניתן לתבוע פיצויים נוספים ככל שיהיה נזק נוסף למי מהצדדים.

חוזה מכר דירה- חשוב לקחת עורך דין מקרקעין מומלץ

לכל עסקת מקרקעין חשוב מאוד לקחת את שירותיו של עורך דין מקרקעין מנוסה שיש לו את הידע והנסיון בעסקאות מקרקעין שונות, וכמובן לשמוע ולקרוא המלצות על עורך הדין מלקוחות מרוצים.

עורך דין ניר אביבי הינו עורך דין מקרקעין והינו עורך דין קניית דירה שמתמחה בחוזה מכר דירה ובקנייה ומכירה של דירת מגורים ונכסים מסחריים.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]