עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים: ה-ecb צפוי להודיע על הקטנת קצב רכישות האג"ח שלו - 0404
+
עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים: ה-ecb צפוי להודיע על הקטנת קצב רכישות האג"ח שלו יונתן בלום

עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים: ה-ecb צפוי להודיע על הקטנת קצב רכישות האג"ח שלו

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: על רקע שיפור בכלכלות האירופאיות, ביום חמישי צפוי ה-ecb  להודיע על הקטנת קצב רכישות האג"ח שלו – להערכתנו, על רקע גורמי הסיכון, ההפחתה תהיה קטנה מהממוצע של החזאים בשוק (30 מיליארד).

ביום חמישי הקרוב תתפרסם החלטת הריבית בגוש האירו. להערכתנו, הבנק יודיע על המשך ההרחבות הכמותיות לתקופה של לפחות 6 חודשים, ותוך הפחתה של היקף הרכישות החודשי לכ-40 מיליארד אירו בחודש (לעומת 60 מיליארד כיום). זאת על רקע, נתונים מאקרו כלכליים טובים מצד אחד התומכים בהפחתה שכזו, ומצד שני אינפלציה שממשיכה לדשדש, מטבע שהתחזק בשנה האחרונה והמשכו של הסיכון פוליטי (ספרד, איטליה והברקזיט) שמחייבים שהפחתה זו לא תהיה דרמטית.

בארה"ב- אישור התקציב בסנאט מחזק את הערכתנו שאכן נראה רפורמה במיסים ועליית ריבית נוספת  בחודש דצמבר.

בסופ"ש האחרון מסגרת התקציב בארה"ב אושרה בסנאט ברוב של 51 מול 49 (דמוקרטים) מתנגדים, דבר שמקדם מאוד את הדרך להעברת תכנית המס של הנשיא. היות וסביר שהממשל והסנאט יסכימו על תכניס המס, התכנית תוכל לעבור בקונגרס ברוב פשוט ולא תחייב רוב מיוחד (60 אחוז), כלומר, הנשיא לא יצטרך את קולות המפלגה הדמוקרטית. כעת נותר להמתין לפרסום טיוטות הצעת החוק החדש על פי שני הבתים, ולראות כיצד ייסגרו הפערים בין הצדדים בלו"ז הצפוף עד לסוף השנה. הפרסום מחזק את הערכתנו שאכן נראה הפחתת מס בארה"ב ועליית ריבית נוספת  בחודש דצמבר.

בבריטניה– האינפלציה ממשיכה לעלות, להערכתנו עליית הריבית כבר בתחילת נובמבר.

האינפלציה בבריטניה המשיכה לעלות ל-3 אחוזים בספטמבר, הרמה הגבוהה ביותר מזה חמש וחצי שנים, כאשר אינפלציית הליבה נותרה ברמתה הגבוהה של 2.7 אחוזים. העלייה באינפלציה מקורה בפיחות המטבע בעקבות תוצאות משאל-העם ביוני אשתקד (שהעלתה את מחירי המוצרים המיובאים). בכך גברו הסיכויים שהבנק יעלה את הריבית בהחלטתו בתחילת נובמבר, ובכך יקזז את הפחתת הריבית שבוצעה מיד לאחר משאל-העם. יחד עם זאת, להערכתנו, העלאה זו בריבית תפעל לחיזוק ולהתייצבות הפאונד, ולכן, סביר שהעלאת הריבית תהיה חד פעמית, ולאחריה המדיניות של הבנק תחזור להיות ניטרלית.

מנגד, להערכתנו הריבית בארץ לא תעלה לפני 2019.

ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי 0.1 אחוז, להערכתנו, בעקבות העדכון כלפי מטה של תחזית האינפלציה וההדגשה של בנק ישראל שלא יעלה ריבית לפני שהאינפלציה תתבסס ביעד, ללא פיחות משמעותי (שאנו לא חוזים) אנו לא צופים כרגע העלאת ריבית לפני 2019.

ובצד השני של העולם: לפחות בטווח הקצר, הניצחון הגדול של אבה יתמוך בשווקים הפיננסים.

נראה שההימור הפוליטי של ראש ממשלת יפן הצליח, כאשר מפלגתו והשותפה הקואליציונית שלו הצליחו (על פי התוצאות הראשוניות) להגיע לרוב של מעט מעל שני-שליש מהמושבים בפרלמנט בבחירות הבזק במדינה; המשך כהונתו של אבה פירושו המשך המדיניות המוניטרית והפיסקלית המרחיבות שתומכות בשווקים הפיננסיים ביפן. בנוסף, הרוב בו זכה, סולל לו את הדרך להתחיל בהליך שינוי החוקה היפנית.

להערכתנו, לצד המשך מדיניות מוניטרית ופיסקאלית מרחיבות מאוד שינוי החוקה – אם יתרחש, יציב את יפן גם במסלול של שנים של השקעות בהתעצמות צבאית. מסלול שלפחות בטווח הקצר, צפוי לתרום לצמיחה ביפן.