שקד: "כל עוד הבית היהודי בממשלה, לא נשחרר מחבלים". יוזמת חוק לשינוי הליך בחירת יועצים משפטיים במשרדי הממשלה - 0404
+
שקד: "כל עוד הבית היהודי בממשלה, לא נשחרר מחבלים". יוזמת חוק לשינוי הליך בחירת יועצים משפטיים במשרדי הממשלה שלמה מור, חדשות 0404

שקד: "כל עוד הבית היהודי בממשלה, לא נשחרר מחבלים". יוזמת חוק לשינוי הליך בחירת יועצים משפטיים במשרדי הממשלה

שרת המשפטים איילת שקד, בכנס הייעוץ המשפטי והממשלה של קהלת, התייחסה בין היתר, לעתיד ההתיישבות ביהודה ושומרון אל מול בג"ץ ודו"ח שמג"ר.

שקד: "עתיד ההתיישבות ביהודה ושומרון לא ייקבע בבג"ץ. מאות העתירות המוגשות בשנה, ברובן קנטרניות, מהוות לוחמה משפטית נגד מדיניות הממשלה. בשעה שהשמאל לא מצליח לנצח בבחירות, ארגוני השמאל מנסים לייצר עובדות בשטח ולגרור את בג"ץ לשדה הפוליטי. לא ניתן לכך יד. מטרת הממשלה הנוכחית היא לחזק את ההתיישבות. פרקליטות המדינה מייצגת את המדינה ולא עמדה אישית של פרקליט כזה או אחר, בוודאי בנושא שהוא בליבת העשייה של הממשלה".

נוסף על כך, השרה שקד הכריזה כי בכוונתה להביא לאישור ביום ראשון לועדת השרים לחקיקה הקרובה תזכיר חוק לשינוי דרך בחירת היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה, כך שבמקום מינוי במכרז בו לשר אין יכולת כלל להשפיע על זהות היועץ המשפטי, הם ייבחרו בוועדת איתור תוך הסכמה בין השר הרלוונטי ליועץ המשפטי לממשלה.

לדבריה, "יועץ משפטי של משרד צריך ליישם את מדיניות השר בהתאם לחוק. אך טבעי ונכון שגם השר וגם היועץ המשפטי לממשלה יהיו שותפים בבחירתו. רוב היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה הם טובים ומקצועיים. היועץ המשפטי של המשרד צבר יותר ויותר כוח כי לצערי הכל הפך לשפיט ובגיץ.  זו משרה שהיא היום מאוד משמעותית והשרים צריכים להיות חלק בהליך הבחירה במשרה שהיא מאוד משמעותית. כמו שמשרות בכירות אחרות ממונות בוועדת איתור, גם זו תהיה כך".

השרה שקד התייחסה גם להצעתה לבטל את ועדת האיתור לבחירות היועץ המשפטי לממשלה, המונחת על שולחנו של ראש הממשלה מזה שנה וחצי: "זה מנגנון מסורבל. בנוסף, שופטי בית המשפט העליון לא צריכים להיות מעורבים בבחירת היועץ המשפטי לממשלה שייצג את הממשלה בפניהם . אפשר לחזור למצב שהיה בשנות ה- 90. נבחרו בדרך זו יועצים משפטיים כמו שמגר וברק. זו דרך נכונה יותר. עד היום לצערי זה לא עלה להחלטת הממשלה".

באשר לדו"ח שמגר על עסקאות חילופי שבויים אמרה שקד: "עד היום לא הספקנו בקבינט לדון על דו"ח שמגר. כל עוד הבית היהודי בממשלה, לא נשחרר מחבלים. מה שהיה בעסקת שליט לא יחזור על עצמו. נכון לקבוע קריטריונים לעבודה, וצריך לשקול לפרסם את הדו"ח".