שוכרים דירה בפעם הראשונה? להלן הנקודות החשובות שיש לשים לב בחוזה השכירות - 0404
שוכרים דירה בפעם הראשונה? להלן הנקודות החשובות שיש לשים לב בחוזה השכירות pexels

שוכרים דירה בפעם הראשונה? להלן הנקודות החשובות שיש לשים לב בחוזה השכירות

אז אתם סוף כל סוף יוצאים לדרך חדשה ועצמאית, אתם עומדים לשכור דירה משלכם בפעם הראשונה. בהחלט מדובר במהלך משמח ומרגש שמאפשר התחלות חדשות. אך רגע לפני שאתם חותמים על חוזה השכירות של דירת החלומות שלכם, ישנם מספר דברים שעליכם לשים לב עליהם כדי לוודא שמדובר בחוזה הוגן. לפניכם כל הדברים שחשוב לשים עליהם דגש לפני שאתם שוכרים דירה בפעם הראשונה:

וודאו את זהותו של המשכיר

לצערנו אנו לא חיים בעולם מושלם ויש רמאויות גם בתחום השכרת הדירות. לרוב כשמגיעים לרגע חתימת החוזה, צריך השוכר להוכיח את זהותו באמצעות הצגה של תעודה מזהה. בהחלט מובן מדוע הדבר נעשה, שכן בעל הדירה רוצה לוודא שהוא אכן משכיר את הדירה לאדם החותם עליה. אך אתם כשוכרים יכולים וצריכים לוודא את זהותו של המשכיר גם כן ולאשר שאכן זהו בעל הדירה. צעד זה יגן עליכם מפני רמאות ועוגמת נפש.

וודאו שכל המחירים המצוינים בחוזה נכונים

בחוזה יהיו מצוינים גובה השכירות החודשית, גובה החשבונות הכלולים אם ישנם, גובה הפיקדון, גובה הערבות אם ישנה, וכאשר זהו חוזה של שכירות לטווח ארוך יצוין גם אחוז עליית מחיר השכירות לאחר זמן נתון. חשוב שתוודאו בקפידה שאכן כל הסכומים המצוינים בחוזה תואמים לסכומים עליהם הסכמתם עם המשכיר. זכרו כי שברגע שחתמתם אתם מחויבים לחוזה ותצטרכו לעמוד במה שכתוב בו. לכן, חשוב לבדוק בשבע עיניים שאין כלל טעויות בסכומים הנקובים בחוזה.

דאגו שהחוזה יפרט מי מהצדדים אחראי על תיקונים בדירה

חשוב מאוד לציין בחוזה מי אחראי על תשלום על תיקונים הנעשים בדירה. ישנם חוזים בהם המשכיר אחראי על תיקון נזקים הנגרמים בשל בלאי טבעי או שימוש סביר, ואילו השוכר אחראי על תיקון הנזקים הנגרמים בשל שימוש בלתי סביר. גם אם זהו אכן המצב בחוזה שלכם, חשוב שיצוין בצורה מפורטת מהם אותם תיקונים, מה נחשב לשימוש סביר ומה נחשב לשימוש בלתי סביר. זאת כדי למנוע מצבים בהם ישנה אי-הסכמה אודות הגורם האחראי לתיקון הנזקים, דבר העשוי להוביל לסכסוכים לא רצויים וחוסר שביעות רצון עבור כל אחד מן הצדדים. כמו כן, חשוב שיפורט בחוזה בתוך כמה זמן יצטרך המשכיר לדאוג לתיקונים הנמצאים בתחום אחריותו. זאת כדי למנוע מצבים בהם תיקון החיוני להתנהלות תקינה בדירה מתעכב בצורה שאינה מאפשרת מחיה ראויה.

החוזה צריך לציין את סוגי הביטחונות הנדרשים להשכרת הדירה

כדי להגן על עצמם משכירי דירות מבקשים מהשוכרים ביטחון כספי (ערבות בנקאית), למקרים בהם השוכר משאיר נזק רב בדירה או כדי למנוע משוכרים לברוח מבלי לשלם שכר דירה. בחוזה הדירה חשוב שיצוין איזה סוג ביטחון דורש המשכיר, האם מדובר בצ'קים, האם מדובר בערבות בנקאית, שטר ביטחון או פיקדונות במזומן? במקרים מסוימים עשוי המשכיר לבקש יותר מסוג אחד של ביטחון. יש לוודא שהביטחונות יכללו במלואם ברישום החוזה, כהגנה עליכם השוכרים, שכן בתום תקופת השכירות תהיו זכאים לקבל את הביטחונות שניתנו בחזרה.

זיכרון דברים של מצב הנכס

כדי למנוע מחלוקות עתידיות אודות נזקים בדירה צריך לכלול בחוזה השכירות זיכרון דברים, המפרט בדיוק את מצב הדירה ביום כניסת השוכרים. יש לציין איזה ריהוט ישנו, אילו מכשירים חשמליים, האם ישנם נזקים קיימים כמו סדקים בקיר או דלת שבורה, הכל חייב להיות רשום. מומלץ אפילו לתעד את הרשום בחוזה בתמונות, כדי שלא יישאר ולו צל של ספק שאכן זהו מצב הדירה עם כניסתכם אליה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]