בנט: "יש שופטים בירושלים ששכחו שיש גם ממשלה בירושלים" - 0404
בנט: “יש שופטים בירושלים ששכחו שיש גם ממשלה בירושלים” עודד קרני

בנט: “יש שופטים בירושלים ששכחו שיש גם ממשלה בירושלים”

יו”ר המפלגה ושר החינוך נפתלי בנט בפתח ישיבת הסיעה של הבית היהודי התייחס בין היתר לחריגות בג”צ ולעניין הרס בתיהם של תושבי נתיב האבות.

בנט: “שלום רב לכולם, טוב להיות כאן שוב, בכנסת ישראל. מצפה לנו מושב מאתגר ועמוס וחברי הבית היהודי ימשיכו לעבוד קשה מאוד גם במושב הזה לטובת הציבור הישראלי.  

יש שופטים בירושלים ששכחו שיש גם ממשלה בירושלים. לכן, היעד המרכזי שלנו במושב הקרוב הוא העברת התכנית החוקתית ובמרכזה פסקת ההתגברות שתשיב את כוח המשילות לממשלה. הממשלה תמשול, הכנסת תחוקק והשופטים ישפטו. 

בשנים האחרונות בג”צ שם עצמו מעל המחוקק במקום לצידו. בשנים האחרונות חרג, בג”צ מסמכותו, והחל לפסול חוקים ביד קלה מדי. בכלל, בחודשים האחרונים בג”צ פוסל חוקים ופעולות בקצב חסר תקדים. 

שלוש (!) פעמים ביטל בג”צ את המתווה להוצאת המסתננים מישראל, בג”צ ביטל את הפקעת התושבות של אנשי חמאס במזרח ירושלים, חוק הדירה השלישית נפסל; חוק התקציב הדו-שנתי, חוק ההסדרה מוקפא, חוק הגיוס בוטל, חוק התאגיד מוקפא ועוד. בג”צ לא אמור להתערב אם חוק הוא ראוי או לא. זה סמכות הכנסת. 

גם אני לא אוהב במיוחד חלק מן החוקים, אך הכנסת היא הריבון, חברי הכנסת נבחרו על ידי מיליוני אזרחי ישראל, ובג”צ לא יכול לבטל את רצון העם רק כי לא נראה לו חוק כזה או אחר.  

בג”צ רשאי וחייב להתערב רק כאשר מדובר בעריצות הרוב, אימות שלטונית אל מול הפרט. זה לא המצב, למשל, בביטול חוק דירה שלישית. לא הכל שפיט, לא הכל בגיצ. הגיע הזמן לקבוע מתי בדיוק מותר לבג”צ לפסול חוק של הכנסת או פעולה של הממשלה. אסור להשאיר את זה עמום. 

לכן, אנחנו מתכוונים להביא את “חוק יסוד החקיקה”. בחוק יסוד החקיקה נגדיר, לראשונה בחוק, את האפשרות של בג”צ לפסול חוקים (מה שממילא כבר נעשה) ונגדיר באילו תנאים. בחוק נכלול גם את “פסקת ההתגברות” אשר תעניק לכנסת אפשרות לשריין חוק כך שבג”צ לא יוכל לבטלו. זאת באמצעות רוב של חברי כנסת. 

זה אינטרס עליון של מדינת ישראל, זה יחזק את מדינת ישראל ואנו נפעל לחוקק זאת. 

בנושא דומה – אתמול קיבלנו בהפתעה את פסק הדין של בג”צ בעניין הרס בתיהם של תושבי נתיב האבות בגוש עציון. פסק הדין הוא תמוה ומקומם ויוצר הרס מיותר ללא כל תכלית הגיונית. תושבי נתיב האבות הם ממיטב בניה של ישראל משרתים במילואים ביחידות קרביות, משלמים מיסים, גרים בבתי קבע של ממש. 

יש כאן עוולה חמורה ואנחנו פועלים במרץ להביא פתרון לעניין. נזדקק לסיועו של ראש הממשלה”.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com