איך מתחילים לסחור בבורסה - על אופני ההשקעה בשוקי ההון - 0404
איך מתחילים לסחור בבורסה – על אופני ההשקעה בשוקי ההון FREEPIK

איך מתחילים לסחור בבורסה – על אופני ההשקעה בשוקי ההון

בשנים האחרונות המודעות והאוריינות הפיננסית של הציבור בישראל בפרט ובעולם בכלל עולה ועולה. הסיבות המרכזיות התומכות את הגידול של המשקיעים בשוקי ההון הן מגוונות. הריבית האפסית בשנים האחרונות משפיעה ישירות על התשואה שהפכה לאפסית במסגרת תוכניות החיסכון והפיקדונות חסרי הסיכון. ההתפתחות הטכנולוגיות מאפשרת נגישות למידע ומסחר בכל שעות היום ומכל מקום. וכמובן הקורונה שבעקבותיה מצאו רבים את עצמם בבית ובמקרים מסוימים אף הקטינו את ההוצאות השוטפות שלהם, כך שהתפנו ללמוד ולהשקיע בבורסות. אז איך מתחילים לסחור בבורסה?

מסחר עצמאי ומסחר מנוהל

על מנת להיחשף באופן ישיר לשוק ההון, להבדיל מהחשיפה הקיימת דרך החסכונות הפנסיוניים שהם בהכרח לטווח ארוך מאוד, ניתן להשקיע בבורסות באופן עצמאי או באופן מנוהל.

  • מסחר עצמאי – שיטה זו מתאפשרת לאחר הקמת חשבון לקוח באחד מחברי הבורסה המציעים מערכות מסחר למשקיע. מערכות אלה מאפשרות לסחור במוצרים הפיננסיים השונים בשוקי ההון ומספקת נתונים ומידע רלוונטי למשקיע.
  • ניהול השקעות – בשיטה זו המשקיע פותח תיק השקעות אצל חבר בורסה ומיפה את כוחו של מנהל השקעות מקצועי בעל רישיון. להבדיל ממסחר עצמאי אשר בו המשקיע מבצע את פעולות המסחר בעצמו, במסגרת ניהול השקעות ביצוע הפעולה הוא באחריות המנהל, הגובה דמי ניהול עבור שירותי הניהול שהוא מספק.

חשוב לציין כי רף הכניסה לניהול עצמאי הוא נמוך מזה של ניהול השקעות חיצוני. במסחר עצמאי תוכלו להתחיל לסחור בבורסה בסכומים נמוכים, גם אם מדובר במאות ואלפי שקלים בודדים. במסחר מנוהל, לעומת זאת, נדרש סכום תיק מינימלי העומד בדרך כלל על מאות אלפי שקלים.

שתי אסטרטגיות עיקריות

בכל הקשור בהשקעה בשוקי ההון, נודעו שתי אסכולות השקעה עיקריות: הגישה האקטיבית והגישה הפסיבית. הראשונה גורסת כי על מנת להשיא תשואות הגבוהות ממוצע התשואות בשוק, נדרש להשקיע על בסיס מחקר מעמיק הכולל הערכת שווי, ניתוח הפעילות העסקית של החברות ועוד. לעומתה, הגישה הפסיבית גורסת כי לא ניתן להכות את תשואות המדדים בשוק, ולכן נדרש להשקיע באופן עקבי ובסכומים קבועים במדדים המרכזיים בבורסות ולאורך זמן.

מטבע הדברים, מצדדי הגישה האקטיבית שאינם בעלי ידע מעמיק המאפשר השקעה פרטנית במכשירים הפיננסיים בשוקי ההון, יזדקקו לניהול השקעות חיצוני ומקצועי. תומכי הגישה הפסיבית, לרוב יבצעו מסחר עצמאי בבורסות באמצעות השקעה בקרנות סל המחקות את המדדים העיקריים, מבלי הצורך בביצוע מחקרים מעמיקים ובחירה פרטנית של השקעות בבורסה.

שורה תחתונה

איך מתחילים לסחור בבורסה?  פשוט מתחילים. השקעה בסכומים נמוכים מתאפשרת באמצעות מסחר עצמאי והיא מתאימה במיוחד לגישה הפסיבית להשקעות, אך לא רק. באמצעות מסחר עצמאי ניתן להתמקצע תוך כדי השקעה, להעמיק את ההיכרות עם מכשירי השקעה שונים ולסחור באסטרטגיות ובשיטות נוספות. השקעה בסכומים גבוהים אפשרית גם במסגרת ניהול השקעות חיצוני, והיא מאפשרת למשקיע להיחשף לשוקי ההון ב'ראש שקט' וללא התעסקות מצידו, תוך תשלום עבור שירות הניהול..

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]