מתי מומלץ להירשם לתואר שני? - 0404
מתי מומלץ להירשם לתואר שני? pexels

מתי מומלץ להירשם לתואר שני?

כיום, אנו חיים בעולם בו תואר ראשון הוא תנאי סף כמעט לכל משרה בשוק העבודה, בין אם התואר הראשון קשור באופן הדוק למשרה או לא. לעומת זאת, הדעות לגבי השלמת תואר שני חלוקות. בעוד במקצועות מסוימים נדרש תואר שני עבור עיסוק במקצוע או כדרישת סף עבור קידום בעבודה, במקצועות רבים אחרים, לא תהיה לו כל השפעה. כמו כן, במקרים רבים, המסלול הנבחר בתואר השני איננו זהה לתואר הראשון. לדוגמה, תואר ראשון באדריכלות או חשבונאות בממוצע טוב יכול להוות חלק מתנאי קבלה עבור תואר שני במנהל עסקים, תואר שמהווה יתרון כאשר קידום או העלאה בשכר עומדים על הפרק. בשורה התחתונה – הוא לא יזיק. אבל באילו מקצועות הוא ישדרג את מעמדך ויהווה יתרון משמעותי? אלו ארבע דוגמאות לאפיקים שכאלה.

פסיכולוגיה

למעשה, תואר ראשון בפסיכולוגיה לא יכשיר אותך לעסוק בפרקטיקה זו כמטפל. על מנת לעסוק במקצוע, אין מנוס מלהירשם לתואר שני ולבחור תחום התמחות. לאחר התואר הראשון, הסטודנטים ניגשים למבחן המתא"ם. תוצאות מבחן זה בשקלול עם ממוצע התואר הראשון, הם אלו שיקבעו למעשה עם איזה תחום ניתן להמשיך. תואר שני יכול לעסוק בפסיכולוגיה קלינית, חינוכית, התפתחותית ועוד. אם זה הכיוון שלך, מומלץ לקחת בחשבון עוד לפני ההרשמה לתואר הראשון שמדובר במסלול לטווח הארוך ובחירת תחום ההתמחות משפיע בהכרח על משך הזמן שייקח לך להגיע לקליניקה. עבור הסמכה לטיפול קליני יש רשימת המתנה ארוכה לתקנים. פסיכולוגיה חינוכית יש להמתין מעט פחות.  

מנהל עסקים

בוגרי תואר ראשון במנהל עסקים יוצאים עם ידע מאוד מגוון על עולם העסקים וניהול העובדים, פסיכולוגיה, סטטיסטיקה ותחומי דעת נוספים. אולם, הלימודים בעיקרם תיאורטיים. אם המטרה היא השתלבות בתפקידי ניהול שונים, מומלץ לקחת בחשבון שהדבר האמיתי יהיה למעשה תואר שני במנהל עסקים. במקרה זה הוא אף הכרחי כדי לעמוד בתנאי סף עבור משרות רבות.

עבודה סוציאלית

תואר ראשון בעבודה סוציאלית מכשיר את הבוגרים לטיפול במוסדות הרווחה או בעמותות הפרטיות. אולם, כדאי לדעת שמדובר בתואר ראשון שיכול לפתוח הרבה מאוד דלתות. כדי לממש את הפוטנציאל של התואר הזה לתפקידי ניהול, משאבי אנוש וכדומה – מומלץ להתקדם לתואר שני ולבחור תחום ממוקד. לדוגמה, המשך לתואר שני בניהול משאבי אנוש או בייעוץ ופיתוח ארגוני הם מסלולים מבוקשים במיוחד. בעזרת הידע הרחב שנאסף בתואר הראשון והשני, ניתן להשתלב בייעוץ בחברות גדולות ומובילות במגוון תחומים ואף להשתלב בתחום הגיוסים בהייטק.

אם בחרת להמשיך לתואר שני בעבודה סוציאלית, מדובר במסלול שיכשיר אותך לתפקידי ניהול ואף לטיפול פרטני כעו"ס קליני. רמת השכר עולה בהתאם ומאפשרת עבודה במוסדות המדינה השונים כעו"ס, ייעוץ בפרקטיקה מדינית ואף בטיפול פרטני בקליניקה. כמו כן, אם בכוונתך להישאר בתחומי האקדמיה ולעסוק במחקר או כחלק מהסגל האקדמי – תואר שני הוא חלק בלתי נפרד מכך.

פיזיקה

בכל תחום בשוק העבודה אשר קשור במחקר, פיתוח או מדעים – תואר שני יכול להוות את אחד מהתנאי הסף עבור עמידה בדרישות התפקיד ההתחלתי. התואר השני מתמקד באחד מהתחומים המגוונים בפיזיקה ומשלב את הסטודנטים עוד במהלך הלימודים במחקרים ניסויים במעבדות. לימודי תואר שני מכשירים את הבוגרים למחקר עצמאי עם ארגז כלים ומיומנויות מתקדמות בעולם הטכנולוגי ומגוון תעשיות בארץ ובעולם.

הדרך הפשוטה ביותר לדעת האם נדרש במקצוע שלנו תואר שני, היא לערוך מחקר קטן משלנו. ניתן להתייעץ עם יועצים אקדמיים, או יועצי קריירה מהתחום בו אנו מתעניינים. כך, נוכל לעשות בחירה מושכלת עוד בתואר הראשון שיתאים לשאיפות המקצועיות שלנו לעתיד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]