פלייסטיישן 5 מול פלייסטיישן 4 - 0404
פלייסטיישן 5 מול פלייסטיישן 4 FREEPIK

פלייסטיישן 5 מול פלייסטיישן 4

חדשות טובות, הפלייסטיישן 5 הגיע למחוזותינו הצנועים, ואף על פי שהוא לא קונסולת המשחקים המהירה ביותר בנמצא – הוא דווקא מהווה שדרוג משמעותי מהפלייסטיישן 4. לא רק שיש לו ארכיטקטורה חדשה, מערך רזולוציות משופר ורכיבי אחסון מהירים יותר – הוא פשוט טוב יותר מהפלייסטיישן 4, כמעט בכל דרך. אלו מאיתנו שציפו לו, יודעים עליו רבות. בין אם זה על המשחקים החדשים שיצאו ועומדים לצאת לקראתו, או על המשמעות של כל רכיב ורכיב בקונסולת פלייסטיישן 5.  כל מבט חטוף בפלייסטיישן 5 כמו יכול לרמז שהוא פשוט אחר מהפלייסטיישן 4, ואפילו מהפלייסטיישן 4 פרו. אולי זה כי סוני שיפרה את הפיצ'רים של הקונסולה בדרכים רבות, דרך כך שהוסיפה רכיבי אחסון יעילים, רכיבי מחשוב מהירים, תמיכה ברכיבי אחסון גדולים יחסית וברזולוציות גבוהות אפילו יותר.

פלייסטיישן 5 מול פלייסטיישן 4 – מבט ברכיביו

מבט חטוף ברכיבים עצמם יכול לחשוף אפילו יותר הבדלים, ובשורות הבאות נרד לרזולוציות מפורטות יותר. כך שנותר לנו רק להתיישב על כסא גיימינג אם ישנו, ולקרוא בנוחות את השורות הבאות. ראשית, פלייסטיישן 5 מציע CPU (מעבד) בעל 8 ליבות, עד 3 ג'יגה הרץ, כנגד שמונה הליבות (יגואר) של הפלייסטיישן 4, עם 1.6 ג'יגה הרץ עבור "הגרסה הרגילה" ו-2.1 ג'יגה הרץ עבור גרסת הפרו. ברמת הזיכרון המוצע, הפלייסטיישן חמש מציע 16 ג'יגה בייט של 6GDDR, בעוד הפלייסטיישן 4 בשתי גרסאותיו מציע 8 ג'יגה בייט של 5GDDR. ברמת האחסון הפנימי, הפלייסטיישן 5 מציע כ-825 ג'יגה בייט של אחסון מסוג SSD, בעוד הפלייסטיישן 4 מציע הן חצי טרה, או טרה מלא של אחסון מסוג HDD.

ואנחנו לחלוטין יכולים להמשיך את הצלילה, אך קוראים ערניים ישימו לב שההבדלים שציינו הם כבר די משמעותיים. נצרף לכל את זה האפשרות להפעיל משחקים ברזולוציה גבוהה משמעותית, ב-K4 ואפילו 8K בפלייסטיישן 5 אל מול הפלייסטיישן 4 (P1080 "בגרסה הרגילה", ו-K4 בפרו) וכבר נקבל רושם לגבי מידת השונות בין המכשירים. כך שאם יש מסך תואם שיכול לשדר ברזולוציות המתקדמות של הפלייסטיישן 5, חווית המשחק יכולה להיות ויזואלית להפליא. בייחוד אם משלימים אותה בישיבה על כסא גיימינג, שיכול לספק תמיכה היקפית לגוף שפשוט נותר לשבת לו, בזמן שהעיניים מתרוצצות על גבי המסך והידיים מנסות להגיב וליזום בהתאם למה שהמסך מציג.

השוואה גרפית בין פלייסטיישן 5 מול פלייסטיישן 4

ברמת הגרפיקה, פלייסטיישן 5 מתעלה כמובן על פלייסטיישן 4. ועם זאת, שתי הקונסולות הללו מבוססות על שבבי AMD RADEON (CUSTOM). כאשר הפלייסטיישן 5, מגיע עם שבבים שפשוט נותנים יותר אפקט. אחד ההבדלים הגדולים ביותר בין שתי הקונסולות, הוא אלמנט ה-TFLOPS. או בעברית, "טרה-פלופס". באופן עקרוני, מדובר במושג מקצועי המשמש מפתחי קונסולות. אלמנט ה-TFLOPS לא בדיוק מספר לנו, באופן הוליסטי, מה הם הביצועיים המדויקים של הקונסולה, ועם זאת, אפשר להיוועץ בו כדי לקבל מושג לגביהם. במקרה שלנו, לפלייסטיישן 4 יש כ-1.84 TFLOPS, בעוד לפלייסטיישן 5 יש דירוג של 10.3 TFLOPS.

כך שאם נסתמך על המדד הזה, המעבד הגרפי של הפלייסטיישן הוא בערך פי 8 יותר יעיל, או עוצמתי מזה של הפלייסטיישן 4. אך רק פי 2 וחצי יותר חזק מזה של הפלייסטיישן 4 פרו.  כך שאם נרצה לסכם את כל הסעיף הזה, היכולות הגרפיות של קונסולות פלייסטיישן 5, חזקות וגבוהות באופן משמעותי מאלו של הפלייסטיישן 4. למעבד הגרפי של הפלייסטיישן 5 יש פשוט יותר ליבות, והליבות הללו עובדות באופן מהיר ויעיל מאלו של הפלייסטיישן 4, כבודו במקומו מונח כמובן.

 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]