נתניהו: "תעשיית הדכדוך הצמיחה ענף חדש - ענף החמוצים" - 0404

נתניהו: "תעשיית הדכדוך הצמיחה ענף חדש – ענף החמוצים"

"לאחרונה יש תעשיית דכדוך", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח נאומו במליאת פתיחת מושב החורף של הכנסת, לאחר שמנה את הצלחות המדיניות הישראלית. "תעשייית הדכדכוך הצמיחה ענף חדש: ענף החמוצים. פעם טיפחו אתרוגים היום הם עברו לחמוצים. פרשנים בכירים אמרו זאת כך: 'ספק בכלל אם לנאום הזה תהיה השפעה כלשהי וזה אומר כלום', 'החלטות של הנשיא טראמפ זה שום דבר', 'זה כלום'".

"זה אומר הרבה מאוד לגבי הראייה המדינית וראיית הנולד של ראשי ענף החמוצים", המשיך נתניהו. "יש עוד מילה אופנתית במילון שלהם: 'שיסוי'. להתלונן על הדלפות בלתי חוקיות זה שיסוי? זאת פגיעה בשלטון החוק? בדמוקרטיה?", שאל וענה: "כשמחנה אחד מביע דעתו זה חופש הביטוי, כשמחנה אחר מביע דעתו זה שיסוי".

נתניהו בנאום החמוצים
נתניהו בנאום החמוצים

 

לצד הפרעות מצד האופוזיציה והוצאת חבר הכנסת חיליק בר מהמליאה, המשיך ראש הממשלה ואמר כי "החמוצים עושים עוד משהו, הם תמיד אבל תמיד מתארים את מצב המדינה כדשדוש מתמשך, קיפאון במקום. מבחינתם כל עוד לא מפנים יישובים יהודים זה דשדוש. לא פינית לא עשית.

"אני רוצה לתקן. כשאמרתי שהם תמיד אומרים רק מילים שליליות, זה לא נכון. לפעמים החמוצים גם נותנים איזה רבע מחמאה: לדבר הוא יודע. כשהחמוצים מדברים בניהם ניתן לשמוע שיחות כמו 'נכון שהמצב איום ונורא', 'נכון שהכל קורס'. אגב, זכרתם להזמין כרטיסים לוויקאנד בלונדון או שטסתם טסים לברלין? חמוצים וטסים, מקטרים וקונים. ובמציאות כמובן הכל הפוך. קשה לכם החמוצים אני מבין אתכם. אתם כל הזמן מחמיצים ומשליכים את יהבכם על מחזור סיפור צוללות אבל אתם כבר מבינים שגם הסיפור הזה יורד למצולות.

"אבל גם כאן אתם יודעים את האמת, מאין תבוא הישועה? אולי מהפגנות השמאל בפתח תקווה, מנסים להלך אימים על גורמי האכיפה ולזה קוראים שלטון החוק והדמוקרטיה. עמוק בלב אתם החמוצים יודעים שבבחירות דמוקרטיות אנחנו ננצח כי אנחנו מייצגים דברים מאוד עמוקים, מאוד ערכיים, אצל רבים רבים בעם".

בירן כועסת

 

בתום פגרת הקיץ שארכה כמעט שלושה חודשים, הכנסת פותחת היום (ב') את מושב החורף, בצל המתיחות בתוך הקואליציה. אחד-אחרי-השני עלו לשאת את נאומיהם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הנשיא ראובן ריבלין שצפוי לתקוף פוליטיקאים שמבקרים את גורמי האכיפה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הקואליציה יצחק הרצוג שצפוי לתקוף את יוזמות החקיקה של הממשלה.

במהלך מושב החורף יבלטו יוזמות חקיקה שמעוררות סערה פוליטית, בהן הצעת הממשלה לחוקק חוק (החוק הצרפתי) שיאסור חקירת רה"מ בעת כהונתו, נוסח חדש לחוק העמותות לפיו עמותות יחוייבו לדווח על מקורות מימון זרים, חוק הגיוס שאכיפתו נכפית על הממשלה, חוק הלאום, חוק ירושלים וגם הורדת אחוז החסימה. את מקומם של חברי הכנסת מנואל טרכטנברג, זהבה גלאון ואראל מרגלית, שעזבו את תפקידם במהלך הפגרה יתפסו סלאח סעד, לאה פדידה (המחנ"צ) ומוסי רז (מרצ).

יו"ר הכנסת לחברי האופוזיציה: "לריצות התכופות שלכם לבג"ץ יש מחיר דמוקרטי יקר"

עם חזרתם של חברי הכנסת לספסלי מליאה, הכריז אדלשטיין בנאום הפתיחה: "עיני העם כולו נשואות אלינו. ציפיתם של כל אזרחי ישראל מכל החוקים, אחת היא: שיוסיפו להצעיד את מדינת ישראל בנתיבי הצדק והיושר, וימשיכו להאיר את דרכה באור מורשת ישראל וכבוד האדם". היו"ר המשיך ואמר כי "אין מקום אחר בו הציפייה הזו יכולה להתממש, אלא בכנסת ישראל. אין שום דרך לממש את הציפייה הזו, אלא אם הכנסת תהיה מוסד חזק ועצמאי.

"עיני כל העם נשואות אלינו". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין
"עיני כל העם נשואות אלינו". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

 

אדלשטיין מתח ביקורת על יחסי הכוחות בין בג"ץ, בית המחוקקים והממשלה. "הפרדת הרשויות בישראל הפכה למיתוס, לאגדה. בעוד הממשלה ובית המשפט מנהלים ביניהם סכסוך שכנים, מעמדה של הכנסת נשחק עד דק!". הוא הגדיר כמטרה את "פיזור הכוח בין שלוש הרשויות וההקפדה כי כל אחת מהן תבצע את תפקידה הייחודי", והוסיף כי אלו "פעולות הכרחיות ולא קישוט נחמד".

"עצמאות הכנסת היא לא בבחינת "NICE TO HAVE", עיקרון שאם קיים – טוב, ואם לא – לא נורא. אלו היסודות המכוננים של מבנה השלטון שלנו. הם אלו שמבטיחים את חירותם של אזרחינו. בלעדיהם, שגשוגה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית – נתון בסכנה". יו"ר הכנסת אף פנה לחברי האופוזיציה והפציר בהם: "אל תשכחו כי לריצות התכופות שלכם אל בג"ץ יש מחיר דמוקרטי יקר. יכול להיות שבקרוב תצליחו להעביר הצעת חוק שיקרה ללבכם. מה יקרה אז? תעתור הקואליציה לבג"ץ בטענות פרוצדורליות ויגרמו לה להיפסל".

למליאה הגיעו גם משפחות החטופים והנעדרים, גולדין, שאול ומנגיסטו, שבניהם עדיין שבויים בידי חמאס. אדלשטיין לסוגיית הפיוס בין ארגון הטרור לרשות הפלסטינית ואמר כי "ימים יגידו אם גורלו של פיוס זה להתמוסס כקודמיו". אולם לדבריו, "דרישתנו מההנהגה הפלסטינית לא השתנתה, ולא תשתנה כהוא זה. השיבו את בנינו הביתה! על כולנו להתחייב שלא ננוח ולא נשקוט, עד שנשלים את המשימה העליונה הזו".

גם קרוביהם של נרצחי הפיגועים שהתרחשו בהר הבית, בחלמיש ובהר אדר הגיעו למושב הפתיחה. יו"ר הכנסת פנה אליהם ואמר, "משפחות יקרות, לקורבנכם אין מידה ולצערכם אין שיעור. כולנו שותפים להם, יחד אתכם. אני מקווה שתוכלו למצוא בכך מעט נחמה".

ריבלין על התקשורת: יש ניסיון להחליש את שומרי הסף של הדמוקרטיה

גם הנשיא ריבלין פתח את דבריו בהתייחס לפיגועים האחרונים. "בחודשים ובשבועות שחלפנו זכיתי לפגוש את העם בישראל ברגעי שמחה ולהיות שם ביחד ברגעי העצב והשכול. הייתי במראר ובחורפיש, בחלמיש ובהר אדר, באבו גוש ולאחרונה באלקנה. עברתי בארץ הזו שעצבונה שתי וערב בבגד יומה. פגשתי את היצירתיות הלהט והאמונה של אזרחי ישראל אותן מעלות טובות של האומה הזאת אשר הופכות את מדינת ישראל לפלא שהיא. הכנסת היא נציגתו של הריבון העם בישראל, כל העם בישראל. בבית הזה אנו זוכרים שאל העם עולים, עולים אל העם המופלא הזה שזכינו להיות משרתיו ונציגיו.

"תמה ממלכתיות מהארץ ואחרינו המבול". הנשיא ריבלין בנאומו במליאה
"תמה ממלכתיות מהארץ ואחרינו המבול". הנשיא ריבלין בנאומו במליאה

 

"כך אמרתי אז ועודני מחזיק בעמדה זו לגבי הסכנה שבהסגת גבולה של הרשותה המחוקקת ע"י הרשות השופטת. נער הייתי וגם זקנתי והיום כשלושה עשורים אחרי ההכרזה על ההפיכה החוקתית ההיא אני מבקשת להצביע על מה שנדמה לי כתנועת הנגד של המטוטלת ההיסטורית. על מה שנראה שוב כהחלטה של הצמרת לבלבל את היוצרות בתוכה. אנו עדים למהפכה או הפיכה שניה. הפעם שלטון הרוב הוא השליט הבלעדי. במקום היקום השפיט אנו מוצאים את היקום הפוליטי. ותחת מציאות שבה הכל שפיט צומחת מציאות בה הכל פוליטי".

לדבריו ,"התקשורת – פוליטית; המוסדות הדמוקרטיים, כולם, מהפקידות המקצועית ועד למבקר המדינה- פוליטיים; בית המשפט העליון- פוליטי; כוחות הביטחון- פוליטיים ואפילו צה"ל – צבא ההגנה לישראל שלנו- פוליטי? תמה ממלכתיות מן הארץ- ואחרינו המבול.

"אין לי לתאר אלא את אשר רואות עיניי במה שנראה כניסיון מתמשך להחליש את שומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית. כך לגבי בהימ"ש שכן תהום מונחת בין הניסיון האחראי והאמיץ להגדיר את הפירצה ביחסים בין הרשות המחוקקת לשופטת ולתחום את הביקורת השיפוטית, לשאול שאלות על מנגנון המינויים לחתור להרכב שופטים מגוון ומייצג יותר. התהום פעורה בין זה לבין הניסיון להלך אימים על ביהמ"ש, להחליש אותו כמוסד ולהזמין בפועל את הציבור לערער על סמכויותיו והכרעותיו. ייתכן מאוד שהגבלת תחולת הביקורת השיפוטית והגבלתה טובות למדינת ישראל".

על הנושא העומד במרכז פתיחת המושב, אמר ריבלין כי "אנו עדים היום לרוחות של מהפכה או הפיכה שניה. הפעם, שלטון הרוב- הוא השליט הבלעדי. במקום "היקום השפיט", אנו מוצאים את ה"יקום הפוליטי" ותחת המציאות שבה "הכל שפיט" צומחת המציאות שבה ״הכל פוליטי'.

"זה דבר אחד לעבוד בתיקון התקשורת ולחייב אותה להיות מגוונת יותר, מקצועית ועניינית יותר ודבר אחר לבקש לשלוט בה. כיצד תקשורת חלשה, מתחננת על חייה יכולה להיות אינטרס של מדינת ישראל או של הדמוקרטיה בכלל ושל הישראלית?

"לממשלה, למחוקקים, עומדות הזכות והחובה לערוך שינויים מערכתיים, לעיתים דרמטיים ומתחייבים. אבל, מה בין זה לבין הפגיעה בלגיטימיות של המוסדות עצמם? האם אין לנו עוד צורך בהם? האווירה הזאת, של ה"דה לגיטימציה", אווירת ה"הכל פוליטי", מחלחלות היום אל הציבור שמקבל את המסר, שאין עוד ממלכתיות- יש רק משילות ודמוקרטיה, באווירה זאת, דמוקרטיה פירושה שהחזק קובע.

"בפתח המושב הנוכחי ראוי שנזכור כי משילות פירושה לנווט את הספינה ולא להבטיח שכל מלח על סיפונה הוא בדמותך ובצלמך שלך. מנהיגות במדינה דמוקרטית- היא המלאכה של יצירת הסכמות- לא של הכנעות. חברה דמוקרטית מבוססת על כך שהיא נבנית מתהליכים, לא ממהפכות".

חורף חם: כל מה שצפוי לעלות ולרדת במושב הקרוב

אחת מההצעות המרכזיות שעומדות על הפרק היא הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מעורבות ממשלות זרות במימון עמותות וארגונים ישראליים (חוק העמותות). על פי הנוסח החדש שמוצע, עמותות 'בצלם' ו'שוברים שתיקה' יחוייבו לדווח על מקורות המימון החיצוניים, שלעיתים מגיעים אף מממשלות זרות המבקשות להתערב במדיניות הישראלית.

גם הניסיון לעגן בחוק יסוד את מעמדה של ישראל כמדינת העם היהודי מצפה לנו במושב בקרוב, במסגרת חוק הלאום. חוק ירושלים אותו מקדם השר ישראל כץ מציע ריבונות מוניציפלית של ירושלים גם על ישובים יהודיים סמוכים כמו גוש עציון, הרחבת הרוב היהודי בעיר, וקיבוע מעמדה כבירת ישראל.

עוד יעלו על שולחן הכנסת במושב הקרוב: חוק יסוד החקיקה להגבלת התערבות בג"ץ בהחלטות הממשלה שיכלול "פסקת התגברות" האמורה לרסן את בג"ץ; חוק הגיוס שלאחר פסילת בג"ץ וכפיית האכיפה על הממשלה – ינסה לקבוע את הסדרי השירות של החרדים ויעלה את השאלה כיצד יגיבו במפלגות החרדיות; וגם – חוק המשילות שיאפשר מינוי משנה למנכ"לי משרדי הממשלה ללא מכרז.

אירוע פתיחת מושב הכנסת קיבץ אליו גם כמה מחאות שנערכו במקביל לנאומים. אל מחוץ לכנסת הגיעו להפגין מאות פורעים מהפלג הירושלמי ברחוב קפלן הסמוך לכנסת במחאה על חוק הגיוס העומד על הפרק. כוחות גדולים של משטרה במקום.

הפלג הירושלמי מפגין מחוץ לכנסת. צילום: מחאות החרדים הקיצונים
הפלג הירושלמי מפגין מחוץ לכנסת. צילום: מחאות החרדים הקיצונים

 

גם ארגון השוטרים הגיע היום להפגין מול הכנסת. גימלאי משטרה התכנסו מחוץ כנגד הממשלה אשר מפרה, לטענתם, כבר למעלה מעשור את החלטתה וכן פס"ד לפיהם על הממשלה להצמיד את שכרם ותנאי העסקתם לתנאי אנשי הקבע וזאת מאחר ונמנעת מהם זכות ההתאגדות המוקנית לכל עובד במדינה. "לא נהסס להסלים המאבק ולהוציא שוטרים וסוהרים פעילים לרחובות", איימה יו"ר הארגון, אושרה אסף. "לקחנו לנו את זכות ההתאגדות ומפרים מולנו הסכמי שכר ותנאים". שלומי תמם, ממובילי המאבק וגימלאי משטרה אמר: "זו יריית הפתיחה. עד שהממשלה לא תשלב איתנו לשולחן המשא ומתן נרעיד את המדינה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com