כל מה שחשוב לדעת על ניתוח ויטרקטומיה - 0404
כל מה שחשוב לדעת על ניתוח ויטרקטומיה FREEPIK

כל מה שחשוב לדעת על ניתוח ויטרקטומיה

כריתת זגוגית (ניתוח ויטרקטומיה) היא הליך כירורגי המשמש לטיפול במחלות ופתולוגיות של הרשתית והזגוגית. הזגוגית היא הג'ל שממלא את חלל העין בין העדשה לרשתית ולצורך תפקוד תקין אמור להישאר נקי לחדות ראייה מיטבית. ניתוח ויטרקטומיה כולל חיתוך והסרה של הזגוגית, המוחלפת בתמיסה פיזיולוגית ומיד לאחר מכן טיפול ניתוחי ברשתית.

מתי ניתוח ויטרקטומיה הוא הטיפול המתאים?

"ישנם מספר מצבי רשתית שכיחים שיכולים לדרוש ניתוח ויטרקטומיה כחלק מהטיפול בהם. בין אלה ניתן למצוא קרעים והיפרדות רשתית, רטינופתיה סוכרתית, דימום בזגוגית, ניוון מקולרי, קרום אפירטינלי, חור מקולרי, רחפנים ועכירויות בזגוגית, טראומה עינית או זיהום עיני אקוטי" אומר לנו ד"ר אבי אוחיון, מומחה ומנתח רשתית וקטרקט.

מצבים אלו דורשים סוג של התערבות כירורגית המחייבת ניתוח ויטרקטומיה. ניקוי דימום תוך עיני, הסרת רקמת צלקת או חיבור מחדש של הרשתית. במקרים מסוימים, ניתוח ויטרקטומיה עשויה שלא להיות הפתרון היחיד, לדוגמא במצבים של קרע ברשתית ניתן לטפל בלייזר סביב הקרע על מנת למנוע היפרדות רשתית.

ניתוח ויטרקטומיה הוא לפעמים ניתוח חירום הנדרש כדי למנוע אובדן ראייה קבוע. זה נפוץ במקרים של פגיעה פיזית בעין, היפרדות רשתית או זיהום תוך עיני אקוטי.

מה מתרחש במהלך ניתוח ויטרקטומיה?

מכיוון שניתוח ויטרקטומיה הוא חלק חיוני בהתערבויות כירורגיות רבות ושונות, ההליך בפועל ישתנה בין מטופל למטופל. ניתוח ויטרקטומיה יכול להתבצע בהרדמה כללית או מקומית, בהתאם למקרה הספציפי. ניתן לבצע הרדמה מקומית באמצעות זריקה או טיפות עיניים.

המנתח יצטרך לעשות חתך דרך לובן העין, הסקלרה. לאחר מכן הוא מסיר את הזגוגית מחלל העין ולאחר מכן יבצע את הפרוצדורה הספציפית על גבי רקמת הרשתית.

את הזגוגית מחליפים בנוזל אחר בטוח לעין, כמו תמיסת מלח, תרכובות גזים שונות או שמן סיליקון בהתאם לבעיה העינית של המטופל. המנתח יתפור לפעמים את החתכים, אך לרוב הם כה קטנים עד שהם אינם דורשים כל תפירה. בסיום הניתוח המנתח יחבוש את העין עם משחה אנטיביוטית כדי למנוע זיהום לאחר הניתוח.

מהם הסיכונים של ניתוח ויטרקטומיה?

באופן כללי, ניתוח ויטרקטומיה הוא הליך בטוח שרוב החולים עוברים ללא תופעות לוואי חמורות (למידע נוסף ניתן לקרוא במדור בריאות). עם זאת, ישנם מספר סיבוכים בדרגות חומרה שונות שעלולים להתרחש. סיבוכים אלה יכולים להיות תלויים במספר גורמי סיכון, כולל גיל, מצבים רפואיים קיימים, ונתונים ספציפיים במצב העין.

כמו בכל ניתוח, קיים סיכון לזיהום. מטופלים יכולים גם לחוות דימום זגוגיתי לאחר הניתוח. ההליך יכול לפעמים להוביל לנזק חדש או היפרדות של הרשתית, יחד עם נזק אפשרי לעדשה. יש ליידע את המטופלים היטב לגבי סיכון מוגבר להיווצרות קטרקט לאחר ניתוח ויטרקטומיה.

חלק מהמטופלים עלולים לחוות קושי חולף בתנועת עיניים בעקבות הניתוח. הראייה שלהם יכולה להיות מושפעת גם משינוי רפרקטיבי של העין, מה שמצריך מרשם משקפיים אחר.

מה לצפות מבחינת החלמה לאחר ניתוח ויטרקטומיה?

מיד לאחר ניתוח הויטרקטומיה, עין המטופל תהיה חבושה למשך יום. באופן כללי, מטופלים יכולים לצפות לחזור הביתה ביום ההליך שלהם, ועליהם לארגן הסעה בליווי מבוגר כדי להימנע מנהיגה.

לכל פרוצדורה יהיו הנחיות ספציפיות מהמנתח. ברוב המקרים, זה יכלול טיפות עיניים אנטיביוטיות כדי למנוע זיהום וכן טיפות סטרואידליות. חלק מהמטופלים עלולים לחוות כאב קל בעקבות ההליך, שעבורו תרופות כאב ללא מרשם אמורות להספיק.

ניתוח ויטרקטומיה כוללת לעיתים הזרקת בועת אוויר או גז לעין, שתישאר בעין לאחר ההליך למשך מספר שבועות. בועה זו תיספג בסופו של דבר, ויש לשמור על מנח ראש כפי שהומלץ ע"י המנתח עד אז. ייתכן שתצטרכו לישון עם הפנים כלפי מטה או על צד אחד. הבועה עלולה לגרום לסיבוכים בעת טיסה, צלילה או נסיעה לגבהים (לדוגמא נסיעה מהמרכז לירושלים) עקב שינויי לחץ, לכן אל תנסו לעשות זאת עד שהמנתח אומר שזה בטוח.

ככל הנראה, ההליך ידרוש ביקור מעקב אחד או יותר. כדאי שהמטופל יהיה במעקב יום לאחר ההליך כדי לוודא שאין סיבוכים. אם המנותח חווה עלייה בכאב או נפיחות או ירידה בראייה, כדאי להתייעץ מיד עם המנתח.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]