ועדת החוקה של הכנסת תדון בהצעת חוק המרחיבה את סמכויות שב"כ. חוננו: "ניסיון של השב"כ לקבל סמכויות מופרזות" - 0404
ועדת החוקה של הכנסת תדון בהצעת חוק המרחיבה את סמכויות שב ארגון חוננו

ועדת החוקה של הכנסת תדון בהצעת חוק המרחיבה את סמכויות שב"כ. חוננו: "ניסיון של השב"כ לקבל סמכויות מופרזות"

היום (רביעי), תידון בוועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת הצעת חוק לתיקון חוק סמכויות שעת חירום לעניין מעצרים. ההצעה נכללת במסגרת חוק המאבק בטרור שאושר בכנסת לפני כשנה, והיום צפויה הוועדה לדון בפרק הנוגע בדבר צווי מעצרים וצווי הגבלה מנהליים, אשר מוצאים ללא משפט ובחתימת שר ביטחון או אלופי צה"ל בלבד.

לפי הצעה זו, ניתן יהיה להורות על מעצר מנהלי ללא צורך בקיומו של מצב חירום ובנוסף, לשר הביטחון תיתנן הסמכות להורות בצו על הגבלות מנהליות מטעמי ביטחון. פירושו של דבר הוא שהשב"כ יקבל מעתה סמכויות רחבות בכל הנוגע לצווים מנהליים, כאשר אלה יינתנו תחת ביקורת שיפוטית מצומצמת מאוד.

בין הסמכויות שיינתנו לשר הביטחון בהצעה תהיה היכולת להגביל מקום עבודתו של אזרח, תחומי עיסוקו, איסור כניסה לאזור מסוים בארץ או איסור יציאה ממנו ואיסור יצירת קשר עם אדם מסוים או קבוצת אנשים, איסור שימוש בשירותים מסוימים או ביצוע פעולות מסוימות ועוד. צווים אלו יוטלו ללא צורך באישורו של היועץ המשפטי או גורם כלשהו במשרד המשפטים ולא יחייבו גורם של חשיפת ראיות או חשדות כנגד מושא הצו.

בביקורת השיפוטית להצעה זו נכתב כי "לא ניתן להסתפק בביקורת מנהלית בלבד. הפגיעה בזכויות הפרט עקב הוצאת צו הגבלה היא קשה – אף אם היא לא מגיעה לפגיעה מוחלטת בזכות לחירות – ולכן הביקורת צריכה להיות מקיפה ומשמעותית".

בין המשתתפים בדיון ינכחו גם עו"ד מנשה יאדו ועו"ד חיים בלייכר מארגון "חוננו", אשר אף הגישו חוות דעת לוועדה בנושא עורכי הדין צפויים להמליץ לוועדה שלא לקבל את התיקונים המוצעים. בארגון חוננו מתנגדים להצעת החוק ואומרים כי כאשר לא תהיה ביקורת שיפוטית אפקטיבית על צווי ההגבלה, תיווצר מציאות בלתי סבירה: "מדובר בניסיון של השב"כ לקבל סמכויות רחבות בדבר פגיעה בזכויות אזרח, תוך צמצום משמעותי של הביקורת השיפוטית על הוצאת צווים מנהליים. לצערנו מניסיון כשמדובר בשב"כ היכן שאור השמש אינו מגיע נעשות עוולות. אנו נפעל למנוע את המהלך" מסרו.

גם בקרב חברי הוועדה ישנם מספר חברי כנסת המתנגדים להצעה. בנוסף, יועמ"ש הוועדה הוציא חוות דעת אשר ממליצה שלא להעניק לשב"כ את מלוא הסמכויות אותם מבקשים לקבל.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com