מסלקה פנסיונית – מה זה וכיצד היא פועלת? - 0404
מסלקה פנסיונית – מה זה וכיצד היא פועלת? pixabay.

מסלקה פנסיונית – מה זה וכיצד היא פועלת?

אחד המוצרים החשובים ביותר שעומדים לרשותנו בשביל להבטיח ביטחון כלכלי ארוך טווח, הם ללא ספק מוצרים פנסיוניים. מדובר על מוצרים שנרכוש בעצמנו או ירכשו עבורנו, לרוב, כשאנחנו צעירים, עובדים ופעילים בצורה סדירה, מתוך כוונה שמדי חודש נפקיד סכום כסף ובעתיד נוכל להשתמש בסכום שהצטבר.

היום, כל אחד מאיתנו צריך להחזיק ברשותו קרן פנסיה, בין אם מדובר בקרן שנפתחת עבורו דרך מקום העבודה ובין אם מדובר בקרן שהוא פותח בעצמו, במידה והוא עצמאי. מלבד קרנות פנסיה, אנחנו יכולים גם לפתוח וליהנות מקופות גמל, ביטוח מנהלים, קרנות השתלמות ומוצרים פנסיוניים אחרים אשר יכולים לשמש אותנו ביום בו נפרוש מהעבודה ולא נהנה עוד ממשכורת קבועה.

הבעיה היא, שלא תמיד אנחנו זוכרים אילו מוצרים פנסיוניים פתחנו או נפתחו עבורנו במשך השנים, ומאוד ייתכן שאנחנו זכאים ליהנות מסכומי כסף הרבה יותר גדולים ממה שמופיע בתוכנית העיקרית אליה אנחנו מפקידים או זו שאנחנו עובדים איתה באופן קבוע.

בדיוק בשביל זה יש מסלקה פנסיונית. מדובר על כלי שנועד לעזור לנו לאתר מוצרים פנסיוניים שונים שפתחנו או נפתחו עבורו במהלך השנים. דרך כלי זה נוכל לאתר כספים אבודים, למשוך אותם ולהשתמש בהם כפי שאנחנו רואים לנכון.

מה זו מסלקה פנסיונית?

מסלקה פנסיונית היא כלי שבמקור נוצר על ידי משרד האוצר אך הוא פועל גם דרך חברות פרטיות, מטרתו לעזור לנו לאתר כספים שהופקדו במשך השנים לתוכניות פנסיוניות שונות. המסלקה מחוברת אל מערכות המידע של חברות הביטוח והפנסיה בישראל, ובעזרת הפרטים האישיים שלנו אנחנו יכולים לאתר דרכה כל תוכנית פנסיה או מוצר פנסיוני אחר שפתחנו או נפתחה עבורנו.

חשוב לציין, המסלקה עצמה עובדת באופן מאובטח, אך משמשת אך ורק את מי שמציג את הפרטים האישיים שלנו והמידע איננו משרת גורמים אחרים. לכן כל מי שפונה אליה במטרה לאתר תוכניות וכספים אבודים, אין לנו מה לחשוש שמא המידע יודלף או ישמש גורמים לא רלוונטיים.

איך נוצרים כספים אבודים בתוכניות פנסיוניות?

על פניו, כל אחד מאיתנו אמור לדעת אילו מוצרים פנסיונים עומדים לרשותו וכן כמה כסף מושקע בהם. אך כפי שאנחנו יכולים להניח זה לא תמיד המצב, ויש לכך מספר סיבות.

ראשית, לא כל אחד מעורה במה שקורה בתוכניות הפנסיה שלו. יש לא מעט אנשים שאינם מכירים את התחום לעומק, אפילו כשמדובר בתוכניות האישיות שלו, הוא לא בהכרח יודע בדיוק כמה כסף הוא צבר והיכן הוא נמצא.

שנית, במהלך השנים אנחנו מחליפים מקומות עבודה, לכן ייתרן מצב בו במקום אחד נפתחה עבורנו תוכנית פנסיה ולא העברנו או איחדנו אותה עם תוכנית חדשה שנפתחה עבורנו במקום אחר. כך נוצר מצב שיש לנו תוכניות נפרדות אצל חברות שונות מבלי שאנחנו מודעים או זוכרים את זה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]