מה קורה לרכבים לאחר גריטה? - 0404
מה קורה לרכבים לאחר גריטה? UNSPLASH

מה קורה לרכבים לאחר גריטה?

בכדי להפחית באופן ניכר את זיהום האוויר ממכוניות ישנות וכן לצמצם את מספר כלי הרכב אשר רשומים בישראל, המדינה פועלת במספר כיוונים כאשר אחד מהם הוא מתן תמריץ כלכלי לבעלי כלי רכב ישנים לצורך הורדתם מהכביש תמורת רווח כספי שעומד על 3000 ₪ בערך, בהליך שקרוי: גריטת רכב. כמו כן, קיימת אפשרות נוספת של מכירת רכבים לפירוק. אופציה זו איננה קשורה לפיקוח המדינה.

מה צריך לדעת על גריטת רכבים?

גריטה נועדה לספק לבעלי רכבים ישנים בני 20 שנים ומעלה את האופציה להוריד אותם מהכביש וזאת באמצעות פיצוי כספי מוסכם מראש. את הגריטה מבצעים דרך חברות אשר קיבלו לכך אישור מטעם המדינה, כמו קבלנים עצמאיים או סוחרי רכבים עצמאיים לדוגמה שלמה ביל – https://shlomobill.co.il/ – אשר מספק שירותי גריטה, גרירה ופירוק רכבים. תהליך הגריטה כולל את הוצאת כל חלקי החילוף התקינים ברכב ולאחר מכן טיפול בפסולת אשר נותרה בתהליכי מחזור והטמנה. את הגריטה ניתן לבצע רק אם הרכב עומד בכמה תנאים:

אם מדובר על רכב פרטי בלבד שכן, המדינה מעוניינת בהפחתת מספר כלי הרכב העיקריים במדינה שהם כלי רכב פרטיים.

אם מדובר על רכב שניתן להתניע אותו ולנסוע שכן, רכבים שאינם בעלי יכולת נסיעה אינם מהווים עניין כלשהו למדינה שכן הם לא עולים על הכביש.

כמו כן, הרכב צריך להיות בעל רישיון שכן, אם לו רישיון בתוקף הוא בוודאי לא נוסע על הכביש ועל כן איננו מהווה את היעד של המדינה.

ניתן להבין כי הרכבים שניתן לשלוח לגריטה מטעם המדינה הם רכבים ישנים מאוד, אך בד בבד, שעדיין נוסעים אך בעליהם כבר אינם מעוניינים בהם בשל הוצאות אחזקה גבוהות וכן, גם לא יכולים כמובן למכור אותו.

כיצד מתבצע תהליך הגריטה?

בכדי לבצע גריטה יש צורך להגיע למשרד הרישוי עם תעודת זהות ורישיון הרכב ולמלא טופס בקשה לגריטה. לאחר מכן רישיון הרכב יועבר למצב זמני למשך 48 שעות בלבד. בחלון זמן זה יש לפנות לחברה המאושרת על ידי המדינה ולמלא אצלה טופס פירוק רכב שלמעשה מהווה טופס העברת בעלות לצרכי גריטה וכך בעצם להשתחרר מהרכב. במשרד הרישוי יש צורך להשאיר צ'ק מבוטל עם פרטי החשבון של בעל הרכב אשר אליו ייכנס הכסף עד 30 יום מביצוע הגריטה.

מה ההבדל בין גריטת רכב לבין פירוק רכב פרטי?

בעלי כלי רכב פרטיים שאינם עומדים בתנאים שהוזכרו לעיל כגון: רכבים אחרי תאונת דרכים קשה, כלי רכב מסחריים, משאיות ועוד, יכולים לפנות לאפשרות השנייה שהיא פנייה לסוחר עצמאי אשר עוסק בתחום רכישת רכבים לפירוק חשוב לדעת כי בעוד המחיר עבור גריטה הינו ידוע ונקבע מראש על ידי המדינה, במקרה של מכירת רכב לפירוק אין הגבלת מחיר והוא נקבע במשא ומתן. הצעת המחיר מתחשבת בגורמים שונים כגון: המצב המכאני של הרכב, גיל הרכב, החלקים שבהם עדיין ניתן להשתמש ברכב, מצב הגלגלים, משקל המתכת ועוד.

מה קורה לאחר הגריטה?

בתהליך גריטה כאמור ישתמשו בחלקים השונים של הרכב אשר ניתן להשתמש בהם מחדש ואת כל שאר החלקים יעבירו למחזור. ניתן לומר שמדובר על תהליך יעיל וטוב הן עבור בעלי רכבים שאין להם שימוש ברכב הישן שלהם בשל העובדה שהתחזוקה שלו יקרה להם, הן עבור המדינה שמעוניינת לצמצם את הרכבים הישנים על הכביש והן לאיכות הסביבה שכן, רכבים ישנים ידועים כמזהמי סביבה. בסופו של התהליך הרכב כבר לא יתפוס את המקום שתפס עד כה וכן, לא ימשיך לזהם את הסביבה ולסכן נהגים אחרים על הכביש.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]