נשארים בבית או שעוברים לבית אבות – מה כדאי ומתי? - 0404
נשארים בבית או שעוברים לבית אבות – מה כדאי ומתי? FREEPIK

נשארים בבית או שעוברים לבית אבות – מה כדאי ומתי?

מדובר בהחלטה לא פשוטה, שמלווה בלא מעט פעמים בתחושות מעורבות כולל רגשות אשמה בקרב המשפחות ששוקלים להעביר את יקיריהם לבית אבות

בשיתוף: חיה רמתי – עזרה במציאת בתי אבות

כשהקרובים האהובים ביותר שלנו מתבגרים ומזדקנים מדובר בדרך כלל בתהליך איטי ומתמשך. אנו רגילים לראות בהורים שלנו במשך שנים את המשענת שלנו, החזקים בגוף ובנפש, האנשים שיודעים להשיא לנו עצה ולהגיד לנו מה כדאי ומתי. אך מגיע היום ובו מתהפכות היוצרות, שבו ההורים נעשים פחות עצמאיים ואנו נדרשים להחליט האם הבית הוא עדיין המקום המתאים להם, או שמא כדאי לעבור למקום אחר עם טיפול מקצועי שיוכל לדאוג לכל צרכיהם.

"מדובר בהחלטה לא קלה, שמלווה הרבה פעמים בתחושות מעורבות ואפילו ברגשות אשמה. זאת למרות שבסופו של דבר פעמים רבות היציאה מהבית היא המענה הנכון לזקנים, ואף מונעת מהם סבל רב בבית כאשר המרחב כבר אינו מותאם לצרכיהם" אומרת לנו חיה רמתי – עזרה במציאת בתי אבות בישראל לקשישים.  

רמתי ממשיכה לשתף מניסיונה ומסבירה שהתמהמהות בלקיחת החלטה והישארות בבית שלא מתוך החלטה מושכלת, עלולה להביא הרבה קושי וכאב לזקן שמרגיש שהוא נטל על ילדיו מצד אחד, ומצד שני אינו מקבל או מבקש את העזרה שהוא זקוק לה וסובל באופן יומיומי מכך. כאשר הזמן לכך מגיע, חשוב שהזקן יקבל את המענה המתאים ביותר עבורו, וזאת כדי למנוע חלילה פציעות, הדרדרות פיזית או נפשית, ואף מצבים מסכני חיים.

כדי להגיע להחלטה מתאימה ומושכלת צריך להכיר את האתגרים האישיים של כל זקן, כי כל אחד הוא עולם ומלואו. עם זאת, ישנן ההגדרות כלליות שיכולות לעזור בהגעה להחלטה, שעוסקות ברמת התפקוד של הזקן ומכאן מלמדות עד כמה הוא יכול להיות בבית ולתפקד עצמאית.

הגדרות אלה מוכרות על ידי המדינה לצורך השתתפות בעלויות של מסגרות שונות, כמו מרכז יום לקשיש, בית אבות או מוסד סיעודי, והן יכולות לסייע לנו להבין את השיקולים השונים בנוגע למסגרת הנכונה לזקן. ישנם מבחנים שאפשר לעשות לזקן כדי להעריך את התפקוד היום יומי (ADL – Activity of Daily Living) וניתן להתייעץ עם איש מקצוע לגביהם.

עצמאי

זקן עצמאי מסוגל לעשות בעצמו את כל פעילויות היום יום, שכוללות למשל הליכה ממקום למקום (ניידות), תקשורת, ניקיון והיגיינה אישית, בישול, קניות, ניהול כלכלי, יכולת לתפקד במצבי חירום, יכולת לפנות לעזרה רפואית, טיפול בחיות מחמד או השגחה על ילדים ועוד.

משפחות רבות שכל עוד הזקן עצמאי הוא יישאר בביתו, ורק יבקרו אותו מפעם לפעם. עם זאת, יש לקחת בחשבון כמה משתנים: ראשית, אם מדובר בזקן (או זוג זקנים) שגר לבדו, ייתכן שתהיה הדרדרות קוגניטיבית או גופנית שהמשפחה לא תהיה מודעת אליה, ושהזקן יסתיר מתוך חשש מהשינוי שחל בו וכך עלולים להגיע למצבים מסוכנים חלילה. שנית, בדידות יכולה לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים של הזקן, ואף בבריאותו ולכן צריך לשקול האם המסגרת הביתית מספיקה כדי שהזקן ירגיש מסופק, חלק מקהילה, וכן שיש לו עניין ואתגר בחיים.

איננו רוצים שהזקן ירגיש שהוא עול על המשפחה, ויתמודד עם בדידות או דיכאון שיפגעו בבריאותו. כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לגבי אפשרויות מתאימות כמו מרכזי יום או מועדוני קשישים מקומיים, ואף לשקול דיור מוגן או בית אבות.

 

היום מדובר על מענה שונה מאוד מהדימוי העצוב והבודד שהיה לו בעבר. בהרבה מקומות זה ממש כמו לחיות בבית מלון, להנות מפעילויות מגוונות וממעטפת חברתית ובכך איכות החיים של הזקן דווקא עולה.

תשוש גוף, תשוש נפש או סיעודי

זקן תשוש גוף הוא מי שזקוק לעזרה קלה בפעולות היום יום אך לא באופן רציף במשך כל היום. הכוונה עזרה קלה בפעולות מסוימות. לעתים אפילו מספר שעות ביום יכולים להספיק כדי לאפשר לו לחיות באופן עצמאי כמעט לגמרי.

זקן תשוש נפש הוא מי שיש לו ירידה משמעותית בהתמצאות בזמן ובמרחב, בזיכרון וביכולת הקוגניטיבית. זקן תשוש נפש זקוק להשגחה מלאה 24 שעות ביממה, וסיוע בפעילויות יום יומיות, גם אם פיזית הוא מסוגל לעשותן.

הבלבול והקושי בהתמצאות מחייבות שיהיה בהשגחה כל הזמן וסיוע מתמיד בכל הפעולות. זקן סיעודי הוא מי שצריך עזרה בינונית או מלאה בכל התפקודים כמו אכילה ושתייה, התניידות (ייתכן שהוא מרותק לכיסא גלגלים, או הולך בהליכון אך זקוק לסיוע), היגיינה, וכו', וכמובן אינו עצמאי בשימוש בתחבורה ציבורית, בישול, קניות וכו'.

עבור זקנים הזקוקים לעזרה רציפה לאורך היום, או אפילו מספר שעות ביום, ברור שצריך מענה מותאם. רבים מעדיפים להביא מטפל, וכך להשאיר את הזקן בבית מתוך מחשבה שהכי טוב לזקן להישאר בסביבה המוכרת לו. עם זאת, הם לא לוקחים בחשבון את הקושי של הזקן בתקשורת עם המטפל, את חוויית הבדידות ואת העובדה שבבית הוא עלול להיכנס לדיכאון ולפגיעה בבריאות ואיכות חייו.

כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לגבי הבחירה במסגרת הנכונה. הכלל הקובע הוא, שאם יש ספק בכך שהזקן מקבל את המענה המתאים לו הרי אין ספק שצריך ייעוץ, שכן בחירת המסגרת הנכונה והתמיכה המתאימה הם חיוניים לשמירה על איכות החיים וההזדקנות בכבוד של אהובנו.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]