איך לבחור נכון שירות אחסון לאתר האינטרנט? - 0404
איך לבחור נכון שירות אחסון לאתר האינטרנט? Canva

איך לבחור נכון שירות אחסון לאתר האינטרנט?

כל אתר אינטרנט זקוק כמובן לשירות אחסון. מעבר לצורך הטכני, שרת איכותי הכרחי על-מנת להבטיח יציבות (כלומר זמינות של האתר לכל מי שרוצה להיכנס אליו בכל נקודת זמן) ומהירות (פרמטר שגם גוגל מייחסת לו משקל נכבד בציון שהיא מעניקה לכל אתר). איך בוחרים נכון שירות אחסון? ההמלצות בעמוד זה יעזרו לכם.

מיקום פיזי

גם במרחב הדיגיטלי יש לפעמים חשיבות למיקום הגיאוגרפי – ושרתי אחסון הם דוגמה מצוינת לכך. הסיבה לכך שזהו שיקול מרכזי היא שהמרחק הפיזי בין המקום שבו נמצא הגולש לבין המקום שבו מאוחסן האתר משפיע על זמן הטעינה של האתר. בהתאם יש עדיפות לשירותי אחסון ישראלים וגם שרתים שנמצאים במרכז אירופה יכולים להתאים. בכל מקרה כדאי לקחת בחשבון גם את גודל החברה שמספקת את השירות, משום ששרת גדול ועוצמתי באירופה יוביל לזמן טעינה מהירה יותר בהשוואה לשרת ישראלי של חברה קטנה.

תמיכה

לכאורה אחסון אתר הוא שירות טכני שנועד לאפשר לאתר לעלות לאינטרנט, כך שפשוט בוחרים שרת, מעלים אליו את האתר ובזאת מסתיימת האינטראקציה עם שירות האחסון. בפועל המצב שונה: גם כשרוצים להעביר אתר לשירות אחסון, וגם בהמשך הדרך – למשל כשנוצר צורך לבצע שינויים עקב התרחבות האתר ועלייה בנפח התנועה אליו – יש חשיבות רבה לרמת התמיכה שתקבלו. לדוגמה, אם תבחרו אחסון של קלאודוויז (Cloudways) אנשי החברה יעבירו בשבילכם את האתר לשרתים שלה (שפזורים בכל רחבי העולם, ובין השאר ממוקמים גם בפרנקפורט ובאמסטרדם).

במקביל כדאי לוודא שממשק המשתמש של שירותי האחסון ידידותי וקל לתפעול. לרוב נדרשת התנסות במשך פרק זמן מסוים כדי ללמוד את הממשק, אבל רצוי כמובן להימנע משירותי אחסון שעקומת הלמידה בהם איטית.

מודולריות

צרכי האחסון עשויים כאמור להשתנות, ואפילו לעיתים קרובות. בהתאם מומלץ להעדיף שירותי אחסון שמאפשרים מודולריות מלאה, כלומר מעבר בין חבילות אחסון שונות בלי מגבלות. הפרמטרים הרלוונטיים שלגביהם נדרשת גמישות הם נפח האחסון ורוחב הפס.

זיכרון מטמון

שירותי אחסון שכוללים את האופציה של שימוש בזיכרון מטמון (Cash) מאפשרים להאיץ עוד יותר את זמן עליית האתר – וזאת מפני שתכנים כבדים יחסית כמו תמונות ו-וידאו (שממילא לא משתנים) נשמרים באותו זיכרון ואין צורך לגשת לשרת בכל פעם מחדש כדי לשלוף אותם. חשוב לוודא שכל חבילות האחסון כוללות את ה-Cash.

אבטחה

שיקול רלוונטי נוסף בבחירת שירותי אחסון לאתרי אינטרנט הוא רמת האבטחה. בפרט זהו מרכיב קריטי כשמדובר על חנות אינטרנטית, אבל גם אתרים "רגילים" עלולים לשלם מחיר יקר על רמת אבטחה ירודה.

ראשית יש לוודא שהאחסון כולל תעודת SSL (כחלק בלתי נפרד מהחבילה ולא בתשלום נפרד). עוד מרכיבים חשובים מבחינת האבטחה הם הגנה מפני בוטים וגם חסימת IP-ים כשיש מהם ניסיון לביצוע Brute Force (שיטה מקובלת אצל האקרים רבים לפריצה לאתרים, באמצעות הצלבת שילובי סיסמאות שונים עד למציאת זו המתאימה).

עלות

לאחר שבוחנים את כל הפרמטרים הנ"ל, ורק לאחר מכן, ניתן לשקלל בהחלטה גם את העלות. בכל מקרה כדאי לזכור שהשוואה אמיתית בין אופציות שונות היא לא רק על סמך מחיר, אלא על סמך היחס שבין העלות לתועלת. בפרט כך הדבר כשעל הפרק שירות אחסון אתרים שכאמור משפיע במידה לא מבוטלת על הדירוג של האתר בגוגל ועל חוויית המשתמש של הגולשים שמגיעים אליו. חברת קלאודוויז (Cloudways) מציעה מגוון רחב של חבילות, החל מ-10$ לחודש, כשהשרתים שבהם היא מאחסנת אתרים שייכים לחברות מובילות בתחום כמו אמזון, גוגל קלאוד, Digital Ocean ועוד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]