חוסכים סכומי עתק עם השוואת משכנתאות נכונה - 0404
חוסכים סכומי עתק עם השוואת משכנתאות נכונה freepik

חוסכים סכומי עתק עם השוואת משכנתאות נכונה

משכנתא – איזו מילה ענקית, יש בה כל כך הרבה דברים שגורמים לרובנו להזדקף, להקשיב ואולי אפילו לחוש בפחדים המתעוררים להם; מפני הוצאה גדולה כל כך, מפני התחייבות לכל כך הרבה שנים ושאר הדברים שתהליך המשכנתא מביא אתו. עם זאת, יש דרך לוודא שהמסלול שייבחר הוא המדויק ביותר – השוואות משכנתאות כמובן!

את תהליך ההשוואה יש לבצע רק לאחר שבידכם מסלולים שהוצעו לכם על ידי כמה בנקים, ובליווי של איש מקצוע אמין שמכיר מקרוב את המערכת. יחד עם המידע האישי שלכם (שיוצג בפניו בשקיפות ככל הניתן וללא החסרת פרטים), יוכל לכוון למסלול המתאים ביותר בהתאם לסוג הנכס, מצבכם הכלכלי, ותחזיות עתידיות אפשריות הקשורות בכל אלו.

 איך לדייק את תהליך השוואות משכנתאות

לא תאמינו כמה גופים פיננסיים כיום מציעים מגוון רחב של מסלולי משכנתאות. אמנם נכון שלא כולנו גאונים פיננסיים שמגיעים מהתחום ודוברים את השפה המקצועית, אבל בכל זאת כדאי ללמוד ולו רק את הבסיס של הנושא, כדי להבין פחות או יותר על מה מדברים אתכם בפגישות ושיחות הייעוץ שתתחילו להגיע אליהן בקרוב. השוואת משכנתאות תהיה הכרחית כחלק מהתהליך, בכדי להימנע מלקיחת משכנתא לא משתלמת שאינה מתאימה לכם, ולהגיד כן למשכנתא הכי מדויקת:

  • ממי נקבל את המשכנתא? – כדאי להכיר את השוק לפני שנכנסים אליו, כלומר לדעת מי הם הגופים שמורשים לחלק משכנתאות. למה הכוונה? כיום, ישנם גופים נוספים שהם לווא דווקא בנקים רגילים, שמורשים לעשות זאת! בנקים מסחריים, בנקים מיוחדים למשכנתאות, ואפילו גורמים חוץ בנקאיים כגון חברות ביטוח וחברות העוסקות ספציפית בהלוואה למשכנתאות. ברגע שתכירו את השוק, יהיה לכם קל יותר להתמצא בו ולהבין למי הכי כדאי לפנות.
  • תנאים נוחים – אי אפשר פשוט לקחת את המשכנתא הראשונה שמציעים לכם. ייתכן שהיא בכלל לא מתאימה לכם כמו שאתם חושבים, והרי לבנק תמיד יש אינטרס לשים את עצמו ראשון, אז עדיף לא לסמוך עליו יותר מידי. בכל מקרה, כל גורם יציע לכם תנאים שונים בכדי להבטיח שההלוואה תחזור אליו, עם ריבית כמובן; האם יש צורך בערבים ואם כן, כמה? האם הבנק דורש שיעבוד הנכס? אולי בכלל תפלו על גורם שיבקש מכם את שני התנאים הללו?!
  • השוואה בין הריביות – כמו שכבר אמרנו, הבנק לא רק מצפה להחזר ההלוואה, הוא גם מצפה לכך עם ריבית. לכן, אי אפשר לדלג על השוואת הריביות בין כל הצעות המשכנתא שתקבלו. זוהי הלוואה לשנים רבות קדימה, וסכום הריבית הכולל יצטבר בסופו של דבר למאות אלפי שקלים! אל תהססו להתמקח, לחפור, להיכנס כמה שיותר עמוק בכדי לנסות להיטיב את התנאים עבורכם, ולהבין מהו סכום ההחזר החודשי שתוכלו לעמוד בו.
  • סוג ההצמדה – בכל משכנתא, בין אם תרצו או לא, קיים רכיב הצמדה – למדד, לריבית בנק ישראל כדוגמת ריבית פריים, לדולר, לאירו ועוד ועוד. כשמשווים בין משכנתאות חייבים לקחת בחשבון את מסלולי ההצמדה, שכן לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות שיכולים לבוא לטובתכם ולהפך.
  • החזר חודשי – מובן שאחד הדברים החשובים ביותר הוא שווי ההחזר החודשי, שיהיה חייב להיות מאוזן – בין היכולת הכלכלית שלכם ובין הרצון לסיים עם זה כמה שיותר מהר, ולא לגרור את עניין המשכנתא לאורך שנים רבות מידי, עם ריבית גבוהה מידי. בצעו השוואה בין תנאי ההחזר החודשיים שמוצעים לכם, תבינו את שיטת ההחזר שמציעים לכם ובחרו נכון.
  • פירעון משכנתא מוקדם – אלמנט נוסף שיש לבחון במסגרת השוואת משכנתאות היא האופציה לפירעון מוקדם. נניח (ובתקווה) שלאורך תקופת המשכנתא המצב הכלכלי שלכם השתפר וכעת אתם יכולים לעמוד בהחזר חודשי גבוה יותר, ואולי אפילו לפרוע את התשלומים שנותרו בפעם אחת! תרשו לעצמכם להיות אופטימיים, בדקו את תנאי הפירעון המוקדם, האם יהיה עליכם לשלם עמלות ותשלומים נוספים? מצב נוסף אגב שבו לעתים נדרש פירעון משכנתא מוקדם, הוא כשלפתע מוצאים תנאים משתלמים יותר בבנק אחר ומעוניינים לפרוע את שארית המשכנתא הקיימת, בתהליך שנקרא 'מחזור משכנתא'.

יש תהליכים שאסור לכם לבצע לבד

השוואת משכנתאות היא לסיכומו של דבר, תהליך שהוא חובה לכל אדם שמעוניין לקחת משכנתא לרכישת נכס חדש. עם זאת, ובעיקר כשאינכם מגיעים מהתחום ומדברים את השפה המקצועית, אסור לבצע את התהליכים האלה באופן עצמאי. מצאו איש או אשת מקצוע שמגיעים מעולם המשכנתאות ומכירים אותו היטב, הציגו בפניהם את הצעות המשכנתא השונות שהתגלגלו אליכם וספרו להם בשקיפות על מצבכם הכלכלי ויכולת ההחזר שלכם.

ככל שיהיה לגורם המקצועי שמלווה אתכם, יותר מידע על המסלולים השונים ועליכם, יוכל לכוון אתכם באופן מדויק יותר למסלול המשכנתא הנכון, ואולי אפילו לעזור לכם לשנות מעט את התנאים במסלולים מסוימים כך שיתאימו לכם. בסופו של דבר, המטרה היא לעזור לכם להגשים חלום ולהימנע מהלחץ והחרדה הטבעיים שלרוב נלווים לתהליך הזה, שעבור רבים, הוא גם ההוצאה הגדולה ביותר בחיים עד כה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]