כיצד נקל על כאבי אבנים בכליות? - 0404
כיצד נקל על כאבי אבנים בכליות? FREEPIK

כיצד נקל על כאבי אבנים בכליות?

אבנים בכליות ידועות כדבר שיכול להסב כאבים משמעותיים מאוד לכל אדם שסובל ממנו. על פי הסטטיסטיקה, עד 10 אחוזים מהאוכלוסייה יעברו במהלך החיים שלהם התקף של עיוות כלייתית עקב אבנים בדרכי השתן. גברים סובלים מהמחלה ביחס של 1:3 מנשים ומרבית החולים יהיו בכשר השלישי עד החמישי לחייהם. ישנן מגוון שיטות ודרכים להתמודדות עם הכאבים שנגרמים כתוצאה מאבן או אבנים בכליות וחשוב להתאים את הדרך לרמת הכאב, סוג הכאב, גודל האבן שיש לאדם ועוד.

למה נוצרות אבנים בדרכי השתן?

הסיבה להיווצרות האבנים הללו  לא ידועה. ישנן  מחלות שונות שבהן יש שכיחות גבוהה להיווצרות אבנים בכליות אך מרבית האנשים שסובלים מאבנים בכליות לא לוקים במחלות הללו. על אף שהמחלה נקראת אבנים בכליות, הכליות מהוות אך ורק את מקום היצירה של האבנים וחלקן לא  נשארות שם אלא נודדות אל דרכי השתן וחוסמות את מעבר השתן  ועל כן, מדובר למעשה במחלה של אבנים בדרכי השתן.

האבנים נוצרות בכליה כבישים קטנים שמורכבים ממלחים אשר נתקעים באחד או יותר מגביעי הכליה. אצל אנשים ששותים מים כמו שצריך, הגבישים הללו ישטפו החוצה עם השתן, אולם אצל חלק מהאנשים הגבישים לא ישטפו ואז הם יתחילו לגדול. לפעמים כמה מאותם גבישים יתחברו ויצרו אבן גדולה יותר עד שהיא לא תצליח לעבור במערכת השתן ותיצור סתימה. כאשר נוצרת סתימה היא עלולה לגרום לנפיחות בכליה ואף להגיע בהדרגה למצב של פגיעה בתפקוד הכליה ונזק בלתי הפיך.

איזה כאבים מרגישים כאשר יש אבנים בכליות?

מרבית הפעמים כאשר אדם יסבול מכאבים של אבנים בכליות התסמין הקלאסי שלו יהיו עווית כלייתית. מדובר בכאב חד שמופיע בהתקפים בעלי פרקי זמן משתנים. הכאב מגיע מהמותן ומקרין לשיפולי הבטן לעיתים הוא גם מקרין לאשך שבאותו צד אצל גברים או אל השפתיים הגדולות של הפות אצל נשים. המצב המדובר יהיה מלווה מלבד הכאבים לא פעם גם בבחילות, הקאות, שתן דמי ולעיתים אפילו חום גבוה שמלווה בצמרמורות. האדם שסובל מהעווית המדוברת יהיה לרוב חיוור, יחזיק את עצמו מקופל ולא ימצא תנוחה נוחה כלשהי או מנוחה.

כיצד מתמודדים עם הכאב של אבנים בכליות?

אם מדובר על אבן קטנה שיכולה להתמוסס מעצמה ולצאת עם השתן,  חשוב מאוד להנחות את האדם לשתות כמה שיותר ולנוח. בכדי  להקל על כאביו נותנים לו  משככי כאבים מתאימים. הכאב באבן קטנה לא תמיד יהיה באותו דרגה כפי שיהיה הכאב בהימצאותה של אבן גדולה. מלבד משככי הכאבים לא פעם יתנו לאדם גם עירוי נוזלים.

אם מדובר על אדם שהגיע עם עווית מעין זאת ובמקביל גם עם חום יש צורך לאשפז אותו ולטפל בו באופן מידי. לא מעט רופאים יבחרו בטיפול שמרני ויניחו לאבן להיפלט בעצמה כאשר הטיפול שיקבל האדם יהיה הנחייה לשתייה מרובה, טבליות מסוג חומי קולטני אלפא אשר רלוונטי לאנשים שסובלים מאבנים בשופכן שכן הטבליות המדוברות מכווצות את השופכן וגורמות לאבן להיפלט יותר מהר וכמובן, משככי כאבים בהתאם לרמת הכאב שממנה סובל האדם. במקרים של כאב קשה מאוד ניתן לתת גם מורפיום.

אם מדובר על אבנים קטנות שלא נפלטו לאחר חודש או באבנים גדולות הממוקמות בחלל הכליה, לא פעם יהיה צורך בהתערבות כירורגית אשר סוגה יקבע בהתאם לגודל האבן ולמיקום שלה במערכת. יהיו רופאים שיורו בנוסף להתערבות על טיפול שמרני שיכלול שתייה מרובה קבועה ודיאטה דלה בחומרים שידוע שמהן מרכיבי האבנים אצל אותו אדם וזאת בכדי שלא ייווצרו אצלו שוב אבנים.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]