מלונאות באירופה: מדוע להשקיע בהם דווקא עכשיו? - 0404
מלונאות באירופה: מדוע להשקיע בהם דווקא עכשיו? FREEPIK

מלונאות באירופה: מדוע להשקיע בהם דווקא עכשיו?

תחום התיירות באירופה ספג מהלומה זמנית בעקבות משבר הקורונה. אך, כפי שניתן לראות השווקים בנישה זו התאוששו במהירות לפני תחילתו של גל האומיקרון. כיום, התנודתיות של השוק הובילה בעלי בתי־מלון רבים לשקול לצאת מהתחום או להתמקד במלונות בוטיק במקום ברשתות גדולות של בתי־מלון הומי אדם. אספנו את הנתונים המעניינים על תיירות במספר מדינות כמו בריטניה, גרמניה והולנד, לצד סקירה מהירה של הישראלים המשקיעים במדינות אלה בתחום המלונות.

התיירות בגרמניה

בסוף שנת 2017, שנתיים לפני פרוץ משבר הקורונה, שהו במלונות באירופה לא פחות מ־178 מיליוני תיירים. הנתון המעניין הוא שרק 21% מהם הם אזרחים זרים, רק 37.45 מיליונים. השאר? גרמנים שנפשו. המחוז המבוקש ביותר היה מחוז בוואריה, שבו ביקרו 94 מיליוני תיירים, ואחריו שני האזורים ביידן ווטמברג ונורת' ריין.

בחינה של המדינות שמהן הגיעו התיירים ממחישה את הנהירה קודם כל מאירופה, כאשר 4.2 מיליוני תיירים מהולנד הגיעו למדינה, 2.7 מיליונים משוויץ 2.4 מיליונים מבריטניה ו-2.3 מיליון מארה"ב.

לאחר עלייה הדרגתית של התיירות ממדינות אירופה השונות עד שנת 2019, שבה הגיעו למדינה לא פחות מחמישה מיליון תיירים, המדינה נסגרה לתקופה שבין 2020 ועד לתום גלי הקורונה הראשונים ב־2021. אך היום, כבר אשפר לראות את התיירות חוזרת למדינה כאשר לא פחות משני מיליון תיירים זרים ביקרו בה בשנת 2021. המגמה הזו צפויה להמשך מיד לאחר משבר האומיקרון.

הולנד – מדינה פסטורלית שמושכת אף היא תיירים רבים

גם הולנד הקסומה מושכת אליה תיירים רבים מדי שנה. בשנת 2017 ביקרו במדינה 17.6 מילוני תיירים זרים, כאשר הצפי היה שהמספר יעלה עד 24.6 מיליון עד שנת 2030. בשנים אלה 641,000 אנשים הועסקו בתעשיית התיירות שהמשיכה והתפתחה, ולמעשה הפכה לאחד מהמעסיקים הבולטים ביותר במדינה. בשנת 2018 המספרים כבר עלו ל-20 מיליון תיירים. תחום התיירות הוא מרכיב עיקרי בתוצר ההולנדי ומכניס מעל 45 מיליארד יורו, הנתון הגבוה ביותר מאז שנת 2012 במדינה.

בשנת 2019 המספר הגבוה נותר 20 מיליון תיירים אך בשנה שלאחר מכן, בשל סגר הקורונה, ביקרו במדינה שבעה מיליון תיירים בלבד. עם תום הסגר, התיירות כמובן חזרה לשיאה.

למרבה המזל התיירות ההולנדית אף היא לא מסתמכת לחלוטין על תיירות חוץ. תיירות הפנים שלה שווה כמעט לחלוטין, כאשר בשנת 2017 תיירו בה 24.31 מיליון תיירים מקומיים, המספר עלה ל-25.13 מילוני תיירים מקומיים ב-2018, והגיע לשיא ב-2019 שבה טיילו במדינה 25.79 מיליון תיירים מקומיים.

בריטניה

בריטניה עברה בשנים האחרונות תהליך של התנתקות מגוש היורו. ולכן, עובדים רבים ששהו בה בעבר כתושבים חזרו למדינה דווקא כתיירים.

גם שם הנתונים בשנים שלפני הקורונה היו מעודדים מאוד.

בשנת 2017 הייתה עלייה של 4% בכמות התיירים הנכנסים למדינה בהשוואה לשנה קודמת, וכמות התיירים הגיעה ל-39.2 מיליוני תיירים שהוציאו סכום מפתיע של 10.6 מיליארד יורו במהלך הביקור. בשנת 2018 המספרים היו דומים והגיעו ל 37.9 מיליוני תיירים, מתוכם 11.8 מיליון הגיעו כדי לפגוש בני משפחה וחברים ואחרים הגיעו כדי לסייר במדינה או לביקור עסקי.

שנת 2019 אף היא סימנה מגמה חיובית מאוד בתחום זה, כאשר כמות התיירים זינקה ל-40.9 מיליוני ביקורים. התיירים הוציאו סכום של 28.4 מיליארד יורו במדינה בתקופה זו. בדומה לשאר העולם, כמות התיירים במדינה ירדה משמעותית בעקבות הסגר והצטמצמה ל־11.1 מיליוני תיירים, ירידה צפויה מאוד של 73%. אך, למרות שעוד לא פורסמו הנתונים של 2021 המספרים צפויים להיות גבוהים בהרבה, וכך גם בשנת 2022 למרות משבר האומיקרון.

המשקיעים שהופכים את הנתונים הללו לכסף

למרות שעבורנו ייתכן ומדובר בנתונים מספריים וסטטיסטיקות מעניינות, אך עבור המשקיעים בבתי המלון הגדולים והקטנים במדינות אירופה מדובר בתחזית להזדמנויות שונות.

הנטייה של תיירים רבים לבחור במלונות קטנים, שבהם ישנו שירות אישי ולא נפגשים עם מאות אורחים נוספים במעלית, הניבה עסקאות נדל"ן רבות של ישראלים.

למשל, משפחת חג'ג', המושקעת בבתי־מלון בארץ ובאירופה. כיום האחים רוכשים בתי מלון ונדל"ן מסחרי הן בגרמניה והן ברומניה. במסגרת קבוצת חג'ג' השקעות, הקבוצה רוכשת בתי־מלון קיימים, משביחה אותם ולמעשה מסייעת להעלות את הרווחיות שלהם.

משקיע בולט נוסף בתחום זה הוא אמיר דיין ומשפחתו, הידועה בתחום הנדל"ן המסחרי ברחבי אירופה, אף היא מושקעת במלונות רבים ביבשת. למשפחת דיין, אשר נמנית על 500 עשירי ישראל, על-פי מגזין TheMarker, חברות בישראל ובחו"ל, בעיקר בתחומי הנדל"ן למגורים, הנדל"ן המניב, המלונאות והרכב. אמיר דיין אשר שימש ככח המוביל לרכישה של בתי מלון בהולנד, בבריטניה והן בגרמניה, הוביל גם לרכישה של חטיבת המלונות מאפריקה־ישראל, בשנת 2017 ולאחרונה פורסם, כי יחד עם ישרוטל, האחים דיין מנהלים מו"מ לרכישת 60 מלונות בחו"ל ב-1.2 מיליארד יורו.

מלבד המשקיעים הללו אנו מזהים כיום מגמה של קרנות השקעה שונות המאגדות משקיעים מוסדיים ופרטיים לרכישה של בתי־מלון ברחבי אירופה, תוך ניצול המצוקה הזמנית שיצר משבר הקורונה לאיתור עסקאות מניבות בעלות פוטנציאל. סביר להניח שעם עליית כמות התיירים לאחר משבר האומיקרון כיום, ההשקעות הללו עשויות להפוך לתרנגולות המטילות ביצי זהב, ולכן כעת עשוי להיות הזמן הנכון ביותר למשקיעים חדש

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]