טיפים ישימים – כך תגיעו מוכנים למבחן הבגרות בתנ"ך - 0404
טיפים ישימים – כך תגיעו מוכנים למבחן הבגרות בתנ pexels

טיפים ישימים – כך תגיעו מוכנים למבחן הבגרות בתנ"ך

התנ"ך כולל מגוון רחב של סיפורים מרתקים על מלחמות, על האהבה, על היחסים בין עם ישראל לה' ועוד.. לצד הסיפורים העלילתיים, ניתן למצוא בו גם ספרים חוץ עלילתיים מתחום השירה – שיר השירים, מתחום הפילוסופיה – איוב, מתחום המוסר – משלי ועוד.. ועוד..
אבל, כאשר מדברים על התנ"ך בהקשר של בחינת הבגרות במקצוע ומוסיפים לכך גם את העובדה שבלי ציון עובר בבחינה, אי אפשר לקבל תעודת בגרות – התנ"ך אולי יכול להיראות כפחות זוהר.
אז רגע לפני שנכנסים לרשימת הטיפים אשר יסייעו לכם להגיע מוכנים לבחינת הבגרות, להלן טיפ מקדים והוא, פשוט לשנות את הגישה ולנסות לראות בתנ"ך את מה שרבים רואים בו:
אסופה של סיפורים מיוחדים ומרתקים, אשר בכוחם לסחוף את הדמיון.. אם לא הצלחתם ליישם, להלן עוד מספר טיפים ישימים יותר.

טיפ ראשון – הכירו את מבנה הבחינה
אחד מהטיפים הראשונים שחשוב ליישם, הוא היכרות עם מבנה בחינת הבגרות בתנ"ך.
הבחינה מחולקת ל-4 פרקים: הפרק הראשון הוא קטע שאינו נלמד, הפרק השני עוסק במלכים ונביאים הפרק השלישי עוסק בעלילות בראשית והפרק הרביעי עוסק בנושאי החתך.
מבחינת שאלות הבחינה ובכן, מדובר בשאלות שהתשובות עליהן אמורות להראות הבנה – לכן, בהליך הלימוד לא כדאי להסתמך רק על שינון ועל למידה בעל פה, אלא יש לדעת לנתח את הטקסט ולהבין אותו. כאן חשוב לציין שבבחינה מותר להשתמש בספר תנ"ך, כך שאין שום סיבה ללמוד בעל פה.

טיפ שני – תרגול
ובכן, תרגול זה המפתח להצלחה בכל בחינות הבגרות וכאשר חושבים על זה, גם בכול הבחינות בכלל.. לכן, סביר להניח שלא תמצאו בטיפ הזה איזו בשורה או חידוש.
יחד עם זאת, התרגול במקרה של הכנה לבגרות בתנ"ך, אמור לבוא לידי ביטוי בהבנת הטקסטים התנכיים ובהמרתם לעברית מדוברת.
הדרך הטובה ביותר לפתח הבנה של טקסטים תנכיים, היא פשוט לקרוא את הטקסט המקראי בשלב הראשון, להבין אותו לעומק ולפרש אותו בשפה יומיומית עכשווית – אם אתם לומדים עם פרטנר, תוכלו לשתף אותו במה שהבנתם ולבדוק אם גם הוא הבין את הטקסט באותה הצורה.  

טיפ שלישי – לפתור שאלות מבגרויות של שנים קודמות
בכדי להצליח בבחינת הבגרות, חשוב ללמוד ולהבין מהי הצורה בה מנוסחות השאלות באותה הבחינה. הדרך האופטימאלית לעשות זאת,, היא באמצעות פתרון של שאלות ממבחני בגרות בתנ"ך משנים קודמות. ההמלצה היא להשקיע במענה על השאלות ולהקפיד על תשובות מלאות – מה שייצור סוג של מיומנות אשר בכוחה לסייע לכם במידה רבה במהלך הבחינה.

טיפ רביעי – לשקול קבלת עזרה חיצונית
אם אתם מרגישים שלא משנה מה אתם עושים אתם לא מספיק מבינים את השפה התנכית. כדאי לשקול את האפשרות לקבל עזרה חיצונית – זה יכול להיות מחבר או חברה אשר בקיאים בחומר קצת יותר ומוכנים ללמוד אתכם בצוותא. זה יכול להיות באמצעות שיעורים פרטיים ממורים לתנ"ך וזה יכול להיות גם באמצעות קורסי הכנה ייעודיים לבחינות בתנ"ך – כיום, ניתן לבחור בין קורס פיזי לקורס אינטרנטי, אשר מאפשר גמישות מבחינת שעות הלימוד ובמקרים מסוימים גם כרוך בעלות נמוכה יותר1.

טיפ חמישי – להירגע
בחינת הבגרות בתנ"ך יכולה להיראות מאוד מלחיצה, בעיקר עבור מי שלא מתחבר כל כך למקצוע. אבל בפועל, כאשר מגיעים למעמד הבחינה, הדברים יכולים להיראות הרבה פחות "נוראיים" – לראייה כאמור, ניתן להתרשם מבחינות בגרות של שנים קודמות.
כמובן, שכדאי להגיע למעמד הבחינה אחרי שינה טובה, לאכול משהו קל בבוקר ואולי אפילו לעשות מדיטציה קצרה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]