4 עובדות חשובות על קרנות נאמנות - 0404
4 עובדות חשובות על קרנות נאמנות pixabay

4 עובדות חשובות על קרנות נאמנות

קרנות נאמנות הן אפיק השקעה נפוץ ופופולרי למדי בעולם כולו ובישראל בפרט. קרנות אלה  מציעות למשקיעים להצטרף לאחרים בהשקעה משותפת שעשויה להניב לכולם רווח. עם זאת, לא תמיד המשקיעים יודעים בדיוק במה מדובר, בהנחה שגם אתם לא יודעים הכל על קרנות נאמנות – ריכזנו עבורכם כמה עובדות שחשוב מאוד לדעת לפני שמתחילים להשקיע באפיק הזה.

 

קודם כל – מה זה קרן נאמנות?

ברמת ההגדרה היבשה והפשוטה, ניתן לכנות את קרנות הנאמנות בשם השקעות משותפות. מדובר בהשקעה בה ישנו מנהל השקעות הגובה דמי ניהול ממספר משקיעים במקביל, ומשקיע את הכסף שלהם באותו תיק השקעות. הדבר מאפשר כניסה לעולם ההשקעות גם בסכומים נמוכים יותר ולאוכלוסייה רחבה יותר.

ומה בישראל?

בישראל מנוהלות מעל ל-2,000 קרנות נאמנות על ידי כ-60 גופים שונים. כיום, קרנות הנאמנות מנוהלות בעיקר על ידי בתי השקעות. למעשה, מדובר בכלי השקעה שנתון בידיהם האמונות של אנשי מקצוע שעיסוקם ומומחיותם הם השקעות.

הרי לכם 4 עובדות חשובות על קרנות נאמנות:

1. קרנות נאמנות הן מכשיר השקעה שקוף

בניגוד לאפשרויות השקעה רבות אחרות, קרנות נאמנות מחויבות לשקיפות כלפי המשקיעים. הרשות לניירות ערך מפקחת באופן צמוד אחרי קרנות הנאמנות, והן מחויבות בכללי דיווח נוקשים. כללים אלה מחייבים את ניהול הקרן לשקף באופן מלא את כל התנודות, העלויות והשווי המעודכן שלה. בצורה זו, כל משקיע יכול לדעת באופן מדויק מה הכסף שלו עושה, ולדעת גם לקבל החלטות בהתאם לכך במידת הצורך.

 

  1. פיזור ההשקעות דרך קרן נאמנות מקטין את הסיכון

השקעה באמצעות קרן נאמנות מאפשרת לבצע פיזור השקעות. כאשר מפזרים את ההשקעה בין מספר גדול של ניירות ערך, הסיכון קטן יותר בהשוואה להשקעה בניירות ערך בודדים. כמובן שבדיעבד, לפעמים השקעה בנייר בודד מוכיחה את עצמה כפחות מסוכנת, אך לא ניתן לחזות זאת מראש. כך, תיק ההשקעות יציב יותר ופחות חשוף להשפעה של תנודות בשוק ההון.

 

  1. קרנות נאמנות פסיביות הן השקעה שמנוהלת בצורה אובייקטיבית יותר

קרנות נאמנות פסיביות, הנקראות גם קרנות מחקות, הן קרנות אשר עוקבות אחר מדד נבחר ומנסות להגיע קרוב ככל הניתן לתשואה של אותו מדד. במצב זה בעצם מנטרלים את ההטיות שעלולות להיווצר על ידי הגורם האנושי, זאת מאחר ומנהל ההשקעות לא בוחר בעצמו באילו ניירות ערך ספציפיים להשקיע, אלא משקיע בכל המניות המרכיבות את המדד אליו צמודה הקרן.

לאורך השנים נערכו מספר מחקרים שהוכיחו כי לאורך זמן השקעה כזו מניבה תשואה גבוהה יותר ביחס למדד ייחוס בהשוואה להשקעה באמצעות ניהול אקטיבי, בו נבחרות ההשקעות על ידי מנהלי השקעות. 

  1. דחיית תשלום מס עד למכירת קרן הנאמנות

בקרנות נאמנות פטורות (שהן מרבית הקרנות הנסחרות כיום בישראל) המשקיע נהנה מדחיית מועד תשלום המס עד למכירת היחידות של קרן הנאמנות. כלומר, ככל שמנהל הקרן קונה ומוכר מניות בתוך הקרן, המשקיע צובר רווחים, שאת המס עליהם הוא ישלם רק כאשר הוא ימכור את הקרן.

 קרן נאמנות מנוהלת היטב היא אפשרות השקעה פופולרית מאוד, ולא בכדי יותר ויותר משקיעים ישראלים בוחרים באופציה הזו כחלק מתיק ההשקעות שלהם.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]