מה חשוב לדעת על דלקת בדרכי השתן אצל גברים - 0404
מה חשוב לדעת על דלקת בדרכי השתן אצל גברים RF123

מה חשוב לדעת על דלקת בדרכי השתן אצל גברים

בשיתוף פרמה גורי

הדיווח התקשורתי על כך שביל קלינטון אושפז לטיפול בזיהום בדרכי השתן שהתפשט למחזור הדם שלו, העלה את המודעות לדלקת בדרכי השתן אצל גברים.
אומנם התופעה נפוצה יותר בקרב נשים, אבל גם גברים סובלים מדלקות בדרכי השתן שעלולות לגרום לסיבוכים, כאשר נוצר אלח דם או הזיהום מגיע לכליות.
דלקת בדרכי השתן היא זיהום שנעשה על ידי חיידקים שעוברים מהשופכה לשתן וכאמור, יכולים להגיע אפילו לכליות. מבחינה אנטומית, נשים סובלות יותר מהתופעה בהשוואה לגברים משום שהן בעלות שופכה קצרה, הקרובה במיקומה לפי הטבעת, ויכולה להעביר בקלות רבה יותר את החיידקים. גברים בעלי שופכה ארוכה יותר ולכן, מעבר זה מורכב יותר.
נתונים מצביעים על כך שמבוגרים נוטים יותר לדלקות בדרכי השתן בגלל בעיות בערמונית או מחלות רקע שונות שנפוצות יותר בגיל מבוגר דוגמת סוכרת. אבנים בכליות יכולות לגרום לזיהום ועוד.

דלקת בשתן תסמינים ששווים התייחסות
ישנם סימפטומים שיכולים להצביע על כך שמדובר בדלקת בדרכי השתן כמו למשל, בריחת שתן, תכיפות שתן גבוהה או שינוי הגוון והריח של השתן – הוא כהה יותר, מעורפל ובעל ריח רע.
כמו כן, יש גברים שיסבלו גם מכאבים בגב או לחץ באזור הבטן התחתונה ויעלו חום, יסבלו מצמרמורת, רעד, בחילות ואף הקאות. היכנסו להרחבה על דלקת בשתן תסמינים.
חשוב מאוד לגשת לאבחון על מנת לקבל טיפול, כשיש גם תרופות סבתא לדלקת בשתן שכדאי לבחון. אבחון נעשה על ידי שליחתה של דגימת שתן למעבדה, על מנת לבחון אם יש זיהום חיידקי, כשלרוב דלקת בדרכי השתן נגרמת מחיידק אי קולי. חיידק זה נמצא באופן טבעי בגוף האדם, אך כאשר הוא נכנס למערכת השתן דרך השופכה הוא עשוי לגרום לזיהום.
הטיפול הנפוץ לדלקת זו הוא באמצעות אנטיביוטיקה, אך יש מי שסובלים מחזרה של דלקת בדרכי השתן שוב ושוב ומחפשים אלטרנטיבות אחרות.

דרכים למניעת או הפחתת דלקת בדרכי השתן
חשוב לנסות ולמנוע את ההדבקה הבאה בדרכי השתן, כשניתן לעשות זאת באמצעות שמירה על הרגלי היגיינה קפדניים, וכן על ניגוב לאחר הצרכים מלפנים לאחור ולא להפך.
מומלץ להקפיד על מקלחת ורחצה, במיוחד לאחר קיום יחסי מין. חיזוק המערכת החיסונית ובעיקר תרגילי קיגל לחיזוק רצפת האגן יכולים לסייע. חשוב לא להתאפק ולאפשר מעבר חופשי של השתן. פעילות גופנית מתונה על בסיס קבוע וצריכה גבוהה של נוזלים יכולים לסייע.
צריכה בריכוז גבוה של החומר הפעיל בחמוציות יכול לסייע בניקוי הזיהום או הורדת ספירת החיידקים בשלפוחית השתן ולהאיץ התאוששות מהזיהום. במידה וישנה דלקת המלווה בכאבים, אפשר לנסות להפחית את הכאבים בעזרת חום, כמו שימוש בכרית חימום להרגעת האזור. כדאי גם לבצע שינויים תזונתיים ולהפחית קפאין, אלכוהול, ניקוטין ומשקאות מוגזים שעלולים להקשות על התאוששות והחלמה מפני הזיהום.

ניתן להיעזר גם בתוספי תזונה המכילים את החומר הפעיל שבחמוציות. תוסף התזונה ציס קונטרול מכיל כמות גבוהה של החומר הפעיל בחמוציות – PAC. 36 מ"ג של החומר הפעיל בחמוציות במנה יומית של שתי שקיות אבקה להכנת משקה בטעם חמוציות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]