האם ללמוד באוניברסיטה או מכללה? - 0404
האם ללמוד באוניברסיטה או מכללה? pexels

האם ללמוד באוניברסיטה או מכללה?

צעירים רבים אשר עומדים לפני לימודים אקדמאיים, מוצאים את עצמם מתלבטים אם להירשם ללימודים באוניברסיטה או לבחור דווקא במכללה.
לכל אחת מההחלטות יש (כמו לכל דבר אחר בחיים) את היתרונות והחסרונות שלה ולכן, בטרם קבלת ההחלטה, כדאי לקחת בחשבון את אותם יתרונות וחסרונות ולהגיע להחלטה מושכלת ונבונה. אז בכדי להקל על ההחלטה להלן חלק מהשיקולים הבולטים אותם כדאי לקחת בחשבון:

תנאי קבלה
יש לא מעט מכללות אשר סף הדרישות שלהם לקבלה ללימודי תואר, יהיה נמוך יותר מזה של האוניברסיטאות. לכן, רבים מהסטודנטים לעתיד, יכולים להגיע למסקנה שאין להם באמת ברירה או בחירה והם פשוט צריכים להירשם למקום שיקבל אותם.
יחד עם זאת, תמיד כדאי לזכור שגם אם זה לא נראה כך, זכות הבחירה תמיד קיימת – כאשר, ניתן לקבל החלטה לשפר את הציונים – זה אומנם יכול לקחת זמן ולדרוש הרשמה למכינה ייעודית, אבל מי שהציב לעצמו למטרה להתקבל למוסד לימודים מסוים, יוכל ברוב המקרים, לסמן וי על אותה המטרה.

מיקום גיאוגרפי ונוחות
במקרים רבים, הבחירה במוסד הלימודים תתבסס בראש ובראשונה על המיקום הגיאוגרפי – בישראל יש 10 אוניברסיטאות ועשרות מכללות – כך שהפיזור הגיאוגרפי של המכללות הינו רחב במידה רבה יותר מזו של האוניברסיטאות.
מעבר לכך, מכללות, מציעות במקרים רבים, גמישות רבה יותר לגבי שעות הלימודים – ובין היתר גם את האפשרות ללימודי ערב.
כך, שמי שבהליך בחירת מוסד הלימוד, שם דגש משמעותי על נושא הנוחות, מאוד יכול להיות שיגלה כי דווקא האפשרות של לימודים במכללה תהיה רלוונטית יותר בעבורו.

מה מתכננים ללמוד?
למי שמתכנן ללמוד לדוגמא, תואר ראשון בתקשורת, יהיו לרוב דרישות אחרות בהשוואה למי שמבקש ללמוד תואר שני במנהל עסקים או תואר בעיצוב גרפי וכן הלאה..
ראשית כל, חשוב לקחת בחשבון, שיש מכללות ייעודיות לתחומי לימוד שונים – לדוגמא, מכללות ללימודי משפטים, מכללות ללימודי מקצועות ההנדסה וכן הלאה..
לכן, מאוד יכול להיות שההעדפה תהיה ללמוד במכללה ייעודית מאשר באוניברסיטה אשר מציעה מגוון רחב של פקולטות תחת קורת גג אחת.

תקציב
אז חשוב להיות מודעים לכך, שיש מכללות מתוקצבות, אשר גובה שכר הלימוד אותו הן יגבו יהיה זהה לזה של האוניברסיטאות. לעומת זאת, ישנן מכללות אשר אינן מתוקצבות ושכר הלימוד בהן יהיה גבוה משמעותית מזה של האוניברסיטאות.
כך יוצא, שמי שיש לו מגבלה תקציבית, סביר להניח שהאפשרות של מכללה אשר איננה מתוקצבת פחות תקסום לו..

שם ומוניטין
יש מכללות אשר נחשבות לבעלות שם ומוניטין ויש כאלו שפחות – וכך גם בעולם האוניברסיטאות, יש כאלו אשר נחשבות כיוקרתיות ומבוקשות יותר מאחרות.
מי שחשוב לו השם והמוניטין של מוסד הלימוד, חשוב שיבדוק את הנושא הזה, בלי קשר לשאלה אם הוא מעוניין ללמוד במכללה או באוניברסיטה.
כמובן, גם נשאלת השאלה באיזו פקולטה מדובר – כי יש לדוגמא, מוסדות לימוד אשר נחשבים לבעלי שם בפקולטות מסוימות ולפחות מדוברים בפקולטות אחרות..

חיי  חברה
חיי החברה בקמפוס, הם חלק בלתי נפרד מהתקופה הסטודנטיאלית ולסטודנטים רבים (בעיקר צעירים), הנושא הזה מאוד חשוב.
כך שלא משנה אם ההחלטה נוטה יותר לכיוון מכללה או לכיוון אוניברסיטה, ההמלצה היא כמובן, להגיע למקום ולנסות לחוות את חיי החברה באותה הפקולטה – כמו גם לנסות ולקבל המלצות מסטודנטים אשר לומדים במקום.

הבחירה במוסד לימודים אקדמי, בין אם מדובר באוניברסיטה ובין אם במכללה היא בחירה לא פשוטה, אבל אם מקפידים לשקול את כל ההיבטים ומשקיעים מחשבה, סביר להניח שניתן לקבל החלטה מושכלת ונבונה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]