לראשונה בארץ: עיריית חיפה תאפשר לבעלי עסקים לקבל רישיון בתוך 5 ימים - 0404
לראשונה בארץ: עיריית חיפה תאפשר לבעלי עסקים לקבל רישיון בתוך 5 ימים

לראשונה בארץ: עיריית חיפה תאפשר לבעלי עסקים לקבל רישיון בתוך 5 ימים

עיריית חיפה יוזמת רפורמה לזירוז הליכי רישוי. הליך זה צפוי להקל באופן דרמטי על בעלי העסקים הקטנים והבינוניים, לגרום להאצת תהליך הרישוי ולמתן הכשר לעסק לפעול כדין החל מיום פתיחתו, כך שלא ייחשב כ"עבריין", כפי שהיה מקובל עד היום.

המהלך מייעל תהליכים וזמנים באופן משמעותי, תוך שהוא קובע לוחות זמנים (SLA) מוגדרים ונוקשים לעבודת מחלקות העירייה. המהלך מבוסס על מעבר למסלול תצהירים, אשר יאפשר למרבית העסקים בעיר לקבל את אישור גורמי הרישוי החיצוניים – משטרה ומשרד הבריאות, כפי שהיה אפשרי עד כה רק בתחום כיבוי האש, בכפוף להצגת תצהירים וחוות-דעת מומחים אודות עמידת העסק בדרישותיהם.

עם קבלת מלוא המסמכים והתצהירים יונפק באופן מיידי רישיון עסק זמני לתקופה של 180 יום, אשר במהלכם יגיעו גורמי הרישוי לבדיקה פיזית בעסק, ויבחנו, הלכה למעשה, את מידת עמידתו בדרישות הרישוי על-פי החוק. בתום 180 יום, וככל שהעסק עומד בתנאי הדין, יינתן לבעל העסק רישיון קבוע בתקופה הנקובה בחוק.
כמו-כן, כולל המהלך מספר מהלכי התייעלות ארגונית, כגון:

שדרוג מערך המחשוב הפנים -עירוני ומחשוב כל הבקשות המתקבלות, סריקת המסמכים, העברת הבקשה באופן פנימי ממוחשב לכל גורמי האישור הכלל-עירוניים עד לקבלת ההחלטה בדבר הנפקת הרישיון.
– הקמת אתר אינטרנט ייעודי לרישוי עסקים, אשר יעלה לאוויר בימים הקרובים,
המרכז את כל המידע הנדרש לצורך רישוי עסק חדש וחידוש רישיון לעסקים קיימים, מעניק מידע מקדמי לקראת פתיחת עסק חדש בהתייחס למיקום המבוקש, ומרכז את המידע והטפסים הרלוונטיים אודות מסלול תצהיר.
– עמדת מידע מאויישת על ידי נציג העירייה למתן מענה זמין לכל פנייה.

כאמור, מהלך זה, אותו יזמה העירייה, מקדים למעשה את התוכנית הממשלתית ומייעל אותה (לפי התוכנית הממשלתית אשר טרם יושמה, גורמי רישוי שלא יתנו מענה תוך 30 יום יחשבו כאילו העניקו הסכמה). בנוסף , כוללת הרפורמה של עיריית חיפה ביטול צווי סגירה שניתנו לעסקים על ידי בית המשפט ללמעלה מ-50% מהעסקים, וזאת על מנת לאפשר להם לקבל רישיון עסק באופן מהיר ויעיל.

כמהלך משלים תבצע העירייה שינוי ייעודי תכנוני של מבנים לשימושים מסחריים, וכך, באמצעות מיפוי שכונתי, ניתן יהיה לשנות ייעודי קרקע ממגורים למסחר.
באופן זה ייוצרו בעיר מתחמים גדולים יותר לשימושים מעורבים, דבר אשר יוצר צמיחה אורבנית ומגדיל את היצע השימושים המסחריים האפשריים.
על מנת שהמהלך יבוצע באופן יסודי ומלא, יינתנו קורסי הדרכה וליווי לכל גורמי העירייה הרלוונטיים, ובהם: פקחי העירייה, אנשי התברואה, הניקיון, תכנון העיר, מהנדסי הרישוי והפיקוח ועוד.

יונה יהב: "עיריית חיפה מכירה בעסקים הקטנים והבינוניים כמנוע צמיחה כלכלי וחברתי לעיר. מתוך הבנה של הקשיים איתם מתמודדים העסקים בהליכי הרישוי הארוכים והמסורבלים העמדנו יחד עם כל מחלקות העירייה רפורמה ראשונה מסוגה בארץ לזירוז הליכי הרישוי. כיום בחיפה ישנם כ-20% מבעלי העסקים שאינם מורשים, ואנו קוראים להם להסדיר באופן קל ונוח את הרישוי, כמו גם לכל הרשויות בארץ, ליישם פתרון חכם זה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com