תסתכלו לה בעיניים: סוגי הפרעות חרדה - 0404
תסתכלו לה בעיניים: סוגי הפרעות חרדה pixabay

תסתכלו לה בעיניים: סוגי הפרעות חרדה

כשאדם סובל מחרדה, לא תמיד ברור למה הוא מתכוון. באופן כללי, החרדה היא שם כולל לקבוצה של הפרעות חרדה היוצרות מצבי חרדה באופנים שונים, המשפיעים על האדם. להבדיל מתחושת פחד, חרדה נוצרת בשל מצבים או אלמנטים מסוימים אותם האדם חווה כמאיימים או מסוכנים. מתוך כך, נוצרת מצוקה נפשית, הימנעות כמעט בלתי מודעת ואף פגיעה בתפקוד.

5 סוגים של הפרעות חרדה

אפשר לחלק הפרעות חרדה לשישה סוגים עיקריים, כל אחד שונה במאפיינים שלו:

  • התקף חרדה – נקרא גם 'הפרעת פאניקה'. מדובר בהתקפי חרדה קצרים אך חזקים מאוד המאופיינים בתחושות של אובדן שליטה, פחד 'לאבד את זה' או 'להשתגע', ועוד. התקפי חרדה קיצוניים מלווים בקצב לב מואץ, רעידות וזיעה מוגברת. התקפי חרדה מתעוררים באופן אקראי או במצבים ספציפיים שהאדם בתפישתו רואה כמאיימים, גם אם באופן לא מודע.
  • הפרעת חרדה כללית – מדובר במצב שבו האדם דואג באופן מוגזם וממושך ממגוון אירועים שליליים, חלקם אף לא קיימים או לא מתרחשים בכלל. זוהי ההפרעה השכיחה ביותר, והיא נפוצה בעיקר בקרב נשים, בשיעור של פי 2 מאשר בקרב גברים.
  • הפרעה טורדנית-כפייתית – זהו ה-OCD המפורסם, המתייחס להתנהגות כפייתית שחוזרת על עצמה ללא שליטה. מטרת ההתנהגות הזו, תהא אשר תהא, היא למנוע הצפה של תכנים ומצבים שמעוררים חרדה בקרב האדם. למשל, טקס שטיפת ידיים ארוך מידי, בדיקה חוזרת ונשנית של נעילת דלתות, ועוד.
  • הפרעת דחק פוסט טראומטית – לאחר אירוע טראומתי כלשהו (פיגוע, תאונה קשה, תקיפה מינית וכדומה), האדם הפגוע חווה סימפטומים של חרדות, הימנעות, חלומות, פלאשבקים, עוררות יתר וזיכרונות קשים, כמעט אמיתיים מאותו אירוע, שחוזרים על עצמם שוב ושוב.
  • חרדה חברתית – ישנם אנשים שחווים אי נוחות ממצבים חברתיים מסוימים ונוטים להימנע מכך באופן מודע או לא מודע – דיבור מול קהל, אכילה ליד אנשים, יציאה לשופינג משותף עם אנשים אחרים ועוד.
  • פוביה ספציפית – זהו חשש מופרז ממצב ספציפי או אובייקט; מעליות, בעלי חיים מסוימים (או כולם), טיסות, דיבור בפני קהל, דלתות מסתובבות, נהיגה בכביש ועוד. זה יכול להיות כל דבר, ולעתים מדובר בחשש אמיתי שמקורו בחוויה שלילית (לפעמים על גבול הטראומטית) שקשורה לאותה סיטואציה או אובייקט.

האם ניתן לטפל בהפרעות הללו?

חשוב להבין, הפרעות חרדה הן ברות טיפול. הבעיה מתחילה כשהאדם הסובל מאחת מהן אינו מעוניין לטפל בעצמו. אז, נדרשת עדינות ורגישות מאין כמוהה בכדי לנסות למצוא את הדרך הנכונה לגשת אליו ולשכנע אותו לעשות זאת. באופן עקרוני, אבחון של הפרעות חרדה מתבצע לאחר שיחה עם איש מקצוע, שמתבונן על האדם כמכלול ומנסה להבין לא רק מה הבעיה, אלא ממה היא נובעת. במקביל לכך, יש לשלול מחלות גופנית כמקור להפרעת החרדה, שכן מדובר בסיטואציה מעט שונה מהרגיל.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]