אילו בעיות נוירולוגיות עלולות להשפיע על הראייה שלנו? - 0404
אילו בעיות נוירולוגיות עלולות להשפיע על הראייה שלנו? FREEPIK

אילו בעיות נוירולוגיות עלולות להשפיע על הראייה שלנו?

אחד הגורמים האפשריים להפרעות בראייה הוא המוח, וליתר דיוק בעיות נוירולוגיות שונות. אבחון הפרעות ראייה ממקור עצבי מחייב בקיאות רבה, ניסיון ספציפי וכמובן גם מכשור משוכלל שמספק תמונת מצב מדויקת של הנעשה בתוך המוח של המטופל או המטופלת. בעמוד זה תמצאו מידע בנושא, כדי שתוכלו להתמצא בו במידה מספקת על-מנת להחליט אם אתם זקוקים לאבחון מקצועי. חשוב להדגיש: באופן כללי בכל מקרה של ספק, כדאי להתייעץ עם איש או אשת מקצוע רלוונטיים, וכך להסיר את הספק ולדעת בוודאות מה מצבכם.

אילו הפרעות בראייה עלולות לנבוע מבעיות נוירולוגיות?

חלק גדול מלקויות הראייה נובעות מפגמים בעין עצמה – כך למשל קרטוקונוס היא תוצר של קמירות א-סימטרית של הקרנית וקטרקט הוא למעשה עכירות של העדשה. יחד עם זאת גם למערכת העצבים יש קשר ישיר ליכולת החשובה ולאיכות הראייה, והתחום שמתמקד בכך נקרא נוירואופטלמולוגיה (אופטלמולוגיה = רפואת עיניים, נוירו = מערכת העצבים).

פגמים במערכת העצבית עלולים להוביל לראייה כפולה, אובדן ראייה (זמני או קבוע, חלקי או מלא), לראייה מטושטשת ולפזילה.

איך מאבחנים את התקלה הנוירולוגית שפוגעת בראייה?

כל הפגיעות שתוארו בפסקה הקודמת עלולות להיגרם גם מסיבות אחרות, ולא רק עקב תקלה נוירולוגית. בהתאם יש חשיבות עצומה לניסיון של האופטומטריסטים שמבצעים את הבדיקות הראשוניות. אופטומטריסטית מנוסה תזהה אינדיקציות רלוונטיות ואפילו ניואנסים ועל בסיס הבקיאות שלה תפנה את המטופלים לכתובת הרלוונטית במקרים אלה – נוירולוגים עם מומחיות בתחום הנוירואופטלמולוגיה.

אחד המאפיינים הבולטים של בעיות ראייה על רקע נוירולוגי הוא הופעה פתאומית שלהם. גם כאבי עיניים מתלווים בלא מעט מקרים לסימפטומים הקשורים לראייה עצמה.

רופאים מומחים לנוירואופטלמולוגיה יפנו את המטופלים לסדרת בדיקות, על-מנת לקבל את אותה תמונת מצב של מערכת העצבים ומרכיבים נוספים במוח. בין הבדיקות שמבוצעות במקרים אלה: בדיקת שדה ראייה, אולטרסאונד של העיניים, CT של הרשתית ועצב הראייה, בדיקות אלקטרופיזיולוגיות, MRI מוח וארובת עיניים ועוד.

כיצד מטפלים בהפרעות בראייה על רקע נוירולוגי?

הממשק שמחבר את המערכת העצבית ואת העיניים הוא באופן טבעי ממשק מורכב במיוחד. בהתאם גם האבחון וגם הטיפול בהמשך מהווים אתגר לא פשוט גם עבור רופאים מנוסים. 

בכל מקרה הטיפול נקבע בהתאם לאבחון. כך לדוגמה במקרים של פסוידוטומור צרברי – מצב שבו לחץ תוך ראשי גבוה הופך את הראייה למטושטשת או לכפולה – הטיפול הינו בעיקר תרופתי. האבחון כולל בדיקה של קרקעית העין, שבה הממצא המדאיג הוא בצקת בראש עצב הראייה, הדמיה של המוח וכן ניקור מותני על-מנת לבחון מהי מידת הלחץ התוך גולגולתי.

פזילה עלולה להיות תוצאה של תפקוד עצבי לקוי, גידול במוח, דלקת ועוד, כשלכל גורם כזה ישנם טיפולים אחרים. ראייה כפולה נובעת במקרים רבים עקב זרימת דם לקויה וקשורה גם למחלת הסוכרת. אובדן ראייה מעיד על פגיעה אפשרית בעצב הראייה או על אוטם ראש עצב הראייה. שימו לב: גם אם אובדן הראייה היה זמני וחלף, חשוב מאוד להגיע לאנשי המקצוע המתאימים, וזאת משום שאירוע כזה הוא סימן אזהרה מפני אירוע מוחי בעתיד (הקרוב מן הסתם). אבחון מדויק וטיפול בהתאם מונעים פגיעה בלתי הפיכה בראייה ואיתה באיכות החיים.

במקרים של בעיות ראייה חשוב לפנות לאופטומטריסט מומחה כדי לקבל חוות דעת מקצועית ולהבין האם יכול להיות שמדובר בבעיה נוירולוגית.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]