'בשם האב' - העיתונאי ג'קי לוי סגר מעגל 60 שנה אחרי שאביו ניצל בפעולת לולב - 0404
+
'בשם האב' – העיתונאי ג'קי לוי סגר מעגל 60 שנה אחרי שאביו ניצל בפעולת לולב

'בשם האב' – העיתונאי ג'קי לוי סגר מעגל 60 שנה אחרי שאביו ניצל בפעולת לולב

העיתונאי ומספר הסיפורים ג'קי לוי רגיל להופיע באירועים ציבוריים בתפקיד מנחה ומספר סיפורים, הפעם התייצב כדי להודות ללוחמים שהשתתפו עם אביו שמוליק לוי במבצע 'לולב' לפני 61 שנה. את הנאום לוי סיים בהתרגשות ובדמעות, בהודאה ללוחמים שנשכחו במהלך השנים. "אפילו אם לא הכרתם את שמו של שמוליק לוי במפורש, אני יודע שהסתערתם איתו, שכבתם איתו במארב, טענתם מחסניות זה לצד זה. כולכם המשפחה שלי ותודה רבה", הודה לוי בדמעות.

אירוע זיכרון ללוחמים ולמשתתפי פעולת 'לולב' מתקיים מדי שנה ביוזמת 'בית ספר שדה כפר עציון', בנוכחות וותיקי הלוחמים ובני משפחות הנופלים. השנה, לוי הוזמן להופיע באירוע, אחרי שבטור שפרסם בעיתון 'ישראל היום' סיפר שגילה באקראי שאביו שמולק לוי השתתף במבצע, במהלכה חטיבת צנחנים בפיקוד אריק שרון פשטה על משטרת חוסאן, וכוחות גדוד 890 בפיקוד רפאל איתן וגדוד 88 בפיקוד מוטה גור- פוצצו את בנין המשטרה הירדנית, מה שנחשב למעשה לפעולת תגמול חטיבתית ראשונה בתולדות צה"ל.

ובחזרה למפגש הזיכרון: לוי שיתף זיכרונות מחיי אביו ומתקופת מלחמה ושירותו הצבאי. לוי סיפר שהגילוי על מעורבות אביו בפעולת 'לולב' התגלתה לו בשנה שעברה- 12 שנה אחרי פטירת אביו

"לפני שנה בבוקר ערב הושענא רבא קיבלתי הודעה מבן דוד שבדרך כלל שולח לי בדיחות מיותרות לחלוטין, הפעם הוא שלח הודעה קצרה ורצינית" פתח לוי בשחזור העדכון שקיבל מקרוב המשפחה: "היום מלאו 60 שנה למבצע לולב, אבא שלך השתתף במבצע הזה, אני זוכר את זה כאילו זה היום מכיוון שלאחר המבצע שחררו אותם להתרעננות, התגוררנו קרוב ולכן אביך הגיע אלינו, התרחץ, החליף בגדים ואכל משהו, אז ישב לספר לנו מה קרה במבצע, בלענו בצמא את הסיפור".

לוי מצידו הגיב לקרוב המשפחה "מעולם לא שמעתי מאבא על מבצע לולב ועל הפשיטה על משטרת חוסאן". מאוחר יותר לוי הבין שאביו לא שיתף אותו בפרטי הסיפור, במהלכו נתקל בחייל ירדני חמוש, חייו ניצלו בזכות מעצור ברובה החייל הירדני

"ככל שחקרתי בסיפור הזה, הבנתי שקרה לסיפור משהו טראגי- הפוקוס נגזל על ידי סיפורים אחרים שזכו ליותר יחסי ציבור" נימק לוי והוסיף: "באותה שנה מבצע פשיטה על משטרת קלקיליה ומבצע סיני, הצניחה הקרבית והכנפיים האדומות שבשניהם אבא השתתף- גנבו את הפוקוס ממבצע לולב ההרואי, החשוב והכל כך ירושלמי"

לוי ביקש מהלוחמים לשתף אחרים בסיפורי הקרבות, לטובת הדורות הבאים. "אני חושב שהדור שלכם היה דור של שתקנים, לא סיפרתם מספיק. אולי יחסית להוריכם אתם פטפטנים גדולים אבל עדיין שתקנים וחבל, כי יש באמתחתכם סיפורים מעניינים ובחלק גדול מהמקרים הסיפורים סופרו באיחור. אבא שלי נהג לומר שהוא התייתם בגיל 5 ועד היום לא ספרו לו על זה".

מנהל בית ספר שדה כפר עציון ירון רוזנטל שיזם ומפיק את אירוע הזיכרון: כצנחן במילואים שהתחנך על גבורתם של לוחמי הצנחנים של שנות ה- 50, אני חש חוב מוסרי להנחיל את מורשתם ולפרוע חוב מוסרי לצנחנים שנפלו בפעולת התגמול.